Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn kijelentette, az Európai Unió kölcsönös zéró vámot ajánlott a Donald Trump vezette Egyesült Államoknak az amerikai kereskedelmi intézkedésekre válaszul. Az unió vezetése hangsúlyozta, bár az ajánlat az asztalon hever, nem várnak a végtelenségig, így felkészültek a megtorlásra.
Az Európai Unió „nulla a nulláért” vámrendszert ajánlott fel az Egyesült Államoknak – árulta el hétfőn Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Jonas Gahr Store norvég miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Politico beszámolója szerint. Von der Leyen megújított ajánlata azután érkezett, hogy az Egyesült Államok elnöke a múlt héten 20 százalékos vámokat vetett ki az unióra, és több kereskedelmi partnerét is vámokkal sújtotta.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió egy évtizeddel ezelőtt már közel került az ipari vámok eltörléséhez a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről (TTIP) tartott megbeszéléseken, de az alkut végül Donald Trump elvetette első ciklusában. Az ipari termékekre, például az autókra és a vegyi anyagokra kivetett vámok eltörlését akkoriban nem tekintették vitathatónak, a mezőgazdasági termékek és a biztonsági előírások sokkal fontosabb kérdésnek számítottak.
Donald Trump második elnöki ciklusának kereskedelmi intézkedései azonban pánikot keltettek a befektetőkben, a pénzügyi piacok világszerte dollár- vagy eurótrilliókat veszítettek értékükből. Az európai részvények hétfőn a Covid-járvány kezdete óta a legnagyobb egynapos zuhanást szenvedték el. Az EU 27 kereskedelmi minisztere hétfőn Luxemburgban ülésezett, hogy megvitassák az amerikai intézkedéseket és az Európai Bizottság válaszlépéseit.
Nulla a nulla ellenében vámot ajánlottunk az ipari termékekre, ahogyan azt már sok más kereskedelmi partnerünkkel is sikeresen megtettük. Mert Európa mindig készen áll egy jó üzletre. Tehát az ajánlatot az asztalon tartjuk. Készen állunk tárgyalni az Egyesült Államokkal
– fogalmazott a hétfői sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen, aki nem zárta ki az esetleges megtorló intézkedések alkalmazását sem. „Felkészültünk arra is, hogy ellenintézkedésekkel válaszoljunk, és megvédjük érdekeinket” – hangsúlyozta.
Az Európai Unió a héten megtorló intézkedéseket vezethet be Donald Trump március óta érvényben lévő 25 százalékos acél- és alumíniumvámjaira. Maros Sefcovic, az Európai Unió kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa a luxembourgi találkozót követően újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy az Európai Bizottság „robusztus listát” készített, amit a tagállamok még hétfőn megkapnak, és az uniós nagykövetek szerdán már szavazhatnak is róla. Az első vámcsomag április 15-től lépne életbe, a második 30 nappal később.
A válaszlépések olyan amerikai termékeket érintenek, mint a hús, a gabona, a bor, a fa, a ruházat, a rágógumi, a fogselyem, a porszívó és a WC-papír.
Maros Sefcovic elmondta, hogy a zéró vám egy lehetőség, de az EU nem vár a végtelenségig, és hármas stratégiát követ: ellenvámokat vezet be, diverzifikálja kapcsolatait más országokkal, valamint aktívan fellép a káros kereskedelmi eltérések ellen. Az EU kereskedelmi súlyozás alapján átlagosan 1,6 százalékos vámot alkalmaz az amerikai nem mezőgazdasági termékekre, de az importált amerikai járművekre magasabb, 10 százalékos vámot vetett ki – bár az Egyesült Államok az egyetlen G7-ország, amely még mindig fizeti ezt a TTIP-alku hiányában.