Mahmúd Ahmadinedzsád fölényesen nyerte az iráni elnökválasztást. A tekintélyuralmi kormányzás híveként ismert jelölt tovább élezheti az iráni-amerikai viszonyt.
A belügyminisztérium szombat hajnali bejelentése szerint a szavazatok 80 százalékának összeszámlálása alapján Ahmadinedzsád a voksok 61,5 százalékát kapta meg, míg ellenfelére, Hasemi Rafszandzsanira a választók 35,9 százaléka szavazott, így a konzervatív politikus győzelme már véglegesnek tekinthető.
Politikai elemzők első megjegyzései szerint az iráni atomprogrammal kapcsolatban kevésbé lesz kompromisszumokra képes, bár nem tudni egyelőre, hogy milyen befolyással bír majd a probléma kezelésére. Az is várható, hogy az Iránban most kezdődő új politikai korszak bevágja az ajtót az Egyesült Államok és az ázsiai ország közötti kapcsolatokban remélt lényegi kedvező változás lehetőségének a kibontakozása előtt.
Más véleménynek szerint a 67 milliós iráni nemzet megosztottsága még inkább elmélyül, hiszen az új elnök a Rafszandzsani mögött felsorakozott reformpárti politikus, diákok, egyházi személyiségek és tudósok szerint a tekintélyuralmi kormányzás irányvonalát képviseli majd.
Befejezték a munkát
A választás befolyásolt volt, és Irán ezzel a választással nem illeszkedik a térség más országához, ahol megindult a demokratizálódás, jelentette a BBC.
"A nemzet befejezte a munkát" - ezzel a szalagcímmel jelent meg az egyik szombati teheráni ultrakonzervatív újság, amelynek a lapzártája órákkal a választási eredmény kihirdetése előtt volt.