Az Erdogan-kormány elleni tüntetések alatt több újságírót is letartóztattak, viszont a bíróság most elrendelte néhányuk szabadon bocsátását. A demonstrációkra vonatkozó nemzetközi visszhanggal kapcsolatban a török igazságügyi miniszter felszólította az európai országokat, hogy józan ésszel közelítsék meg a törökországi tüntetéshullámot.
Isztambulban nyolc, míg Izmirben három újságírót vettek őrizetbe a tüntetések alatt, kedden pedig a bíróság elrendelte az AFP francia hírügynökség és hat másik személy letartóztatását a demonstrációkon való részvételük miatt. A török kormány ellen tartó tüntetésekre való tekintettel a hatóságok több városban is betiltották a gyülekezéseket, viszont azok ennek ellenére is folytatódtak.
A török belügyminisztérium közlése szerint a tüntetések kezdete óta eddig 260 embert tartóztattak le, és több mint 1800 embert vettek ideiglenesen őrizetbe. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Ekrem Imamoglu múlt hét szerdán egyike volt annak a több mint 100 embernek, akiket egy nyomozás keretében őrizetbe vettek. Isztambul polgármesterének letartóztatását sokan politikai célú kísérletnek tekintik, annak érdekében, hogy eltávolítsák a népszerű ellenzéki jelöltnek számító Imamoglut a jelenleg 2028-ra tervezett elnökválasztási versenyből.
Kormányzati tisztviselők visszautasítják azokat a vádakat, amelyek szerint az ellenzéki személyiségek elleni jogi lépések politikai indíttatásúak, és kitartanak amellett, hogy a török bíróságok függetlenül működnek.
A török igazságügyi miniszter csütörtökön előítéletesnek nevezte a nemzetközi közösség Ekrem Imamoglu volt isztambuli polgármester letartóztatásáról, illetve az azt követően kirobbant tüntetésekkel kapcsolatban megfogalmazott állításait – közölte a Reuters. Yilmaz Tunc egyúttal felszólította az európai országokat, hogy „józan ésszel” közelítsenek az ügyhöz.
A népszerűség nem ad felhatalmazást Imamoglunak arra, hogy bűncselekményeket kövessen el; az, hogy megválasztották (főpolgármesternek), nem jelent sértetlenséget
– fogalmazott a tárcavezető.
Hozzátette, a letartóztatás „nem politikai ügy”, és hangsúlyozta a török igazságszolgáltatás függetlenségét és Törökország jogállamiságát.