Először mondta ki a szlovák bíróság, hogy jogszerűtlenül tagadták meg egy vegyes házasságban született gyermektől a szlovák állampolgárságot, amiért a szülei a magyart választották. A felvidéki jogi szakértő szerint precedensértékű döntés született, de itt nem áll meg.
Szlovákia tavaly döntött arról, hogy felmondja azt az 1961-es egyezményt, amely szabályozta az állampolgársági kérdéseket Szlovákia és Magyarország között. A szlovák kormány szerint ugyanis alkotmányellenes akarata ellenére megfosztani egy gyereket a szlovák állampolgárságától.
Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy egy magyar és egy szlovák állampolgárságú szülő gyermeke csak az egyik állampolgárságot vehette fel. Ha a szülők nem nyilatkoztak arról, hogy melyiket kérik a gyermeküknek, akkor automatikusan az állandó lakcíme szerinti ország állampolgárságát kapta meg.
2021-től azonban folyamatban volt egy kiskorú pere, mivel megtagadták tőle a szlovák állampolgárságot. Idén márciusban a bíróság azt a döntést hozta, hogy a gyermek kettős állampolgár lehet. A Pozsonyi Közigazgatási Bíróság precedensértékű döntésével összefüggésben az Index megkereste Fiala-Butora János felvidéki ügyvédet, emberi jogi szakértőt, aki az ügyben a kiskorút képviselte.
A bírósági eljárások sokáig tartanak, de ebben az esetben a jogi helyzet egyértelmű volt, sejtettük, hogy megnyerjük. A kormány tavaly októberben bejelentette, hogy a jövőben nem alkalmazzák a ’61-es egyezményt, így ennek tükrében számunkra teljes mértékben evidens volt a szituáció.
– mondta a jogi képviselő.
Fiala-Butora szerint az egyezmény csupán ürügy volt a belügyminisztérium számára, hiszen teljesen irreleváns az államközi szerződés, mivel az 1997-es Európai Egyezmény felülírta ezt.
Tudatosan rosszindulatúan és törvényellenesen jártak el, ezt bizonyítja az a tény is, hogy 2010 előtt nem alkalmazták az eljárást.
Az ügyvéd szeretné, ha ezt beismerné a belügyminisztérium, ennek érdekében újabb pert fontolgat. A szakértő szerint akár ezres nagyságrendben is lehetnek azok, akik az elmúlt évtizedekben elszenvedői voltak a belügyminisztérium törvényellenes gyakorlatának.
A kettős állampolgárság kérdése azonban továbbra sem oldódott meg, hiszen azok a felvidéki magyarok, aki felveszik a magyar állampolgárságot, de ezt követően is Szlovákiában élnek, elveszítik a szlovákot.
„Ennek kapcsán folyamatban van egy perünk, mert meggyőződésünk, hogy alkotmányellenes, egyezményellenes és EU-ellenes a törvény. Valószínűleg évekig elhúzódik az eljárás, de ha a bíróság kimondja, hogy alkotmányellenes a rendelet, akkor meg kell semmisíteni” – jelentette ki Fiala-Butora János.