Index Vakbarát Hírportál

A gázai helyzetről egyeztetett Izrael és az Egyesült Arab Emírségek

2025. április 7., hétfő 08:46

A gázai helyzetről egyeztetett Izrael és az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere, ami ritkaságnak számít az övezetben dúló izraeli–palesztin harcok miatt. A két miniszter az egyre súlyosbodó humanitárius válságról tárgyalt, érintve a regionális és nemzetközi erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megújítására és a túszok szabadon bocsátására.

Az Egyesült Arab Emírségekben tett látogatást Gideon Szaár izraeli külügyminiszter, aki elsősorban a gázai helyzetről tárgyalt kollégájával, Abdalláh bin Zajid Ál Nahajannal – közölte az Egyesült Arab Emírségek kormányzata az MTI híradása szerint.

Az emírségek és Izrael 2020-ban hivatalosan felvette a diplomáciai kapcsolatokat az Ábrahám-megállapodás értelmében, de a kölcsönös magas szintű látogatások ritkák a Gázai övezetben Izrael és a Hamász palesztin szélsőséges szervezet között dúló fegyveres konfliktus kezdete óta.

Az Abu-Dzabiban vasárnap tartott találkozó alkalmával a két miniszter „különösen a Gázai övezetben súlyosbodó humanitárius válságról” tárgyalt – írták az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztériumának közleményében.

A két fél megvitatta a regionális és nemzetközi erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megújítására, a tűzszünet létrehozására és a túszok szabadon bocsátásának biztosítására

– tették hozzá.

„A Közel-Keleten komoly kihívások állnak előttünk, de vannak partnerek az együttműködés és a stabilitás jobb jövőjének eléréséhez. Köszönjük vendéglátóinknak” – írta Szaár az X közösségi oldalán.

Benjamin Netanjahu Budapesten

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő csütörtökön reggel érkezett meg Magyarországra, majd néhány órával később már Orbán Viktor miniszterelnökkel tartottak közös sajtótájékoztatót, ahol egy protokollbaki is történt. Bár a Nemzetközi Büntetőbíróság korábban elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök ellen, Budapesten végül nem tartóztatták le Netanjahut, ellenben csütörtökön a kormány bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. 

A döntés több helyről is heves reakciókat váltott ki, a kormányzat részéről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója árulta el, mi állhat a kormány lépése mögött. Az izraeli kormányfő ellen villámtüntetés alakult ki a Széll Kálmán téren, két francia férfi pedig izraeli zászlókat rongált és dobott a Dunába. 

Később a két miniszterelnök közösen hívta fel Donald Trump amerikai elnököt, a három vezető Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéséről, valamint „a témában megtehető következő lépésekről egyeztetett”. Pénteken a két kormányfő közösen emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, Benjamin Netanjahu tiszteletbeli polgári címet kapott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől, Magyarország pedig fenyegetést a Hamásztól, amiért nem tartóztatta le az izraeli vezetőt.

Benjamin Netanjahu vasárnap hagyta el Magyarországot, egyes sajtóértesülések szerint egyből Donald Trumphoz utazhat Washingtonba Budapestről. 

Rovatok