Donald Trump amerikai elnök egy szombati interjújában közölte, hogy nem rúg ki senkit, aki részt vett abban a Signal-csevegésben, ahol katonai támadási terveket árultak el véletlenül egy újságírónak. Leszögezte, hogy a „legkevésbé sem érdekelné”, ha a külföldi autógyártók az új amerikai vámtarifák miatt árat emelnének. Az amerikai államfő kitért Grönland annektálására is, és hangsúlyozta, semmit sem vesz le az asztalról.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kijelentette: „legkevésbé sem érdekelné”, ha a külföldi autógyártók a vámok miatt árat emelnének – közölte az NBC News az amerikai államfővel folytatott szombati, több mint tíz percig tartó telefonos interjúja alapján. Az amerikai elnök elárulta, hogy nem rúg ki senkit, aki részt vett a Signal-csevegésben, amelyhez véletlenül egy újságírót is meghívtak.
Donald Trump kitért Grönland annektálása iránti elkötelezettségére, és megismételte, hogy a katonai opció nem került le az asztalról. Az amerikai elnök elhárította azon aggodalmakat, miszerint programja ingadozást okoz a Wall Streeten és csökkenti a fogyasztói bizalmat. Megjegyezte, hogy közvélemény-kutatások szerint rekordmagas azon amerikaiak aránya, akik szerint az ország jó úton halad.
Leszögezte, hogy „a legkevésbé sem érdekli”, ha az autógyártók emelik az áraikat, miután bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki minden külföldön gyártott autóra.
„Ha az Egyesült Államokban gyártják az autójukat, akkor sok pénzt fognak keresni. Ha nem, akkor ide kell jönniük, mert ha itt gyártják az autójukat, akkor nincs vám” – mondta. Arra, hogy mondta-e az autóipari vezérigazgatóknak, hogy ne emeljék az árakat, úgy válaszolt: „Nem, soha nem mondtam ilyet. Engem nem érdekel, ha emelik az árakat, mert az emberek elkezdenek majd amerikai gyártmányú autókat vásárolni.”
A világ az elmúlt több mint 40 évben lenyúlta az Egyesült Államokat. Mi csak annyit teszünk, hogy igazságosak vagyunk, és őszintén szólva nagyon nagylelkű vagyok
– fogalmazott Donald Trump, aki az elmúlt hónapokban széles körű vámokat vetett ki a különböző fogyasztási cikkekre. Megjegyezte, hogy nem tervezi az április 2-i vámok kivetésének további késleltetését, és csak akkor fontolná meg a tárgyalást erről a kérdésről, „ha az emberek hajlandóak valami nagy értéket adni nekünk”.
Donald Trump az interjúban közölte, hogy nem tervezi, hogy bárkit is kirúg, miután Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó egy újságírót is felvett egy Signal-csevegésébe, amelyben a Trump-kormányzat magas rangú tagjai a jemeni húszik elleni csapás tervéről tárgyaltak a hónap elején.
Nem rúgok ki embereket álhírek és boszorkányüldözés miatt
– jelentette ki, miközben az interjú alatt végig álhírnek nevezte az erről szóló híreket. Leszögezte, továbbra is bízik Mike Waltzban és Pete Hegseth védelmi miniszterben, aki szintén részt vett a beszélgetésben, és részletes idővonalat küldött a tervezett csapásokról, mielőtt azok megtörténtek volna.
Donald Trump a szombati interjúban elmondta, hogy tárgyalásokat folytatott Grönland annektálásáról, amely jelenleg félig autonóm dán terület. „Meg fogjuk szerezni Grönlandot. Igen, százszázalékosan” – fogalmazott az amerikai elnök.
Donald Trump kiemelte, jó esély van arra, hogy Grönlandot katonai erő nélkül is megszerezze az Egyesült Államok, de megjegyezte, hogy „semmit sem veszek le az asztalról”.
Mindez egy nappal azután történt, hogy J. D. Vance amerikai alelnök Grönlandra látogatott, és beszédet mondott az amerikai Pituffik űrbázison Grönland északnyugati partjainál.
Az alelnök úgy fogalmazott: „Az üzenetünk Dániának nagyon egyszerű – nem végeztek jó munkát a grönlandiakkal.” Arra a kérdésre, hogy Grönland megszerzése milyen üzenetet küldene Oroszországnak és a világ többi részének, Donald Trump azt mondta, hogy
nem igazán gondolkodom ezen, nem igazán érdekel. Grönland egy különálló téma, teljesen más. Ez a nemzetközi béke, a nemzetközi biztonság és erő. Oroszországból, Kínából és sok más helyről hajók járnak Grönland partjainál, és nem hagyjuk, hogy olyan dolgok történjenek, amelyek ártanak a világnak vagy az Egyesült Államoknak.
Donald Trump a telefonos interjúban a szót átadta Alexander Stubb elnöknek is, Finnország államfőjének, akivel a hívás idején Floridában golfozott.
(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök Washingtonban 2025. március 6-án. Fotó: Alex Wong / Getty Images)