A brit hírszerzés egykori vezetője szerint az Egyesült Királyság védelmi rendszere jelentősen meggyengült, és sürgősen újra fel kell fegyverkeznie, hogy szembeszállhasson az Oroszország jelentette valós fenyegetéssel, különösen a Trump-adminisztráció változó geopolitikai prioritásai közepette.
Sir Alex Younger, az MI6 korábbi vezetője arra figyelmeztetett, hogy Nagy-Britanniának újra fel kell fegyverkeznie, és tartalékokat kell kiépítenie, hogy megvédje magát Vlagyimir Putyin törekvéseivel szemben, amivel uralma alá vonná Kelet-Európát és aláásná a Nyugatot. A korábbi kémfőnök szerint a brit embereknek fel kell ismerniük, hogy az Oroszország jelentette fenyegetés valós.
Putyin és Trump együtt mindent megtettek, hogy meggyőzzenek minket arról, hogy a szabályok megváltoztak
– tette hozzá.
A The Independentnek nyilatkozva a volt MI6-vezető elmondta: „Aggódom – katonailag leszereltünk, ez nyilvánvaló. Nagyrészt lebontottuk katonai és ipari bázisunkat, ami komoly probléma. Évek óta teljesen mentesek vagyunk bármiféle létfenyegetéstől”.
A volt kémfőnök szerint Nagy-Britannia elmaradt más európai nemzetektől a védekezési képességet és hajlandóságot tekintve. „Attól függ, milyen közel vagy Moszkvához. Finnországban ez jól érthető, és megfelelően integrált, rugalmas kultúra van, ahol mindenki hozzászokott ahhoz, hogy kivegye a részét” – fogalmazott a szakértő, aki hozzátette:
A védelemnek az élet integráltabb részévé kell válnia. Ez valószínűleg inkább a tartalékos rendszer kreatívabb és szélesebb körű koncepciójáról szól.
Rachel Ellehuus, az amerikai védelmi miniszter korábbi NATO-nagykövete szerint az európai nemzetek számára a legnagyobb stratégiai sokk a washingtoni drámai változás volt. Donald Trump hivatalba lépése óta jelezte, hogy Európának saját biztonságáért kell fizetnie, és már nem tartja hasznosnak a NATO-szövetséget, amely 80 éven át támogatta a nyugati biztonságot.
Putyin megpróbálja újrarajzolni a térképet. A hidegháború végén bekövetkezett változások lehetőséget teremtettek számára, hogy lépésről lépésre erodálja ezeket az országokat
– mondta Ellehuus.
Alex Younger szerint Putyin, Trump és a kínai Hszi Csin-ping a jelek szerint befolyási övezetekre osztják fel a világot, figyelmen kívül hagyva a nemzeti szuverenitás fogalmát olyan helyeken, mint Európa. Ráadásul a hosszú ideje fennálló bizalmi kérdést most Washington ássa alá.
A volt kémfőnök úgy látja, a jelenlegi helyzet „nagyon szokatlan”, de hangsúlyozta, hogy a nyugati hírszerző ügynökségek mindent megtesznek „képességeik integritásának megőrzése érdekében, még ha nem is kicsinyíthetem le azt az elképzelést, hogy ez nagyobb veszélyben van, mint volt korábban”.