Index Vakbarát Hírportál

A pusztítás öröksége: mi lesz a háborús fegyverek sorsa?

2025. február 25., kedd 12:06

A háború árnyékában Magyarország a bizalom és leszerelés elősegítését szorgalmazza az ENSZ-ben – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A konfliktus közvetlen szomszédságában élő ország aggodalmának adott hangot a fegyverek tömeges beáramlása miatt, amelyek sorsa a háború után bizonytalanná válhat. A külügyminiszter szerint a békeszerető országok közös érdeke a háború mihamarabbi lezárása és az amerikai–orosz párbeszéd újraindítása.

Magyarország a kölcsönös bizalom újrateremtését fogja szorgalmazni az ENSZ Leszerelési Értekezletén, miközben egy olyan háború árnyékában élünk, ahol nyíltan hivatkoznak nukleáris fegyverek esetleges használatára is – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.

A tárcavezető rámutatott, hogy Magyarország már három éve él egy olyan konfliktus közvetlen szomszédságában, ahova „euró- és dollárszázmilliárdokért öntötték/öntik a fegyvereket”. A helyzet súlyosságát jelzi a háborús áldozatok magas száma is.

Mi lesz a fegyverek sorsa a háború után?

Ebben a háborúban milliós nagyságrendben estek el emberek, azt pedig senki nem tudja, hogy a háború reménybeli vége után mi lesz a sorsa ennek az elképesztő mennyiségű fegyvernek, vajon kik, hol és ki ellen fogják azokat bevetni a jövőben

– figyelmeztetett a külügyminiszter.

Szijjártó Péter hangsúlyozta azt is, hogy minél tovább tart a háború, annál több lesz a fegyver és annál több lesz a halott. „Éppen ezért Magyarország érdeke egybeesik a világ békeszerető részének” érdekeivel.

 Az Atomsorompó Szerződés fontosabb mint valaha

A magyar diplomácia vezetője szerint Magyarországnak és a „világ békeszerető részének” egyértelműen az az érdeke, hogy az újrainduló amerikai–orosz politikai párbeszéd vezessen el a leszerelési folyamatok újraindulásához is. Magyarország következetesen a béke mellett állt ki az ukrajnai háború során, nem szállított fegyvereket a konfliktushoz, és 1,4 millió menekültet fogadott be. 

Az újjáépítendő amerikai-orosz kapcsolat e tekintetben is változásokat hozhat. Ha a kölcsönös bizalom visszatér a nemzetközi politikába, a sikerek visszatérhetnek a leszerelés és a nonproliferáció területére is. És ennek már itt az ideje – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Ezt követően pedig a miniszter az Atomsorompó Szerződés fenntartásának fontosságát is hangsúlyozta, illetve az Átfogó Atomcsend Egyezmény és a katonai célú hasadóanyagok gyártását megtiltó szerződés hatályba lépése mellett érvelt.

Rovatok