Index Vakbarát Hírportál

Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

2025. április 3., csütörtök 07:34

Milorad Dodik ellen nemzetközi elfogatóparancsot kért a boszniai szövetségi ügyészség, amelynek elutasításáról a bosnyák politikus számolt be közösségi oldalán, majd köszönetet mondott a szerb elnöknek és Orbán Viktornak. A boszniai Szerb Köztársaság elnökét február végén ítélték el, majd elrendelték letartóztatását, ennek ellenére többek között Moszkvát is megjárta.

Milorad Dodik közösségi oldalán jelentette be, hogy az Interpol elutasította a bosznia-hercegovinai bíróság kérését, mely szerint nemzetközi elfogatóparancsot adjanak ki ellene és Nenad Stevandics ellen. A kérelmet az Interpol 3. alapszabálya alapján utasították el, amely a politikai üldözés tilalmára vonatkozik.

Alekszandar Vucsics elnök most hívott, hogy értesítést kapott az Interpoltól, miszerint Szerbia fellebbezését helybenhagyták, így az Interpol elutasította a Bosznia-hercegovinai Bíróság kérését

− írta a Bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke. A bejegyzésben köszönetet mondott Alekszandar Vucsics szerb államfőnek a támogatásért, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és minden ország elnökének, akik fellebbezést nyújtottak be.

A bosnyák politikus megjárta Moszkvát is

Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta őt. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte.

A bosnyák politikus letartóztatását március elején rendelte el a boszniai szövetségi főügyészség, mert szerintük veszélyeztette az ország alkotmányos rendjét Radovan Viskoviccsal, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökével és Nenad Stevandiccsal, a többségében szerbek lakta országrész parlamentjének elnökével együtt.

Milorad Dodik hétfőn még Moszkvában járt, majd egy videót közölt, melyben Vlagyimir Putyin orosz elnököt méltatta, valamint elmondta, hogy „május 9-én Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívására ismét itt leszek, hogy megünnepeljük a fasizmus feletti győzelem 80. évfordulóját”. A boszniai szerb elnök a belföldi elfogatóparancs ellenére a múlt hétfőn Belgrádba, egy nappal később pedig Tel-Avivba utazott, ahonnan múlt csütörtökön hazautazott.

Egyre feszült Dodik miatt a magyar−bosnyák viszony

A magyar miniszterelnök február 17-én fogadta a boszniai Szerb Köztársaság elnökét a Karmelita kolostorban, amelyen áttekintették Magyarország és a boszniai Szerb Köztársaság közötti politikai és gazdasági együttműködés 2025-ös terveit. A diplomáciai találkozó nem csupán protokolláris jellegű volt, hanem stratégiai jelentőségű egyeztetésnek bizonyult.

Március elején politikai vihart kavart, hogy nem engedték leszállni Magyar Levente külügyi államtitkár gépét Szarajevóban, így Banja Lukában találkozott Milorad Dodikkal, és tartott közös sajtótájékoztatót. A leszállás megtagadását Zukan Helez bosnyák védelmi miniszter azzal indokolta, hogy nem látta okát annak, miért kellett magyar katonai gépnek Bosznia-Hercegovinába mennie. Továbbá utalt arra, hogy aggódik, amiért 300 magyar terrorelhárító érkezett az országba, amiről még Milorad Dodik kötött megállapodást a magyar kormánnyal.

Ugyanakkor a magyar kormány cáfolta, hogy a Terrorelhárítási Központ egységei azért mentek volna Bosznia-Hercegovinába gyakorlatozni, hogy megkönnyítsék a boszniai Szerb Köztársaság elnökének gyors Magyarországra szállítását abban az esetben, ha a boszniai bíróság elrendelné azonnali letartóztatását szeparatista lépései miatt. A vádakat Orbán Viktor is tagadta, szerinte „ilyen terv nem volt”.

Rovatok