Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) vasárnap körülbelül 2000 alkalmazottját bocsátotta el azonnali hatállyal, míg több ezer dolgozót kényszerszabadságra küldött.
A dolgozóknak küldött e-mail szerint – amelyet a CNN megszerzett – „minden közvetlen USAID-alkalmazottat kényszerszabadságra küldenek világszerte, kivéve azokat a kijelölt személyeket, akik kritikus fontosságú feladatokat látnak el, illetve a központi vezetést és speciális programokért felelős munkatársakat”. A szervezetnek korábban 10 ezer alkalmazottja volt világszerte, ebből 4200-at küldenek fizetett szabadságra.
Az e-mailben kitértek arra is, hogy „ezzel egyidejűleg a USAID megkezdi a létszámcsökkentést, amely körülbelül 2000, az Egyesült Államokban szolgálatot teljesítő alkalmazottat érint”. Az érintettek vasárnap kapták meg az erről szóló értesítést.
Tom Yazdgerdi, az USAID dolgozóit képviselő egyik szakszervezet, az Amerikai Külügyi Szolgálati Egyesület (AFSA) elnöke élesen bírálta a döntést: „Mélységesen csalódottak vagyunk az adminisztráció elhamarkodott és érzéketlen döntése miatt, amely bizonytalanságban tartja elkötelezett dolgozóinkat.”
Az amerikai lap beszámolója szerint a helyzetet súlyosbította, hogy egy szövetségi bíró pénteken feloldotta azt az ideiglenes korlátozó végzést, amely korábban megakadályozta a kormányt abban, hogy az ügynökség több ezer alkalmazottját kényszerszabadságra küldje. Mint írják, a döntéssel a nemzetközi segítségnyújtás hatékonysága kerülhet veszélybe, hiszen a USAID meghatározó szereplő a globális humanitárius krízisek kezelésében.
Mint megírtuk, a Donald Trump elnök rendeletével létrehozott Kormányhatékonysági Hivatal (DOGE) és vezetője, Elon Musk néhány hete vette célkeresztbe a nemzetközi segélyeket elosztó kormányintézményt, a USAID-et. A vád: a USAID elherdálja az amerikai adófizetők dollármilliárdjait haszontalan dolgokra. Alábbi cikkünkben összegyűjtöttünk mindent, amit tudni érdemes a szövetségi donorszervezet körül kialakult csetepatéról.
Arról is írtunk korábban, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök a jelek szerint örül a fejleményeknek. „Úgy tűnik, hogy az USAID finanszírozta az ultraprogresszív Politicót Brüsszelben és gyakorlatilag a teljes magyarországi baloldali médiát az előző amerikai kormányzat alatt. És még engem hívtak az »év rendbontójának«” – írta.