A déli határon átcsempészett drogelegy a korábbiaknál is veszélyesebb – állítja egy orvos. Az amúgy is súlyos következményeket kiváltó fentanilt xilazinnal keverik, a hatás pedig egyenesem ijesztő. A kábítószer Mexikóból érkezik az Egyesült Államokba.
A xilazint az utcai nyelvhasználatban tranq néven ismerik. Az állatorvosok nyugtatóként használják – írta a Fox News.
Nem sokkal korábban jelent meg az európai és az észak-amerikai piacon a fentanilnál is erősebb nitazén, amelyet eredetileg fájdalomcsillapításra fejlesztettek ki az ötvenes években, de olyan erős függőséget okozott, hogy soha nem engedélyezték a felhasználását a gyógyászatban.
A fentanil túladagolása tavalyelőtt csaknem 74 ezer áldozatot szedett az Egyesült Államokban, és ebben a kínai hatóságok közönye is szerepet játszott. Az előállításához szükséges alapanyag kínai gyártása és terjesztése gerjesztette vita Washingtonnal odáig fajult, hogy Donald Trump beiktatása után büntetővámmal fenyegette meg Pekinget.
A xilazinnal kevert fentanil még ijesztőbb tünetekkel jár.
A hatóanyagot a 2010-es években még az állattorvosoktól lopták, és úgy terítették az utcákon. A xilazin akkoriban elsősorban a keleti parton terjedt el.
Napjainkban jobbára külföldön gyártják, és onnan érkezik.
Bizonyítékok támasztják alá, hogy a xilazin a déli határon át kerül az Egyesült Államokba, és az is igazolható, hogy a hazai állatorvosi ellátásba kerülő szer egy része is az utcákon köt ki
– állítja egy orvos, aki évek óta tanulmányozta a xilazint és hatását.
Joseph Friedman nem tudja, hogy a drognak mekkora hányada származik csempészetből, illetve az állatorvosi rendelőkből eltulajdonított mennyiségből, tanulmányában azonban kimutatta az új szintetikus drog elterjedtségét Kaliforniában és a határ túloldalán, Mexikó északnyugati részén.
Vizsgálata igazolta, hogy a xilazint a mexikói határvárosban fentanillal házasítják, a gyilkos keveréket pedig elsősorban San Diegóban, sőt egész Dél-Kaliforniában terjesztik.
A xilazin és a fentanil együttes alkalmazása figyelemre méltó szerepet játszott az észak-amerikai túladagolási válságban. A xilazint az Amerikai Államok Szervezete, továbbá az amerikai, a chilei és újabban a mexikói kormány is újonnan megjelenő fenyegetésként azonosította
– áll Friedman tanulmányában.
A xilazin beadása után a felhasználó „zombiszerű” állapotba kerül. A hatóanyag ugyanis összehúzza az ereket, ezáltal csökken a szervezet oxigénellátása.
Tályogok alakulnak ki, amelyek szó szerint elrohasztják az emberi testet.
A szer azért is egyedülállóan veszélyes, mert nem reagál az opioid-túladagolás ellen használt naloxonra. A xilazint észlelésekor szinte mindig a végzetes, szintetikus opioid fentanillal együtt mutatják ki.
Szinte kizárólag a fentanillal együtt használják az „élmény” fokozására, „önmagában mondhatni soha” – erősítette meg Friedman.
Ezt az is alátámasztja, hogy egy 2022-ben publikált tanulmány szerint az esetek 98 százalékában a xilazint a fentanil mellett mutatták ki.
A hatóanyag 2015-ben a túladagolási esetek 3,6 százalékában okozott halált. Öt évvel később, 2020-ban ez az arány 6,7 százalékra ugrott.
A xilazin jelenléte az opioidok okozta elhalálozásonál 2019-ben az esetek 2,9 százalékéban volt kimutatható. Három évvel később, 2022-ben az arány megháromszorozódott, és elérte a 10,9 százalékot – az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ vizsgálata szerint.
A fentanil mellett a xilazin az egyik leghalálosabb drog, amellyel az Egyesült Államok valaha is szembesült – figyelmeztetett már tavalyelőtt a Drogellenes Ügynökség. A DEA az ötven tagállamból negyvennyolcban foglalt le xilazin és fentanil keveréket.
Laboratóriumának jelentése szerint a fentanilpor 23, illetve a fentaniltabletták 7 százaléka xilazint is tartalmazott.
(Borítókép: Fentanilt használó emberek Los Angeles utcáin 2024. december 12-én. Fotó: Genaro Molina / Los Angeles Times / Getty Images)