Index Vakbarát Hírportál

Recep Tayyip Erdogan keményen beszólt Donald Trumpnak

2025. február 23., vasárnap 13:55

Törökország vezetése következetesen elutasította Donald Trump azon tervét, hogy több mint kétmillió palesztint telepítsenek ki a Gázai övezetből, amelyet az Egyesült Államok ellenőrzése alá vonnának, és a „Közel-Kelet riviérájává” változtatnának. Recep Tayyip Erdogan figyelmeztette az USA elnökét, hogy hozzáállása veszélyezteti a regionális stabilitást.

Recep Tayyip Erdogan török elnök megismételte korábbi kijelentését, mely szerint „Izrael gázai támadása népirtással ér fel”, miközben nemzetközi intézkedéseket követelt Benjamin Netanjahu kormánya ellen.

Fagyossá válhat a török–amerikai viszony

Az efféle kijelentések valószínűsíthetően nem lesznek pozitív hatással a két fél közötti viszonyrendszerre, pedig Törökország az Egyesült Államok fontos szövetségesének számít a térségben. A két ország számos területen működik együtt, különösen a NATO keretein belül, ahol Törökország stratégiai szerepet is betölt a Közel-Keleten és a Fekete-tenger térségében. Emellett együtt dolgoztak a terrorizmus elleni harcban, a szíriai válság kezelésében és a védelmi ipari fejlesztésekben is.

Az Egyesült Államokat bíráló kijelentések kétségtelenül feszültebbé tehetik a viszonyt, mivel alááshatják a kölcsönös bizalmat, és megnehezíthetik a későbbi együttműködést. A két fél elidegenedése a NATO egységét is gyengítheti, és akadályozhatja a közel-keleti biztonság, a fegyverbeszerzések vagy a regionális válságok kezelésének koordinációját.

Elmérgesedő szócsaták a török és izraeli kormányzat között

A 2023. október 7-i Hamász-terrortámadást megelőzően a javulás jeleit mutatta Törökország és Izrael viszonya. Erdogan és Benjamin Netanjahu ugyanazon év szeptemberében találkozott New Yorkban, és a török elnök kijelentette, hogy az izraeli miniszterelnök rövid időn belül Ankarába látogat.

A két fél javuló kapcsolatának viszont hamar véget vetett a gázai konfliktus, amelynek során Erdogan kezdeti enyhébb bírálatait egyre élesebb retorika váltotta fel, ami egészen addig fajult, hogy az izraeli felet „népirtással” vádolta meg. A török elnök emellett az izraeli miniszterelnököt „vámpírnak” és „gengszternek” is nevezte, mondván, hogy mind a hazai igazságügyi hatóságok, mind a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatai alól kibújik.

Az izraeli kormányfő közleményben reagált a sértegetésekre: „Erdogan, aki népirtást hajt végre a kurdok ellen, és az uralmát ellenző rekordszámú újságírót tart börtönben, az utolsó, aki az erkölcsről prédikálhat nekünk. Az IDF a világ legmorálisabb hadserege, amely harcol, és felszámolja a világ legaljasabb és legbrutálisabb terrorszervezetét, a Hamász-Dáist (Hamász–Iszlám Állam – a szerk.), amely emberiség elleni bűncselekményeket követett el, miközben Erdogan dicséri és vendégül látja magas rangú tisztségviselőit.”

Miért elnéző Recep Tayyip Erdogan a Hamásszal szemben?

Törökország és a Hamász kapcsolata évek óta szoros, mivel Ankara a palesztin ügy egyik legfőbb támogatójaként lép fel a nemzetközi színtéren. Erdogan kormánya politikai és humanitárius segítséget is nyújt a Gázai övezetben működő szervezetnek, miközben, ahogy láthattuk, rendszeresen bírálja Izrael katonai műveleteit és telepespolitikáját. Emellett a Hamász politikai szárnyának több vezető személyisége is Törökországban lelt menedékre.

Ankara számára a Hamász a palesztin ellenállás legitim képviselője, amelyet nem kezel terrorista csoportként. Erdogan hozzáállásával hazája geopolitikai pozícióját is erősíti a Közel-Keleten. Éppen ezért sem meglepő, hogy az izraeli–palesztin konfliktus kapcsán csak az előbbi hibáit nagyítja fel. Példának okáért a török elnök a tűzszünettel kapcsolatban a napokban kiemelte, hogy a Hamász eddig betartotta ígéreteit, és ennek megfelelően halad előre a folyamat. „Mint mindig, az az oldal, amelyben nem lehet megbízni, az az izraeli kormányzat” – tette hozzá.

Regionális ambíciók

Ankara az utóbbi években igyekezett közvetítő szerepet betölteni a közel-keleti konfliktusokban, miközben saját geopolitikai befolyását is növelni kívánta. Erdogan politikájának egyik kulcseleme az volt, hogy egyszerre ápolt jó viszonyt a nyugati hatalmakkal és a muszlim országokkal. Az izraeli–palesztin konfliktus kapcsán azonban a török elnök egyre inkább az iszlám világ védelmezőjeként kíván fellépni, ezzel növelve befolyását az arab és muszlim közösségek körében.

Törökország a diplomáciai színtéren továbbra is aktív maradt: míg Washington és Brüsszel kritikával illette Erdogan álláspontját, addig több arab országban és Iránban egyes politikai erők üdvözölték azt. Ugyanakkor az olyan regionális hatalmak, mint Szaúd-Arábia vagy Egyiptom, nem feltétlenül támogatják Ankara térségbeli dominanciáját. Erdogan stratégiája hosszú távon is kockázatos lehet, mivel a radikális retorika elidegenítheti a nyugati partnereket.

Erdogan célja egy olyan regionális pozíció kialakítása, amelyben Törökország kulcsszereplővé válhat a Közel-Keleten,

és amely révén erősítheti hazai politikai bázisát is. Azonban, ha a diplomáciai szóváltások gazdasági és politikai elszigetelődéshez vezetnek, akkor ez a stratégia visszafelé is elsülhet.

Az iszlám világ súlytalan szerepe

A török elnök szerint az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás ellenére nem látja a konfliktus végét, és hozzátette, hogy az iszlám világ még mindig nem volt képes közös lépést tenni az ügy megoldása érdekében.

A muszlim országok többsége élesen bírálta Izraelt a gázai konfliktus miatt. Bár retorikai szinten sokan kiállnak a palesztinok mellett, a tényleges diplomáciai vagy katonai nyomásgyakorlás elmaradt, és a térség vezető hatalmai – mint Szaúd-Arábia vagy Irán – inkább saját geopolitikai érdekeiket tartják szem előtt. Sőt, nem csupán a palesztin kérdés megoldásában voltak inaktívak, hanem részben Egyiptom is hozzájárult ahhoz, hogy a palesztinok elzárva éljenek a Gázai övezetben. 

A szerző a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.  

(Borítókép: Recep Tayyip Erdogan és Donald Trump 2019. november 13-án Washingtonban. Fotó: Mark Wilson / Getty Images)

Rovatok