Pénteken két puccs is történt a nagyvilágban, egy sikeres és egy sikertelen. A Fidzsi-szigeteken egy fegyveres csoport fogságba ejtette a miniszterelnököt és hét miniszterét, Paraguayban a katonaság és a rendőrség néhány egysége próbálta átvenni a hatalmat. A paraguayi akció hamar véget ért, a hadsereg nagy része nem támogatta az akciót, és a lázadókat gyorsan visszaverték. A Fidzsi-szigeteken viszont sajnos nem rendeződött ilyen gyorsan a helyzet. A miniszterek még fogságban vannak, a békés rendezés érdekében indított tárgyalások még folynak.
A puccs vezetője, George Speight üzletember, bejelentette, hogy a bennszülött fidzsik nevében és érdekében cselekedett az indiai többségű kormány ellen. Ausztrál és új-zélandi diplomáciai források szerint lövések is eldördültek a hatalomátvétel során, de áldozatokról nem érkezett jelentés. Suvában, a fővárosban az üzletek és iskolák bezártak.
Mahendra Chaudry pártja 1999-ben nyerte meg a választásokat, így Chaudry lett az ország első indiai miniszterelnöke. Kormányát gyakran vádolták rasszizmussal, illetve hogy az indiaiakat előnyben részesíti az amúgy többségben lévő fidzsikkel szemben. Ez ellen a politika ellen az utóbbi időben egyre több tüntetésen tiltakoztak, ezeken Speight is rendszeresen részt vett.
Az AK-47-esekkel felfegyverzett csoport egy ilyen tüntetést kihasználva, a tömegben elvegyülve közelítette meg a helyszínt, majd a tömegből kiválva hatolt be az épületbe. A miniszterelnököt az épület egy felső emeletén bezárták egy irodába.
Phil Goff új-zélandi külügyminiszter szerint nem is történt igazi puccs, mivel a fegyveresek civilek és a hadsereg nem vett részt akcióban. ,,A hadsereg nem is tudott a dologról, és nem is támogatja azt" - mondta Goff. Ennek ellenére Speight állítja, hogy a katonaság velük van: ,,Fidzsi jelenleg civil uralom alatt áll és a hadsereg passzív, de a háttérből figyelnek és támogatják az általam vezetett új kormányt".
Sitiveni Rabuka tábornok, korábbi miniszterelnök már a helyszínre érkezett |
Speight már ki is nevezte Ratu Timocit ügyvezető miniszterelnökké, és újságírók előtt felolvasta nyilatkozatát, melyben közölte, hogy átvette a hatalmat, és felfüggesztette az alkotmányt. ,,Végleges változtatásokat tervezünk, a bennszülöttek igényeinek megfelelően akarjuk az országot irányítani" - közölte.
Sitiveni Rabuka tábornok, korábbi miniszterelnök már a helyszínre érkezett, hogy tárgyaljon a fegyveresekkel. Rabouka talán megtalálja a közös hangot a puccsistákkal, miután 1987-ben maga két hatalomátvételt is vezetett - a szigeteket köztársasággá nyilvánította, de később lemondott.
Paraguay
A hadsereg és a rendőrség egységei pénteken Paraguayban megpróbálták posztjáról elmozdítani Luis Gonzalez Macchi elnököt. Carlos Socrates Ramirez ezredes, a hadsereg szóvivője nem sokkal később közölte, hogy a lázadók befejezték az akciót: ,,A feltételezett puccsistákkal megállapodtunk, urai vagyunk a helyzetnek" - közölte. Mint mondta, senkit sem tartóztattak le, bár ,,nagyon sokan" részt vettek a puccs-kísérletben.
A puccsisták a paraguayi rendőr-főkapitányságot is elfoglalták |
A lázadók tankokkal érkeztek a fővárosba, Asunciónba, és lőni kezdték a Kongresszus épületét. Áldozatokról nem érkezett jelentés, a tankokat a légierő kényszerítette meghátrálásra. A harcok kezdetekor a hadsereg egységeinek nagy többsége támogatásáról biztosította a kormányt.
Megpróbálták posztjáról elmozdítani Luis Gonzalez Macchi elnököt |
Más rádiókban az elnök olvasta fel nyilatkozatát, miszerint a kormányerők urai a helyzetnek. ,,Kérem a polgárokat, maradjanak nyugodtak, őrizzük meg az alkotmányos rendet, intézményeket és viselkedjünk civilizáltan" - mondta az elnök a Nanduti rádióban. ,,Kérem a világ országait segítsenek Paraguaynak végleg felszámolni az erőszak és elnyomás ilyen szervezeteit" - tette hozzá.
A paraguayi rádióban Francisco Jose De Vargas szenátor később elmondta, hogy a hatóságok már napok óta tudtak a szervezkedésről, és megtették a megfelelő óvintézkedéseket.
Lino Oviedo egyébként hét éven belül már harmadszor próbálta erőszakos úton átvenni a hatalmat.