A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) az izraeli miniszterelnök Magyarországra érkezését követő néhány órával Benjamin Netanjahu letartóztatására kérte a magyar kormányt. A kormány azonban ennek nem tett eleget, hanem bejelentette, hogy kilép az ICC-ből.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) az izraeli miniszterelnök érkezését követő órákban megkeresést küldött a magyar kormánynak, hogy tartóztassák le, és adják át Benjamin Netanjahut a tavaly kiadott elfogatóparancsra hivatkozva. A magyar kormány azonban ennek nem tett eleget – írja a Times of Israel.
Az ICC azzal indokolta az elfogatóparancs kiadását Benjamin Netanjahu és Joav Gallant volt védelmi miniszter, valamint a Hamász terrorcsoport vezetői ellen, hogy észszerű okuk van azt feltételezni, hogy Netanjahu és Gallan háborús, valamint emberiség elleni bűncselekményeket hajthattak végre, amikor korlátozták a Gázai övezetbe szánt humanitárius segélyek szállítását, valamint hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) civil célpontokat is megtámadtak a palesztin enklávé elleni invázió alkalmával. A bíróság közleménye szerint „megalapozott okot” találtak arra, hogy Netanjahu büntetőjogi felelősséget viseljen háborús bűncselekményekért, köztük „az éheztetés mint hadviselési módszer” és „az emberiség elleni bűncselekmények, a gyilkosság, az üldözés és más embertelen cselekmények” miatt.
Netanjahu és kormánya határozottan visszautasította a vádakat, és rámutatott azokra az erőfeszítésekre, amelyek a háború alatti nagy mennyiségű humanitárius segély átjutását segítették elő a Gázai övezetbe, emellett kitartanak amellett, hogy az izraeli hadsereg nem támad szándékosan civileket.
Az izraeli legfelsőbb bíróság szerint azok a szervezetek, amelyek petíciót nyújtottak be a bírósághoz, hogy kötelezze a kormányt a Gázai segélyszállítmányok növelésére, „még csak a közelébe sem jutottak” annak bizonyítására, hogy Izrael háborús eszközként használta volna fel a civileket, valamint éheztette volna őket.
A magyar kormányhoz múlt csütörtökön eljuttatott dokumentumban az ICC azt írta, hogy az átadási kérelem „bizalmas”, hogy megvalósulhasson a letartóztatás. A dokumentumban szerepeltek Netanjahu személyes adatai, köztük születési helye és ideje, valamint az ellene felhozott vádak is.
A hivatalvezető Magyarország együttműködését kéri, hogy: Az alábbi személy [Benjamin Netanjahu] ideiglenes letartóztatását, amennyiben erre lehetősége nyílik, és amennyiben a területén tartózkodik.
– áll a megkeresésben.
A Nemzetközi Törvényszék tavaly novemberben, háborús bűnök és emberiség elleni bűncselekmények miatt, elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és a volt védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen. A parancsra reagálva Orbán Viktor kijelentette, hogy támogatja izraeli kollégáját, amit Benjamin Netanjahu megköszönt, és azt mondta, hogy Magyarország erkölcsi tisztaságot mutat, és kiáll az igazságosság mellett.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az elfogatóparancsot szégyenteljesnek nevezte. Elfogadhatatlannak tartja, hogy a Hamász rémtetteit egyenlő mércével kezeljék a megtámadott nép önvédelmi jogával.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter április 3-án jelentette be, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, amely szerinte „egy tiszteletre méltó kezdeményezés volt”, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa – politikai testületté vált – tette hozzá. A miniszter kiemelte, hogy a kormány mindezt elfogadhatatlannak tartja, ezért úgy döntött, nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájában.
Orbán Viktor a Benjamin Netanjahuval közösen tartott sajtótájékoztatóján beszélt a kilépésről. Elmondta, hogy 2002-ben ő írta alá a statútumot, azonban az Izraellel kapcsolatos döntések mutattak rá, hogy nem akar közösséget vállalni „ezzel a politikai komédiával”. A magyar miniszterelnök kijelentését tapssal fogadta az izraeli kormányfő.
Benjamin Netanjahu abban bízik, hogy Magyarország az első, de nem az utolsó állam, amelyik kilép az ICC-ből, amit korrupt szervezetnek nevezett.