Index Vakbarát Hírportál

Izrael jelentős fenyegetést lát a Szíria egyesítésére törekvő iszlamistákban

2025. március 9., vasárnap 16:30

A zsidó állam azon dolgozik, hogy gyenge maradjon a damaszkuszi központi kormányzat. Az is elképzelhető, hogy Szíria szövetségi állammá válik.

Két évtizeden át Izrael szomszédjában Bassár al-Aszad kormányzott, egy diktátor, akit az ország belső problémái is meggyengítettek. Most Izrael megpróbálja semlegesíteni a fenyegetést: a törökök által támogatott iszlamistákat, akik megpróbálják egyesíteni Szíriát.

Az elmúlt napokban az izraeli hadsereg több katonai objektumot vett célba Dél-Szíria területén, hogy ne juthasson az új kormány kezére túl nagy mennyiségű fegyver. Izrael kedden közölte, hogy több mint 1 milliárd dollárt fog költeni az észak-izraeli drúzok támogatására. Biztonsági elemzők szerint ez egy olyan lépés, amellyel a kisebbségi csoportot akarják rávenni, hogy segítsen meggyőzni a szíriai drúzokat az új kormány elutasításáról – írta meg a The Wall Street Journal.

Most Izrael lobbizik a világhatalmaknál annak érdekében, hogy a Szíriában létrejövő állam autonóm etnikai régiók szövetségi rendszere legyen. Azt, hogy a déli, Izrael által határolt területeket demilitarizálják, a damaszkuszi kormány elutasította.

Január végén Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök követelte, hogy Dél-Szíriát „demilitarizálják”. Kijelentette, hogy az egykor az al-Kaidával szövetséges szíriai vezetés erői nem léphetnek be a térségbe. A drúzok finanszírozása az után történt, hogy Izrael katonai akcióval fenyegetőzött a szíriai drúz kisebbség védelmében. Ennek előzménye az volt, hogy a hétvégén feszültség tört ki néhány drúz és a kormány biztonsági erői között Damaszkusz egyik külvárosában.

„Nem fogjuk megengedni, hogy az új, radikális, iszlamista rezsim Szíriában bántsa a drúzokat” – mondta Netanjahu.

Szövetségi állam is lehet Szíria

Miközben Izrael igyekszik ütközőzónát létrehozni, intézkedései előkészítik az utat a föderalista Szíria izraeli víziója számára. Ebben az esetben az ország a baráti drúzok által ellenőrzött autonóm zónával rendelkezne a határ mentén. Egy ilyen forgatókönyv szerint Szíria szövetségi állammá válna, amely többnyire autonóm lenne egy gyenge központi kormánytól. Több hatalmat delegálnának helyi szintekre, különösen az Izrael határaihoz közeli területeken – közölte a lap.

„Csak olyan föderális Szíria képzelhető el, amely különböző autonómiákat foglal magában, és tiszteletben tartja a különböző életmódokat” – mondta Gideon Szaár izraeli külügyminiszter február végén Brüsszelben egy miniszteri találkozón.

Izrael forgatókönyve azt kockáztatja, hogy Szíria gyenge és megosztott marad. Egyes elemzők szerint ez visszafelé sülhet el. 

Izraelnek jogos érdeke, hogy Szíriából ne érkezhessen ellene fenyegetés. Azonban az Egyesült Államokhoz hasonlóan abban is érdekelt, hogy az országban stabil átmenet jöjjön létre

– mondta Daniel Shapiro, aki az Obama-kormányzat idején volt az Egyesült Államok izraeli nagykövete. „Ha az Izraeli Fegyveres Erők (IDF) továbbra is szíriai területeket tart megszállás alatt, és agresszívan beavatkozik a konfliktusba, elkerülhetetlen, hogy Izrael a szíriai belpolitikában témává váljon”. 

Nem valószínű, hogy Szíria új vezetése elfogadja a föderális rendszert, de Izrael ennek ellenére nem áll rosszul. Az Aszad bukása óta eltelt három hónapban a zsidó állam számos katonai infrastruktúrát vett célba, hogy megakadályozza, hogy fegyverek kerüljenek Szíria új vezetőihez.

Ahmed al-Sharaa szíriai elnök a keddi kairói arab csúcstalálkozón mondott beszédében elítélte Izrael közelmúltbeli, Szírián belüli akcióit.

Amióta Izrael 1967-ben elfoglalta a szíriai Golán-fennsíkot, soha nem hagyta abba népünk jogainak megsértését

– mondta. 

Izraelt különösen aggasztja Törökország Szíriában betöltött szerepe. Legnagyobb geopolitikai riválisa gyakorlatilag a küszöbénél van. 

Törökország az első muszlim ország, amely elismerte Izraelt, az Egyesült Államok szövetségese és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagja. Az izraeli–török kapcsolatok azonban régóta feszültek, különösen a gázai háború óta. Törökország támogatta azt a lázadó mozgalmat, amely decemberben megdöntötte az Aszad-rezsimet. Azóta izraeli tisztviselők bizalmatlanságukat fejezték ki Sharaával szemben, nem utolsósorban az al-Kaidához fűződő múltbeli kapcsolatai miatt. Izrael és Szíria 1948 óta elkeseredett ellenségek, amikor Szíria az egyik első ország volt, amely megtámadta Izraelt annak megalakulása után.

A drúz kisebbség jóindulatára bízta a sorsát

Tel-Aviv igyekszik megerősíteni a drúz kisebbséggel a kapcsolatait mind Izraelben, mind pedig Szíriában. Izrael számára a drúzokkal való közös családi kapcsolatok és biztonsági érdekek lehetőséget jelentenek arra, hogy az ország szövetségre lépjen egy, a határa közelében élő, erős kisebbségi csoporttal.

Az eddigiek azt mutatják, hogy Izrael saját drúz lakossága jóindulatára bízza magát – pedig ők még nem is olyan régen a kormány másodosztályú bánásmódjára panaszkodtak.

Törökország ellensúlyozására Izrael azt is reméli, hogy Oroszország újra megveti a lábát Szíriában – mondta Avivi. Az elmúlt évtizedben Izrael több száz légicsapást hajtott végre az iráni katonai eszközök ellen Szíriában, és nyílt kommunikációs vonalat tartott fenn Oroszországgal.

Hétfőn izraeli repülőgépek csapást mértek egy, a megbuktatott Aszad-kormányhoz tartozó fegyverraktárra Kvardahában, az Aszad-dinasztia őshazájában, ahol Aszad apja, Háfez van eltemetve. A célpont majdnem 40 mérföldre északra volt Tartusztól, ahol a két elhagyott szíriai orosz támaszpont egyike található. 

Néhány drúz közölte, hogy fél Szíria új uralkodóitól, és Izrael támogatását várja. Sokan arra is felszólították közösségüket, hogy szakadjanak el Damaszkusztól. Sokan azonban tiltakoztak Izrael törekvései ellen, miközben a drúz vezetők kijelentették, hogy továbbra is Szíria részének tekintik magukat.

Egyes szíriai közösségi vezetők amiatt aggódnak, hogy Izraelnek expanziós céljai vannak. Egyesek szerint Izrael ma de facto ellenőrzése alatt tartja az Izraellel határos három szíriai tartomány egyikét. 

(Borítókép: Az Izrael által határolt Golán-fennsíkon fekvő Majdal Shams drúz falu lakói 2011. június 5-én Izraelben. Fotó: Uriel Sinai / Getty Images)

Rovatok