A párizsiak több mint kétharmada nem a francia fővárosban született, ugyanakkor az elmúlt ötven évben a fény városa fokozatosan vesztett vonzerejéből a vidéki és külföldi lakosok számára – írja az MTI egy hivatalos tanulmányra hivatkozva.
Ez az első alkalom, hogy a francia statisztikai hivatal (INSEE) megvizsgálta a párizsiak földrajzi származását, ami lehetővé teszi, hogy „számokat is tegyünk a főváros társadalmi mozaikjáról kialakult képhez” – mondta az AFP francia hírügynökségnek Francois Dubujet, a 2020-as országos népszámláláson alapuló tanulmány egyik szerzője.
Eszerint 2020-ban Párizs 2,146 millió lakosának csupán 30 százaléka született a városban, ami megfelel a többi francia nagyváros átlagának. Az egyetlen kivétel Marseille, Franciaország második legnagyobb, dél-franciaországi városa, ahol minden második lakos ott született. A nem párizsi születésűek 16 százaléka a főváros környéki Ile-de-France régió településeiről származik, 29 százalék az ország távolabbi megyéiből költözött a fővárosba, míg 25 százalékuk külföldön született.
„A születési helyek sokfélesége a fővárosba irányuló és onnan induló migrációs áramlatok következménye” egy olyan sűrűn lakott városban, ahol a teljes francia lakosság 3,2 százaléka él az ország területének alig 0,01 százalékán – emlékeztetett az INSEE. 2020-ban Párizsba 90 ezer új állandó lakos érkezett, miközben 133 ezren elköltöztek a városból.
A külföldön született lakosság száma 1968 és 1982 között nőtt jelentősen, akkor érkeztek tömegesen külföldiek, azóta Párizs vonzereje számukra is csökkent. A Párizsban élő külföldi születésűek aránya a Franciaországban élők között mintegy ötven év alatt 8,7 százalékról 6,4 százalékra csökkent.
A csökkenés az Afrikából, az Amerikából és Ázsiából érkezők körében a legjelentősebb, akiket inkább más megyék vonzanak. A Franciaországban letelepedő külföldiek közül a legnagyobb számban a japánok választják Párizst.