Donald Trump amerikai elnök kemény kritikái után Volodimir Zelenszkij bejelentette, kész lemondani az elnöki székről, amennyiben ez békéhez és Ukrajna NATO-tagságához vezet. Az orosz–ukrán háború harmadik évfordulójának előestéjén tartott sajtótájékoztatóján az ukrán elnök előrelépésekről is beszélt a Washington és Ukrajna közötti megállapodással kapcsolatban is.
Volodimir Zelenszkijt, akit 2019 májusában választottak Ukrajna elnökévé, arról kérdezték a háború harmadik évfordulójának előestéjén tartott sajtótájékoztatóján, hajlandó lenne-e „lemondani” arról, hogy Ukrajna elnöke legyen.
Igen, szívesen, ha ez Ukrajna békéjéért van. Ha azt akarják, hogy elhagyjam ezt a széket, kész vagyok rá, Ukrajna NATO-tagságáért cserébe
– mondta Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök hozzátette, biztonsági garanciákat szeretne, hogy országa a béketárgyalásokon a lehető legerősebb pozícióba kerülhessen. Szerinte a „legolcsóbb lehetőséget” a NATO jelenti, amelyről annak ellenére, hogy Moszkva „közvetlen fenyegetésnek” tekinti, továbbra is zajlanak tárgyalások. Azt is hangsúlyozta, egy olyan megállapodást, amely Ukrajna közvetlen részvétele nélkül jön létre, nem fogadnak el.
Az ukrán elnök a beszédében elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnökre Ukrajna partnereként szeretne nézni, nem pedig egyszerű közvetítőként Kijev és Moszkva között. Volodimir Zelenszkij ezek után elmondta, meghívta az amerikai elnököt Ukrajnába, azonban ez a találkozó egyelőre nem valósult meg.
Az újságírók Volodimir Zelenszkijt az ásványkincsekkel kapcsolatos megállapodástervezetről is kérdezték, amely Ukrajna és az Egyesült Államok között jönne létre.
Előrelépés történt. Készek vagyunk a megegyezésre
– jelentette ki az ukrán elnök, hozzátéve, Washingtonnak először biztosítani kell, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „véget vessen ennek a háborúnak”. Zelenszkij ezen kijelentése összecseng Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó korábbi kijelentésével, mely szerint az ukrán elnök hamarosan aláírhatja a megállapodást.
Az orosz–ukrán háború február 24-i, harmadik évfordulóján, hétfőn az EU és a világ vezetői Kijevbe utaznak, hogy támogatásukról biztosítsák az ukrán elnököt és országát. Ezen a találkozón a tervek szerint megvitatják a biztonsági garanciákat is, az ukrán elnök abban reménykedik, hogy ez „fordulópont” lesz.
A találkozón a tervek szerint személyesen vesz részt Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, António Costa, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is.
Szükségünk van partnerségre, szükségünk van segítségre, de nem veszíthetjük el függetlenségünket, nem veszíthetjük el méltóságunkat
– jelentette ki Volodimir Zelenszkij. A biztonsági garanciák mellett – amelyeket az ukrán elnök szerint Európa és az Egyesült Államok adhat Kijevnek – az európai vezetők „nem az elkövetkező évekre, hanem az elkövetkező hetekre vonatkozó stratégiájukról” fognak beszélni. A „biztonsági garancia”, melyről az ukrán államfő olyan sokat beszél, a NATO-tagság, ezt az ötletet azonban a washingtoni vezetés lesöpörte az asztalról, ahogyan az Oroszország által elfoglalt területek visszaszerzését is. Ennek hiányában – mint a The Guardian írja – Zelenszkijnek mintegy 100 ezer európai katonára lenne szüksége, hogy a harcok ne kezdődjenek újra egy esetleges tűzszünet után.
Érdekesség, hogy eközben Emmanuel Macron francia elnök a Fehér Házba utazik, hogy találkozzon Donald Trumppal. Később, a héten Keir Starmer brit miniszterelnök szintén odautazik.
Volodimir Zelenszkij a sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor közelében lévő diplomaták azt mondják Donald Trumpnak, hogy a NATO keleti bővítése elfogadhatatlan. Szerinte veszélyesek azok a kijelentések, miszerint Oroszország ukrajnai háborúját ezek a törekvések provokálták ki.
Hogy van az, hogy Magyarország, amely 1999-ben NATO-tagságot szerzett, és rajta volt azon országok listáján, amelyeket nem kellett volna bevonni a NATO-bővítésbe, hogy van az, hogy a magyar vezető nem fél ma ezt a kérdést felvetni?
– tette fel a kérdést az ukrán elnök, aki szerint Moszkva az alábbi országok csatlakozását nem nézte jó szemmel: Magyarország, Csehország, Bulgária, Románia valamint a balti országok, melyek között Szlovákia is szerepel.
Nagy gratuláció Ficónak és Orbánnak! Nem kockázatos mindezt így megtenni? Nem jelent-e kockázatot a társadalmukra és az országukra nézve? És nem jelent-e kockázatot, hogy mindezek az országok, amelyek a Szovjetunió és az Egyesült Államok közötti bizonyos megállapodások után NATO-tagok lettek, mind azok lehetnek ma, ha Ukrajna nem áll ellen a támadásnak?
– fogalmazott Volodimir Zelenszkij.
Mint ismert, Donald Trump a hét közepén „választások nélküli diktátornak” nevezte az ukrán elnököt. Mint az amerikai elnök közösségi oldalán korábban írta, „Volodimir Zelenszkij jobb, ha gyorsan lép, különben nem marad országa”. Hozzátette, az ukrán elnök „szörnyű munkát végzett”.
Szeretem Ukrajnát, de Zelenszkij szörnyű munkát végzett, az országa darabokra tört, és milliók haltak meg feleslegesen
– fogalmazott szerdán Donald Trump. Hozzátette, a „mérsékelten sikeres komikus” rábeszélte Amerikát, hogy 350 milliárd dollárt költsön arra, hogy „belemenjen egy olyan háborúba, amelyet nem lehet megnyerni”. Mint írta, Zelenszkij
nem hajlandó választásokat tartani, nagyon alacsonyan áll az ukrán közvélemény-kutatásokban, és az egyetlen, amiben jó volt, az az, hogy úgy játszott Bidennel, mint egy hegedűs. Egy választások nélküli diktátor. Zelenszkij jobb, ha gyorsan lép, különben nem marad országa.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az ukrán törvények tiltják a választásokat a hadiállapot idején, amely Oroszország 2022 februárjában indított inváziója óta van érvényben. A The Guardian szerint a szavazás megtartását kevés ukrán támogatja.
(Borítókép: Volodimir Zelenszkij 2025. február 15-én. Fotó: Sven Hoppe / Pool / REUTERS)