Hiába ígérték be már régebben a pénzt, állítólag csak a töredékét fizetnék ki annak, mint ami az EU szerint járna.
Theresa May brit miniszterelnök húszmilliárd euróval rendezné a britek kilépését az Európai Unióból, írta bennfentes forrásokra hivatkozva a Financial Times.
Az MTI által szemlézett londoni gazdasági napilap hivatalosan meg nem erősített értesülései szerint a kormány már értesítette a tervről többek között Angela Merkel német kancellárt.
A bejelentést érdemes óvatosan kezelni, korábban már többször kiszivárogtak hasonló értesülések, például egy 40 milliárd eurós ajánlat.
Még az is elmaradt volna attól, amit az EU be akar vasalni a briteken: nagyjából 60 milliárd eurót szeretne kifizettetni a szigetországgal, de akár százmilliárdra is kijöhet az összeg.
A számla oka, hogy az EU-nak többéves költségvetései vannak. A legutóbbiról 2013-ban állapodtak meg és 2020-ig szól, de ez csak a lekötésekről szól (az uniós projekteket utólag térítik meg a tagállamok a pályázóknak, és ezután utal az EU az adott országnak). A kifizetések 2023-ig mennének a büdzséből.
Ha a britek nem adják bele a pénzt, amit a megállapodáskor megígértek, akkor vagy a nettó befizetőknek kell többet bedobniuk, vagy a kassza haszonélvezőinek, köztük Magyarországnak jut kevesebb. Utóbbi azért is baj lenne, mert a 2019-es brit kilépésre már gőzerővel valósítgatnák meg az uniós finanszírozású projekteket, a magyar kormány például már le is kötné a teljes neki járó összeget (részben pont azért, hogy ne legyen miből elvenni).
A Financial Times szerint brit kormányilletékesek jelezték: London gondoskodni kíván arról, hogy a Brexit miatt egyetlen EU-tagállamnak se kelljen növelnie uniós költségvetési befizetéseit, illetve egyetlen tagország se kapjon az eredetileg tervezettnél kevesebb fejlesztési folyósítást az EU-tól 2020-ig, a jelenlegi uniós költségvetési időszak végéig. Ez arra utal, hogy a 2020-2023 közötti kifizetési időszakot spórolnák le, pedig épp akkor jön be a legtöbb számla az Európai Bizottsághoz, mert a tagállamok általában az utolsó pillanatokban pörögnek fel a kifizetésekkel.
Theresa May pénteken Firenzében tart beszédet arról, mik a tervei a brit kilépés utánra. A miniszterelnök EU-ügyi főtanácsadója, Olly Robbins több európai fővárost értesített arról, hogy a pénzügyi ajánlat szerepel majd a brit kormányfő beszédében – mondták el a Financial Timesnak „a megbeszélésekről tájékoztatott illetékesek”.
Theresa May stábja a lap forrásai szerint azt is reméli, hogy a felajánlással sikerül kitörni abból a patthelyzetből, amely a brexit-tárgyalásokon kialakult. Így lehetővé válna a tárgyalási folyamat második szakaszának elkezdése az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kereskedelmi kapcsolatairól.
London szabadkereskedelmi megállapodást szeretne kötni az EU-val, és eredetileg már a tárgyalások első részében tárgyalni kívánt erről. Az Európai Bizottság viszont ragaszkodik ahhoz, hogy előbb a kilépés pénzügyi feltételeit kell rendezni, és csak ezután kezdhetnek tárgyalni a kereskedelmi kapcsolatokról. A britek eddig még hivatalosan azt se ismerték el, hogy bármit fizetnének, ami érezhetően kiakasztotta Michel Barnier uniós főtárgyalót.
A tárgyalásokat azért kellene sürgősen lendületbe hozni, mert közeledik az október végi EU-csúcs, ahol a második szakaszba léptethetnék az egyezkedést. Ha ez nem jön össze, akkor hónapokat veszíthetnek. Michel Barnier és nemrég az Európai Parlament is arra figyelmeztetett, hogy a mostani állás szerint nincs meg az ehhez szükséges haladás.
Borítókép: Emmanuel Dunand / AFP