Az orosz állam bevásárolta magát az ORT magántelevízióba, miután Borisz Berezovszkij volt képviselő eladta 49 százalékos részesedését. A másik sajtómágnás, Vlagyimir Guszinszkij, a független NTV részesedéseit külföldön szeretné értékesíteni, így megakadályozná, hogy az állami kézbe jusson.
Borisz Berezovszkij 49%-os részesedésétől vált meg |
A Berezovszkij által kinevezett ORT igazgató, Igor Shabduraszulov a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy a kormány máris a tévétanács öt tagját - magát is beleértve - kormányzati emberekkel cseréltek fel. Az új részvénycsere következtében a tévé tanácsának mind a 11 tagját a többségi tulajdonos - az orosz állam - fogja kinevezni. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ezentúl az állam ellenőrzi az ORT-t - mondta Shabduraszulov.
A Spanyolországban tartózkodó másik sajtómágnás, Vlagyimir Guszinszkij hétfői kijelentései szerint a független NTV-beli részesedését külföldön szeretné értékesíteni, így próbálja azt megakadályozni, hogy Oroszország legnagyobb külföldi tévéhálózata az állam kezébe kerüljön.
Putyin harca az orosz média ellen
A Putyin-vezetés nem nézi jó szemmel a független orosz média fejlődését és annak kormányt bíráló álláspontját. Berezovszijt csalással vádolták, mondván, hogy az Aeroflotból óriási összegeket mosott át svájci cégeibe. Berezovszkij számlaadatait a svájci hatóságok nemrég átadták orosz kollégáiknak, miközben az üzletember ártatlanságát hangoztatja, sőt képviselői helyéről is lemondott, elvesztve így mentelmi jogát.
A Gusinszkij birtokolta Media-Mosztot 2000. május elején foglalták el a kommandósok, akik a biztonsági emberek lefogása után házkutatást tartottak. Később Guszinszkij előzetes letartóztatásba került, de a nagy nemzetközi visszhang miatt pár nap múlva kiengedték. Júliusban megszüntették az eljárást a sajtómágnás ellen, aki később külföldre távozott. Jelenleg Spanyolországban tartózkodik, ahol házi őrizetben várja, hogy döntsenek Oroszországnak való kiadatásáról, ahol csalás vádolják.