A gázai helyzetről egyeztetett Izrael és az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere, ami ritkaságnak számít az övezetben dúló izraeli–palesztin harcok miatt. A két miniszter az egyre súlyosbodó humanitárius válságról tárgyalt, érintve a regionális és nemzetközi erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megújítására és a túszok szabadon bocsátására.
Az Egyesült Arab Emírségekben tett látogatást Gideon Szaár izraeli külügyminiszter, aki elsősorban a gázai helyzetről tárgyalt kollégájával, Abdalláh bin Zajid Ál Nahajannal – közölte az Egyesült Arab Emírségek kormányzata az MTI híradása szerint.
Az emírségek és Izrael 2020-ban hivatalosan felvette a diplomáciai kapcsolatokat az Ábrahám-megállapodás értelmében, de a kölcsönös magas szintű látogatások ritkák a Gázai övezetben Izrael és a Hamász palesztin szélsőséges szervezet között dúló fegyveres konfliktus kezdete óta.
Az Abu-Dzabiban vasárnap tartott találkozó alkalmával a két miniszter „különösen a Gázai övezetben súlyosbodó humanitárius válságról” tárgyalt – írták az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztériumának közleményében.
A két fél megvitatta a regionális és nemzetközi erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megújítására, a tűzszünet létrehozására és a túszok szabadon bocsátásának biztosítására
– tették hozzá.
„A Közel-Keleten komoly kihívások állnak előttünk, de vannak partnerek az együttműködés és a stabilitás jobb jövőjének eléréséhez. Köszönjük vendéglátóinknak” – írta Szaár az X közösségi oldalán.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő csütörtökön reggel érkezett meg Magyarországra, majd néhány órával később már Orbán Viktor miniszterelnökkel tartottak közös sajtótájékoztatót, ahol egy protokollbaki is történt. Bár a Nemzetközi Büntetőbíróság korábban elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök ellen, Budapesten végül nem tartóztatták le Netanjahut, ellenben csütörtökön a kormány bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
A döntés több helyről is heves reakciókat váltott ki, a kormányzat részéről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója árulta el, mi állhat a kormány lépése mögött. Az izraeli kormányfő ellen villámtüntetés alakult ki a Széll Kálmán téren, két francia férfi pedig izraeli zászlókat rongált és dobott a Dunába.
Később a két miniszterelnök közösen hívta fel Donald Trump amerikai elnököt, a három vezető Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéséről, valamint „a témában megtehető következő lépésekről egyeztetett”. Pénteken a két kormányfő közösen emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, Benjamin Netanjahu tiszteletbeli polgári címet kapott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől, Magyarország pedig fenyegetést a Hamásztól, amiért nem tartóztatta le az izraeli vezetőt.
Benjamin Netanjahu vasárnap hagyta el Magyarországot, egyes sajtóértesülések szerint egyből Donald Trumphoz utazhat Washingtonba Budapestről.