Index Vakbarát Hírportál

Erőszakos incidens történt az Antarktiszon, a sarkkutatók a kimenekítésükért könyörögnek

2025. március 18., kedd 21:41

A világ egyik legelszigeteltebb helyén, a Sanae IV antarktiszi kutatóállomáson fizikai erőszakig fajult egy munkabeosztásról szóló vita. A dél-afrikai szárazföldtől 4 ezer kilométerre lévő elzárt, kilencfős nemzetközi kutatócsapatnak 13 hónapos közös munkára kellett volna felkészülnie. Ehelyett a misszió alig kezdődött el, amikor a kutatók már a kimenekítésükért könyörögtek.

Erőszakos incidens rázta meg a Dél-Afrika által működtetett antarktiszi kutatóállomást, ahol kilenc kutató készült együtt tölteni a sarki tél hónapjait. A dél-afrikai kormány szóvivője megerősítette, hogy „támadás történt” az állomáson, amely mintegy 170 kilométerre található a jégself peremétől, és rendkívül nehezen megközelíthető. A BBC cikke szerint a csapat tagjai könyörögtek, hogy mentsék ki őket.

A környezetvédelmi minisztérium közleménye azt írja, hogy az incidenst február 27-én jelentették, és a tárca „azonnal aktiválta a választervet annak érdekében, hogy közvetítsen és helyreállítsa a kapcsolatokat a bázison”. A minisztérium azt is közölte, hogy szexuális zaklatással kapcsolatos vádakat is vizsgálnak, de a szexuális erőszakról szóló jelentések tévesek. Az állítólagos elkövető „önként részt vett további pszichológiai értékelésen, megbánást tanúsított”, valamint hivatalos bocsánatkérő levelet írt az áldozatnak.

A támadást állítólag „egy vita váltotta ki egy feladattal kapcsolatban, amit a csapatvezető el akart végeztetni a csapattal – egy időjárásfüggő feladatról volt szó, ami a beosztás megváltoztatását igényelte”.

Az elszigeteltség átka

Pszichológusok szerint az ilyen elszigetelt környezetben gyakran apró nézeteltérések is súlyos konfliktussá fajulhatnak. Craig Jackson, a Birmingham City University professzora a BBC-nek elmondta: „Olyan apróságok, mint a hierarchia, a munkaterhelés elosztása vagy az ételadagok miatt gyorsan fellángolhatnak, és sokkal nagyobbá válhatnak, mint amilyenek általában.”

A Sanae IV bázis több mint 4 ezer kilométerre található Dél-Afrikától, és a zord időjárási körülmények miatt a kutatók általában 13 hónapig maradnak ott. Bár Dél-Afrika rendelkezik jégképes hajóval és repülőgéppel, minden mentőakciónak meg kellene küzdenie a fagypont alatti hőmérséklettel és az erős szelekkel.

Rovatok