2025. március 29., szombat 18:38
Szijjártó Péter az Ultrahang YouTube-csatorna vendége volt, ahol többek között beszélt a háború jövőjéről, a magyar érdekek érvényesítéséről, a változó európai és az amerikai politikai kapcsolatokról, valamint az ukránok hozzáállásáról a kárpátaljai magyar kisebbséghez.
„Nem értek egyet azokkal, akik fanyalognak, hogy jó, de csak 30 nap, jó, de csak infrastruktúra, jó, de csak Fekete-tenger, mert a kis lépéseken keresztül jutunk el a nagy megoldáshoz. A háború olyan mélyre ment, olyan mélyre ásta az árkokat egymás között, hogy sajnos egyszerre betemetni ezeket az árkokat nem lehet. Kis lépésekkel, talicskánként kell feltölteni az árkokat” – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter az Ultrahang YouTube-csatornának.
Szijjártó Péter a következő témákról is beszélt:
- Az ukrán külügyminiszter találkozót kért tőle, hogy beszéljenek az EU-csatlakozásról, a kisebbségi jogokról. Szijjártó közölte vele, hogy Kárpátaljáig szívesen elmegy, de aztán később az ukrán fél lemondta a találkozót.
- Az az alapállása, hogy igyekszik a külügyminiszterekkel olyan személyes kapcsolatot kialakítani, hogy még ha nem is értenek egyet semmiben sem, akkor is legyen egy normális emberi viszony. Az esetek 95 százalékában ez sikerült, a jelenlegi német külügyminiszter a maradék 5 százalék.
- Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban elmondta, ha három éve elkezdődtek volna a tárgyalások, akkor már lehet, hogy béke lenne, de az egészen biztos, hogy máshol tartanánk, mint ahol most tartunk. Abban reménykedik, hogy mindkét félnek őszinte az a nyilatkozata, hogy békét akarnak.
- Van egy megállapodás arról, hogy a kőolaj- és a földgázvezetékeket, vagyis az energia-infrastruktúrát nem támadják. Ez a mi saját szempontunkból nagyon fontos fejlemény.
- Mindkét fél taktikázni fog, és mindkét oldal a tárgyalások során igyekszik a döglött lovat a másik térfélre vontatni. Az nagyon fontos, hogy az amerikai elnök ne bizonytalanodjon el, ne gyengüljön meg az elkötelezettsége a béke iránt.
- Egy nukleáris hatalom 6000 nukleáris töltettel veszít egy Ukrajna típusú állammal szemben, azért ez elég messze áll a valóságtól. Három éven keresztül kisebb-nagyobb megszakításokkal a harctéri helyzet sokkal inkább Oroszországnak kedvezett, és nem Ukrajnának, dacára az euró-százmilliárdoknak, dacára az óriási fegyverszállítmányoknak.
- Ami most történik, az azt igazolja, hogy nekünk három éve igazunk van. Három éve úgy gondoljuk, hogy ezt a háborút egy amerikai–orosz megállapodás tudja befejezni. Ezt az amerikai–orosz megállapodást most gáncsolják azok, akik ott akarnának ülni az asztalnál. A háborúpárti európai politikusok azért nem ülhetnek ott az asztalnál, mert ők háborúpártiak, a tárgyalások meg a békéről zajlanak.
- Mindig felmerül az a dilemma, hogy miért a magyarok mennek szembe az autópályán, de aztán a végén valahogy mégis úgy alakul a forgalom, hogy mindenki jön utánunk. Ha megnézzük, három évig mondtuk, hogy tárgyalni kell, majd az amerikai választópolgárok hoztak egy világos politikai döntést, aztán megkezdődtek a tárgyalások.
- Donald Trump elnöknek a megállapodáslétrehozó képességét még mindig sokan lebecsülik, és annak dacára becsülik le, hogy azért volt négy év, amikor ő szolgáltatott néhány bizonyítékot erre.
- Hogyha a kínaiak meg az amerikaiak jól kijönnek egymással, az nekünk jó hír. Nekünk az Európai Unión kívüli két legnagyobb beruházónk, a két legnagyobb kereskedelmi partnerünk Kína és az Egyesült Államok.
- Az európai politikusok nyolc éven keresztül háziversenyt hirdettek, amelynek az volt a lényege, hogy ki tud bunkóbb módon nyilatkozni Donald Trumpról. Erre nemcsak ők emlékeznek, hanem Donald Trump is emlékszik, és egyszerűen nem mernek a szeme elé kerülni, és nem mernek vele komoly, kemény ügyekben tárgyalásokat folytatni.
- Négy ukrán külügyminiszterrel dolgozott, mind a négytől meghallgatta, hogy nagyon elkötelezettek a kisebbségi jogok iránt, nagyon nagyra becsülik a kárpátaljai magyarokat, értik, hogy itt ők problémákat állítottak elő, és mindjárt meg is oldják azokat. Az a tisztességtelen, hogy ugyanezzel az ártatlan arccal előadják minden európainak, és jól meg is vezetik őket.
- Az Európai Uniónak valaki akkor lehet a tagja, ha minden európai uniós tag abban egyetért. Az ukránok most kicsit úgy viselkednek, mintha éppen mi akarnánk csatlakozni egy olyan szervezethez, aminek ők is a tagjai, de ez nem így van. Ha a magyar emberek úgy döntenek, hogy túlságosan kockázatos és túlságosan veszélyes lenne, ha az ukránok csatlakoznának az Európai Unióhoz, akkor nyilvánvalóan a magyar kormány álláspontja az kell legyen, hogy nem.
A teljes beszélgetést itt lehet megnézni: