A szerb parlament ellenzéki pártjai bejelentették, hogy nem vesznek részt Alekszandar Vucsics kormányalakító tárgyalásain, nyilatkozatuk szerint ugyanis az államfő ugyanazon az úton menne tovább, amely miatt hónapok óta zajlanak országszerte a tüntetések. Két hete maradt az országgyűlésnek az új kormány felállítására, ha nem sikerül, előrehozott választásokat kell kiírni.
Milos Vucsevics szerb miniszterelnök a sorozatos tiltakozások és blokádok miatt még január végén jelentette be a lemondását, amit a szerb parlament március közepén fogadott el. A képviselőháznak 30 napja maradt arra, hogy új kormányt alakítson, ez a határidő április 18-án jár le. Ellenkező esetben előrehozott választásokat tartanak Szerbiában.
„Úgy gondoljuk, hogy Szerbia előrelépésének egyetlen útja a hallgatói követelések teljesítése és a haladó rendszer békés leváltása tisztességes választásokon. Mivel a tisztességes választások feltételei nem léteznek, követeljük egy olyan átmeneti kormány felállítását, amely megteremtené ezeket a feltételeket” – idézi a Szabad Magyar Szó az ellenzéki pártok közleményét, akik szerint az alábbiak szükségesek a valódi változáshoz:
„Tekintettel arra, hogy Alekszandar Vucsics nem a válság békés megoldásáról kíván tárgyalni, hanem új az SNS-es és SPS-es minisztereket szeretné bemutatni – akik mindent ugyanúgy folytatnának, mint eddig –, nem válaszolunk erre a meghívásra” – áll a közleményük további indoklásában.
A közös nyilatkozatot a Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP), a Szerbiai Népi Mozgalom (NPS), az Új DSS, a Szerb Királyság Megújhodásáért Mozgalom (POKS), a Szabad Polgárok Mozgalma (PSG), a SRCE Mozgalom és a Zöld-Baloldal Front (ZLF).
A szerb Nova közben arról írt, hogy Alekszandar Vucsics is bizonytalan a jövőt illetően. „Meglátjuk, mit mondanak majd azok, akiknek többségük van, kormányt akarnak-e alakítani, vagy választásokra mennek” – fogalmazott a szerb elnök.