Index Vakbarát Hírportál

Már a BBC újságíróját is kitoloncolták Törökországból

2025. március 27., csütörtök 17:36

Csütörtökön folytatódtak a tiltakozások Ekrem Imamoglu letartóztatása miatt, a rendőrség erőszakosan oszlatta az egyetemistákat a török fővárosban. A belügyminiszter állítása szerint 1879 embert vettek őrizetbe, valamint 150 rendőr sérült meg az elmúlt napok összecsapásaiban. A letartóztatottak között tizenegy újságíró is van, köztük a BBC tudósítója, akit kitoloncoltak az országból.

A rendőrség paprikaspray-t, gumilövedékeket és vízágyút is bevetett a tüntetők ellen a török fővárosban csütörtökön. A tiltakozás már múlt héten megkezdődött, amikor letartóztatták Ekrem Imamoglu isztambuli polgármestert, akit korrupcióval vádolnak többek között. Emellett sokan úgy vélik, hogy politikai indíttatásból helyezték vád alá. Ugyanakkor a török kormány szerint az igazságszolgáltatás független, de ezt az ellenzék vitatja − írja az AP News.

Csütörtökön reggel folytatódtak a megmozdulások, akik egy nyilatkozatot akartak felolvasni a műszaki egyetem előtt, ekkor avatkozott be a rendőrség. Az egyetemisták barikádokat emeltek, de a hatóságok elfogták őket.

Melih Meric, a CHP ellenzéki párt tagja megerősítette, hogy a hallgatókat a rendőrség vízágyúval és gumilövedékekkel oszlatta. Ali Yerkikaya török belügyminiszter közölte, hogy mintegy 1900 embert tartóztattak le a nyolc napja tartó tüntetések eredményeként, közülük 260-an börtönbe kerültek, 468-an szabadlábon védekezhetnek, és 662 ember ügyében folyik eljárás. A szaktárca vezetője elmondta, hogy néhány embert kábítószerrel való visszaéléssel és testi sértéssel vádolnak, ugyanis 150 rendőr megsérült az összecsapások következtében. 

Isztambul mellett Ankarában és Izmirben is erőszakosan oszlatta a hatóság a tiltakozásokat, valamint csütörtök reggel házkutatások indultak a demonstrációkban részt vevőknél, akik között baloldali pártokhoz, civil és szakszervezetekhez kapcsolódó személyek is vannak.

Tizenegy újságírót is letartóztattak, miután tudósítottak a tüntetésekről, közülük nyolcat szabadon engedtek, de vádemelés folyik ellenük. A török műsorszolgáltató hatóság eközben tíznapos sugárzási tilalmat adott ki az ellenzék által támogatott sozcu tévécsatornára. Indoklásuk szerint a közvéleményt uszították a kormány ellen az Imamoglu letartóztatásáról való tudósítások alatt. További ellenzéket támogató csatornákat is megbírságoltak, valamint felfüggesztették közvetítési jogukat.

A BBC riporterét, Mark Lowent pedig kitoloncolták az országból szerdai letartóztatását követően, akit először a szállodájában tartottak 17 órán keresztül, majd azzal az indoklással távolították el, hogy veszélyt jelent a közrendre.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Ekrem Imamoglu múlt hét szerdán egyike volt annak a több mint 100 embernek, akiket egy nyomozás keretében őrizetbe vettek. Isztambul polgármesterének letartóztatását sokan politikai célú kísérletnek tekintik, annak érdekében, hogy eltávolítsák a népszerű ellenzéki jelöltnek számító Imamoglut a jelenleg 2028-ra tervezett elnökválasztási versenyből.

A török igazságügyi miniszter csütörtökön előítéletesnek nevezte a nemzetközi közösség Ekrem Imamoglu volt isztambuli polgármester letartóztatásáról, illetve az azt követően kirobbant tüntetésekkel kapcsolatban megfogalmazott állításait. Yilmaz Tunc egyúttal felszólította az európai országokat, hogy „józan ésszel” közelítsenek az ügyhöz.

A népszerűség nem ad felhatalmazást Imamoglunak arra, hogy bűncselekményeket kövessen el; az, hogy megválasztották (főpolgármesternek), nem jelent sértetlenséget

– fogalmazott a tárcavezető.

Hozzátette, a letartóztatás „nem politikai ügy”, és hangsúlyozta a török igazságszolgáltatás függetlenségét és Törökország jogállamiságát.

Rovatok