Index Vakbarát Hírportál

Von der Leyen üzent Trumpnak: Ha egyvalakit megtámadnak közülünk, az mindannyiunk elleni támadás

2025. április 3., csütörtök 07:06

Az Európai Bizottság is reagált arra, hogy a Donald Trump vezette Egyesült Államok 20 százalékos vámtarifát fog kivetni az Európai Unióra, ami már április 5-én, néhány ország esetén pedig április 9-én lép érvénybe. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Trump döntése miatt a világgazdaságot súlyos csapás érte, és hangsúlyozta, amennyiben az Egyesült Államok nem akar tárgyalni, az EU további vámokat fog kivetni.

Donald Trump bejelentése az egész világra, beleértve az Európai Uniót is, kivetett egyetemes vámok egy súlyos csapás a világgazdaságnak. Mélyen sajnálom ezt a választást – így kezdte bejelentését Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, miután az amerikai elnök április 2-án bejelentette, a világ összes országából érkező termékre 10 százalékos vámtarifát vet ki, míg néhány országra ennél nagyobbat – az Európai Unióra például 20 százalékot.

Az Európai Bizottság elnöke szerint Trump döntésének súlyos következményei lesznek: a világgazdaságot egy súlyos csapás érte, a bizonytalanság nőni fog, tovább növelve a protekcionizmust, a következmények pedig szörnyűek lesznek emberek milliói számára, főleg a legsebezhetőbb országok számára, amikre Trump az egyik legmagasabb vámtarifákat vetette ki.

Ez az ellentéte annak, amit mi el akartunk érni. A vámtarifák a fogyasztóknak is fájni fognak, amit azonnal fognak érezni. Állampolgárok milliói fognak drágább élelmiszerárakkal szembesülni, a gyógyszerek is többe fognak kerülni, ahogy a szállítás. Az infláció is emelkedni fog, ami különösen a legsebezhetőbb állampolgárokat fogja sújtani

– fogalmazott von der Leyen, aki hangsúlyozta, a vámtarifák a kis- és a nagyvállalkozásokra is hatással lesznek az első naptól, miközben bizonytalanság lesz az ellátási láncokon, nőni fognak a bürokratikus terhek, és az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem ára drasztikusan emelkedni fog. Von der Leyen szerint úgy tűnik, a káoszban nincs semmiféle rend, mivel minden jelentős kereskedelmi partnert érinti Trump döntése.

Az Európai Bizottság elnöke emiatt bejelentette,

az Európai Unió további ellenintézkedésekre készül, hogy megvédje saját érdekeit, és felszólította az Egyesült Államokat: a konfrontációról térjen át a tárgyalásokra.

Mint fogalmazott, az EU épp most véglegesíti az ellenintézkedések első csomagját, ami még Trump korábbi döntésére, az acélra és alumíniumra kivetett 25 százalékos vámtarifájára, valamint a magyar idő szerint április 3-án reggel hat órakor életbe lépő, autókra kivetett szintén 25 százalékos tarifára reagál – az EU pedig most újabb ellenintézkedések kidolgozásán dolgozik, amennyiben a tárgyalások sikertelenek lesznek.

A jelenleg Üzbegisztánban az első EU–Közép-Ázsia-csúcson tartózkodó von der Leyen elmondta, azt is figyelni fogják, ezeknek a vámtarifáknak milyen közvetett hatásai lesznek. Az amerikai vámok miatt a kereskedők valószínűleg alternatív piacokat keresnek majd, és von der Leyen kijelentette, az EU nem fogja tudni felvenni azt a többletet, ami így keletkezik. Emellett hangsúlyozta, az EU nem fogja engedni, hogy az Egyesült Államokból kiszoruló termékek elárasszák az európai piacot.

Von der Leyen hangsúlyozta, hogy az elmúlt 80 évben az amerikai–európai kereskedelmi kapcsolatok mindkét felet segítették, millióknak jelentett új állást, és nőtt a jólét is.

Azzal az Európai Bizottság elnöke abban egyetért Donald Trumppal, hogy néhány ország visszaél a jelenlegi kereskedelmi szabályokkal. Von der Leyen jelezte, készen áll arra, hogy erről tárgyaljon az amerikai elnökkel.

Ugyanakkor kijelentette, hogy az amerikai elnök döntésével nem ért egyet, a vámtarifák csak az utolsó eszköz lehet ebben a vitában.

„Tudom, hogy közületek sokan úgy érzik, hogy cserbenhagyta őket legrégebbi szövetségesünk. Fel kell készülnünk arra a hatásra, amelyet ez elkerülhetetlenül fog okozni” – értékelte az Európai Unióra kivetett 20 százalékos vámtarifákat von der Leyen, aki hangsúlyozta, az Európai Unió és tagállamai egységesen fognak reagálni Trump döntésére.

Csaknem húszperces videóüzenete végén von der Leyen kiemelte, hogy Európa egységes ebben.

Mi, európaiak, ebben együtt vagyunk: ha egyvalakit megtámadnak közülünk, az egy mindannyiunk elleni támadás

– jelentette ki, majd hangsúlyozta, az Európai Uniónak a legerősebb fegyvere az egysége, emiatt Európa összefog a vállalkozásaiért, a polgáraiért, és minden európaiért, miközben azt ígérte, továbbra is hidakat fognak építeni mindazokkal, akik „hozzánk hasonlóan a tisztességes, szabályokon alapuló kereskedelemben látják a jólét alapját”.

Ugyanakkor nem csak az Európai Bizottság reagált a fejleményekre az uniós intézmények közül.

Az Európai Tanács elnöke, António Costa közösségi oldalán fejtette ki álláspontját Trump intézkedéseiről és von der Leyen bejelentéséről. Costa teljes támogatásáról biztosította von der Leyent, hogy tárgyaljon Trumppal.

Costa emellett hangsúlyozta az EU minden kereskedelmi partnerével együtt fog működni, és tovább erősítik és bővítik más országokkal a kereskedelmi kapcsolataikat.

Az Európai Tanács elnöke konkrét példaként a több dél-amerikai országot tömörítő Dél-amerikai Közös Piacot, Mexikót, illetve Indiát említette, amelyek vezetőivel von der Leyen és Costa még korábban tárgyalt erről.

Az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság (INTA) szociáldemokrata elnöke, Bernd Lange közleményében az Egyesült Államok bejelentését úgy értékelte, hogy ugyan Donald Trump azt a „felszabadulás napjának” nevezte, az átlagember számára ez ugyanakkor az infláció napja.

Ezek az indokolatlan, illegális és aránytalan intézkedések csak további vámeszkalációhoz és lefelé tartó gazdasági spirálhoz vezethetnek az Egyesült Államok és a világ egésze számára

– fogalmazott közleményében Lange, aki azt ígérte, az EU nem fog hátrálni és reagálni fog az Egyesült Államok által kivetett vámokra. Az INTA-elnöke emellett kifejezte abbéli reményét, hogy a Trump vezette adminisztráció tárgyalni fog az Európai Unióval a témáról, de hozzátette, nem magabiztos, ugyanakkor az EU ajtói mindig nyitva állnak.

Mint arról korábban beszámoltunk, Donald Trump amerikai elnök április 2-án, magyar idő szerint este tíz órakor bejelentette, hogy minden országra egységesen 10 százalékos vámtarifát vet ki, ugyanakkor néhány országra ennél többet – az Európai Unióra például 20 százalékot, de több ázsiai országra még ennél is nagyobbat, Vietnámra például 46 százalékot. 

(Borítókép: Ursula von der Leyen 2025. március 4-én. Fotó: Yves Herman / File Photo / Reuters)

Rovatok