Index Vakbarát Hírportál

Ilyen pozíciót még nem töltött be magyar politikus, de most megtört a jég

2025. február 24., hétfő 17:28

Tüttő Katát választották a Régiók Európai Bizottságának elnökévé, aki első magyar politikusként vezet európai uniós intézményt. A Fővárosi Közgyűlés szocialista képviselője, a korábbi főpolgármester-helyettes lapunknak több részletet is elárult megválasztásának hátteréről.

A Régiók Európai Bizottsága az Európai Unió tanácsadó szerve, melyet a 27 uniós tagállam helyi és regionális szinten megválasztott képviselői alkotnak, a testület 329 tagból áll. Az Európai Bizottságnak, az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek konzultálnia kell a Régiók Európai Bizottságával a helyi és regionális önkormányzatokat érintő jogszabályokkal kapcsolatban.

A Régiók Bizottságának élére az előző héten megválasztott Tüttő Kata lapunk kérdésére kifejtette: „Szerdán indult a bizottság új, ötéves ciklusa. A konszenzus alapján a hat pártcsaládból a két legnagyobb – a Néppárt és a szocialisták – adja a bizottság elnökét, felosztva az ötéves ciklust két és fél éves szakaszokra. Jellemzően néppárti elnök indítja a ciklust, tehát új elem, hogy ezúttal a szocialisták adják az ötéves időszak első elnökét.”

Tüttő Kata arra a kérdésünkre, hogy mi vezetett a jelöltségéhez, elárulta:

Korábban eldöntöttem, hogy a szocialista frakción belül indulok az elnökjelöltségért. Az előző öt évben is tagja voltam a Régiók Bizottságának, a szocialistáknál frakcióvezető-helyettesi tisztséget töltöttem be, valamint egy ideig vezettem az egyik szakbizottságot, tehát ismernek a tagok. Az elnökjelöltségre pályázni kellett, egy francia és egy német jelölttel versenyeztem, végül titkos szavazás eredményeként a frakció úgy döntött, hogy én leszek az elnökjelölt. Összetett verseny volt, politikusokat kellett meggyőzni. A jelöltségemet a Régiók Bizottságának mind a hat frakciója elfogadta. Később a Néppárttal abban állapodtunk meg, hogy elnökként én kezdem a ciklust.

A politikus hangsúlyozta: „Nem játékból indultam el az elnöki tisztségért. Úgy gondolom, hogy ez olyan feladat, ami nekem való, és hasznos elnöke lehetek a Régiók Bizottságának. Ismerem az intézmény munkáját, tudom, hogy mi hiányozhat még a tevékenységünkből, és azt is, hogy mire vagyok képes.”

Az elnök feladatai, és Navracsics Tibor támogatása

„A Régiók Bizottságát az elnök képviseli az európai intézményrendszer és valamennyi európai önkormányzat felé. A bizottságban mindenki választott politikus, mindannyiunknak van otthon választott tisztsége, nagyvárosok főpolgármesterei, régiók és tartományok vezetői, valamint önkormányzati képviselők adják a tagságot” – fogalmazott Tüttő Kata, hozzátéve: évi hat plenáris ülést tartanak, ezek kétnaposak, az Európai Parlamentben üléseznek, és az EP-hez hasonlóan szakbizottságaik is vannak.

Tüttő Kata az intézmény tevékenységével kapcsolatban elmondta: „A Régiók Bizottsága az európai jogszabályalkotás jelentős részében konzultatív szerepet visz. Mielőtt az Európai Parlament tárgyal egy olyan javaslatot, amely a régiókat és az önkormányzatokat érinti, a bizottság készít egy jelentést a végrehajthatóságról, valamint arról, hogy hogyan lehet jobbá tenni a javaslatot. A munka része az Európai Bizottsággal való konzultáció is, talán ez a folyamat leghatásosabb része. A következő időszak izgalmas kérdése, hogy ha erősebb védelmi költségvetést szeretne az Európai Unió, akkor az minek a rovására történik.”

Tüttő Kata leszögezte, hogy a Régiók Bizottságában végzett munkája és a Fővárosi Közgyűlési mandátuma szimbiózisban létezik, a bizottsági tevékenységének alapja az önkormányzati képviselőség. „A Régiók Bizottságában a mandátumot a magyar kormánytól kaptam, öt évre szól, és visszavonhatatlan. Annál többet nem tudok tenni Budapest nemzetközi szerepének, jelentőségének és láthatóságának szempontjából, mint azt, hogy egy olyan intézményt vezessek, amely a legnagyobb európai önkormányzatokat tömöríti” – húzta alá Tüttő Kata.

A politikus végül arra a kérdésünkre, hogy egyeztetett-e a magyar kormánnyal az elnöki pályázata előtt, elárulta:

Navracsics miniszter úr az illetékes tárcavezető, korábban uniós biztos volt, ismeri az intézményrendszert és a Régiók Bizottságát is. Én kerestem meg a miniszter urat, jeleztem neki, hogy eséllyel indulok a pozícióért, ami Magyarország számára hasznos lehet, így közös ügyünknek is tekinthető, ráadásul ilyen pozícióban még nem volt magyar politikus. Navracsics Tibor elfogadta ezt a nézőpontot.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter csütörtökön Brüsszelben rámutatott: Tüttő Kata megválasztásával a Régiók Európai Bizottsága élére az elkövetkező ötéves időszakban Magyarország olyan fontos uniós intézmény élén van képviseltetve, amely a nemzeti érdekképviselet, a konszenzus kialakítása és az európai belpolitika befolyásolása szempontjából is nagyon fontos lehetőség.

(Borítókép: Tüttő Kata, a Régiók Európai Bizottságának elnöke ésJuan Manuel Moreno Bonilla, a Régiók Bizottságának plenáris ülésén 2025. február 20-án Brüsszelben, Belgiumban. Fotó: Claudio Centoze / European Union)

Rovatok