Kína kedden nagyszabású hadgyakorlatba kezdett Tajvan partjainál, amelyet figyelmeztetésnek szánnak Tajvan függetlenségi törekvéseivel szemben. Peking az akciót beharangozó egyik videóban bogárként ábrázolta, valamint „élősködőnek” nevezte Laj Csing-tö tajvani elnököt. Tajvan a kínai akcióra válaszul katonai repülőgépeket és hajókat küldött a sziget partjaihoz.
Kína kedden a „szeparatizmus elleni szigorú figyelmeztetésként” hadgyakorlatot indított Tajvan partjainál, amelyben a hadsereg, a haditengerészet, a rakétaegységek, valamint a légierő is részt vesz – közölte kedden a Reuters. Peking egy bogárhoz hasonlította Laj Csing-tö tajvani elnököt, Tajvan a kínai haditengerészet megjelenésére válaszul hadihajókat küldött a sziget partjaihoz.
A Tajvan – amelyet Kína saját területének tekint, és akár katonai erő alkalmazásával is ellenőrzése alá vonná a szigetet – körüli gyakorlatokra azután kerül sor, hogy Laj Csing-tö elnök a múlt hónapban „idegen ellenséges erőnek” nevezte Pekinget. Kína „szeparatistának” tartja a tajvani államfőt, a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) Keleti Hadszíntér Parancsnoksága egy, a hadgyakorlat bejelentéséről szóló videóban
bogárként ábrázolta Tajvan elnökét, akit a felvételen „parazitának” neveztek.
„A hangsúly az olyan gyakorlatokon van, mint a harckészültségi járőrözés a tengeren és a levegőben, az átfogó ellenőrzés megszerzése, a tengeri és szárazföldi célpontok elleni csapásmérés, valamint a blokádellenőrzés bevezetése kulcsfontosságú területeken és útvonalakon” – írja közleményében a Keleti Hadszíntér Parancsnokság.
A gyakorlatok szigorú figyelmeztetésként szolgálnak a Tajvani-szorosban a békét aláásni próbáló szeparatista erőknek. Ez a nemzeti szuverenitás és a területi integritás megőrzéséhez szükséges intézkedés – jelentette ki Csu Feng-lien, a tajvani ügyekért felelős pekingi hivatal szóvivője.
Tajvan függetlensége háborút jelent, és a tajvani függetlenség követelése azt jelenti, hogy a tajvani népet veszélyes helyzetbe sodorják. A szárazföld nem fogja eltűrni, és nem hagy teret a függetlenségre törekvő tevékenységeknek
– fogalmazott a szóvivő. „A szárazföld intézkedései kifejezetten a tajvani függetlenséget hirdető szeparatista tevékenységet célozzák, és nem irányulnak Tajvan lakossága ellen” – tette hozzá.
A tajvani kormány elítélte a kínai hadgyakorlatokat, az elnöki hivatal szerint Kína „a nemzetközi közösség által széles körben elismert bajkeverő”, és Tajvan kormányának megvan a magabiztossága és képessége arra, hogy megvédje magát. Tajvan vezetése elutasította Peking igényeit, szerintük csak a sziget népe dönthet annak jövőjéről.
A sziget két magas rangú tisztviselője elmondta, hogy több mint 10 kínai hadihajó közelítette meg Tajvan 24 tengeri mérföldes körzetét, melyre válaszul hadihajókat küldtek a partokhoz.
Megjegyezték, hogy éles támadásokat nem észleltek a kínai hadsereg részéről. A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy a kínai Santung repülőgép-hordozó csoport hétfőn belépett a sziget „reagálási területére”, válaszul katonai repülőgépeket és hajókat küldtek, valamint aktiválták a szárazföldi rakétarendszereket.
(Borítókép: Egy Shandong kínai repülőgép-hordozó 2025. április 1-jén. Fotó: Eastern Theatre Command / Handout / Reuters)