Index Vakbarát Hírportál

Megérkezett Kína válasza Donald Trumpnak: 34 százalékos vámot vetnek ki az amerikai árukra

2025. április 4., péntek 14:48

Nem hagyta válasz nélkül Donald Trump új kereskedelmi intézkedését Kína, április 10-től 34 százalékos vámot vet ki az amerikai importtermékekre, amelyekkel fokozta a globális kereskedelmi háborút.

Kína közölte, hogy április 10-től 34 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokból származó összes importtermékre, és ezzel beváltotta ígéretét, hogy visszavág, miután Donald Trump amerikai elnök kiélezte a globális kereskedelmi háborút – írja a CNN.

Trump április 2-án, szerdán magyar idő szerint este tíz órakor bejelentette, hogy minden országra egységesen 10 százalékos vámtarifát vet ki, ugyanakkor néhány országra ennél többet – az Európai Unióra például 20 százalékot, de több ázsiai országra még ennél is nagyobbat, Vietnámra például 46, Kínára pedig 34 százalékot.

Az Egyesült Államoknak ez a gyakorlata nincs összhangban a nemzetközi kereskedelmi szabályokkal, súlyosan aláássa Kína törvényes jogait és érdekeit, és tipikus egyoldalú zsarnoki gyakorlat

– fogalmazott a kínai államtanács vámügyi bizottsága.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a bejelentést követően elítélte Donald Trump intézkedését, határozott választ ígért, emellett felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval, és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást. 

Kína lehet Európa megmentője

Mint írtuk, az Európai Bizottság kísérlete a csekkfüzet-diplomáciával kudarcot vallott, B terv pedig nincs – világított rá Révész Béla Ákos. A Makronóm Intézet elemzője szerint Donald Trump 20 százalékos tarifái katasztrofális hatással lesznek az európai kereskedelemre, az Európai Unió bosszúvámjai pedig ugyancsak katasztrófához vezetnének. A szakértő szerint fél évvel ezelőtt még abszurdnak tűnhetett, ami tegnap óta valóság: Kína jelentheti a kiutat az európai gazdaság számára.

A szakértő hangsúlyozza: az EU úgy jutott el a vámháborúig, hogy valódi tárgyalásokra nem is került sor. Bár Maros Sefcovic uniós kereskedelmi biztos kétszer is az Egyesült Államokba utazott, ezek a találkozók aligha nevezhetők eredményesnek – április 2-án például életbe léptek a 25 százalékos, európai autókra kivetendő vámok.

Az Európai Unió úgy jutott el a vámháborúig, hogy a kereskedelemért leginkább felelős személyek, élükön Ursula von der Leyennel, gyakorlatilag a megbeszélések elején elakadtak, és semmit nem is tettek annak érdekében, hogy eredményt érjenek el

– fogalmazott az elemző, aki szerint a „valódi problémát maga Trump okozta, aki egyáltalán nem hajlandó kommunikálni az Európai Unió Brüsszel által megtestesített, centralizált célokat valló hatalomgyakorlóival”. Ehelyett a tagállamok vezetőivel külön-külön tárgyal.

Rovatok