Duncan Hunter republikánus jelölt nem az a Duncan Hunter, aki az 1972-ben megjelent „Egy marslakó költő Szibériában” című regényt írta. Sokan hiszik azt, hogy ő az, tele van vele az internet. Pedig az igazság az, hogy az itt tárgyalt Duncan Hunter soha egyetlen könyvet sem írt.
Ahogy négy éve, most is komoly meglepetést okozhatnak az amerikai politikában Iowa békés földművelői. A CBS jelentése szerint a vártnál is szorosabb versenyben dőlhet el, kik kapják meg az első előválasztó (technikailag pártválasztmányi-szavazó - miről beszélek itt összevissza?) állam elektori szavazatait.
A felmérés szerint a demokratáknál hármas holtversenyre van esély, az élen Hillary Clinton áll 25 százalékkal, második a négy éve is második John Edwards 23 százalékkal, harmadik helyen pedig Barack Obama 22 százalékkal - azaz az első és a harmadik között a 4 százalékos statisztikai hibahatáron belüli a különbség. A negyedik helyen Bill Richardson áll, alaposan lemaradva, 12 százalékkal.
Azon kívül, hogy hatalomrakerülése esetén először lenne nyelvpiercinges First Ladyje az Egyesült Államoknak, semmit sem találtunk, ami Dennis Kucinich elnöksége mellett szólna. Elképzelni sem tudjuk, hogy hogyan lehetne a világ legnagyobb hatalmú embere az, aki 1978-ban "Istennek és Cleveland népének" hálálkodott, amiért "tökéletlenségét figyelmen kívül hagyva még egy esélyt adott neki". Hiába. Dennis Kucinich ugyan az amerikai történelem legfiatalabb nagyvárosi polgármestere volt, bizonyos kutatások szerint egyben a tíz legrosszabb egyike is.
Érdekes elemzést ad a New Republicban megjelent cikkében Michael Crowley Hillary Clinton sajtókapcsolatairól. Az amerikai politika nagyasszonya legszivesebben sugárban hányna le minden riportert, de a már-már zaklatásba hajló sajtómegfélemlítési taktikája eddig sikeresnek látszik. Mivel még mindig vele lehet a legjobban eladni a lapot, az újságok gondosan körbenyalják, tegyen bármit.
Kivonulás Irakból, bérplafon a celebeknek, általános választójog öt éves kortól, drogok receptre - a Dead Kennedys zöldpárti frontembere meghirdette elnöki programját. Bővebben az Indexen>>
Az amerikai választási rendszer egyik sajátosságát a progresszív mozgalomhoz kötik, a lényege, hogy a pártok helyett már a jelöltekről is a választók döntenek. A legtöbb amerikai államban ennek módja az előválasztást (primary). Az előválasztásoknak két főtípusa van, a nyilt - ezeken mindenki szavazhat, tekintet nélkül párthovatartozására -, illetve a zárt, amin csak a pártok regisztrált szavazói választhatnak. 24 államban zárt az előválasztás, két további államban legalább az egyik párt zárt előválasztást tart.
Csúnya botrányba keverte fiát a 95 éves Roberta McCain. John McCain eredetileg azért állította csatasorba koros édesanyját, hogy bizonyítsa, 72 évesen nem öreg elnöknek. Mama McCain azonban elég önjárónak bizonyult, egy New Hampshire-i kampányrendezvényen csúnyán letolvajcsalózta fia riválisát, a mormon Mitt Romney-t. Igazából magukat a mormonokat csalózta le, de ez, ha lehet, még rosszabb. McCain igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy a mormonok szerinte csodálatos emberek. (AP)Bővebben az Indexen>>
Dick Cheney csak egy "bolond nagybácsi a padláson" - jelentette ki dél-karolinai kampányrendezvényén Barack Obama. A demokrata reménység elismerte, hogy megpróbálta titokban tartani rokonságukat, amit Mrs. Cheney kotyogott ki a sajtónak. "Minden családban van egy fekete bárány" - indokolta a titkolózást. Cheney és Obama nyolcadunokatestvérek.
De nem ez volt az egyetlen érdekes megjegyzése aznap. "Hosszú idő óta először idén nem szerepel majd George Bush neve a szavazólapon" - jelentette ki. Nem tudjuk, hogy 12 év mennyire hosszú idő, de 1996-ban egyetlen Bush sem indult az elnökválasztáson. Igaz, előtte kétszer az idősebb Bush valóban jelölt volt, egyszer, 1988-ban, nyert is. (CNN)
Ronald Ernest "Ron" Paul 1988-ban harmadik lett az elnökválasztáson. Ez még akkor sem lebecsülendő teljesítmény, ha csupán 0,47 százalékot szerzett - 461 750 szavazattal Magyarországon erős középpárt lenne. Pedig a középen állás nem igazán jellemző rá. A hetvenkétéves szülész-nőgyógyász politikai meggyőződését konzervativ konstitucionalistaként vagy libertáriusként szokták leírni. Utóbbihoz köti az intervencionalizmus elutasítása - a ritka republikánusok egyikeként az iraki háborús határozat ellen szavazott a törvényhozásban, bár az afganisztáni katonai akciót, mivel annak célja a terrorista fenyegetés csökkentése volt, támogatta. Ugyancsak a libertáriusokhoz köti adóellenes elszántsága, valamint az, hogy ha rajta múlna, az Egyesült Államok kilépne az ENSZ-ből és a NATO-ból. A libertáriusok már csak ilyen maguknak való fajták.
Chris Dodd demokrata jelölt megdugta Mick Jagger első feleségét és a Csillagok háborúja Leia hercegnőjét is. Az apukája pedig náci fővezéreknek kért kötelet Nürnbergben. Chris most az USA elnöke lenne.
Tucatnyi sztár és sokezer statiszta cikázik fel és alá tízmillió négyzetkilométeren, kukorica-termelő porfészkek és felhőkarcolós metropoliszok között, tengertől fénylő tengerig. Korrupt, demagóg, torz és nevetséges. Izgalmas, igazságos és felemelő.
A cél a világ talán legfontosabb állása, az az állás, melynek betöltője minden földlakó közül a legnagyobb materiális hatalommal rendelkezik. A döntést egy év múlva, 2008. november 4-én hozza majd meg a választópolgárok azon bő ötven százaléka, akik veszik majd a fáradságot, hogy meghúzzanak egy kart, kilyukasszanak egy darab papírt és így vegyenek részt minden idők egyik leglenyűgözőbb ember-alkotta struktúrája, az amerikai képviseleti demokrácia működésében.