Írás és szolidaritás – generációk párbeszéde címmel indított el egyedülálló projektet a Szépírók társasága, melyben tulajdonképpen három generáció, huszadik századi klasszikusok, mai írók és középiskolás diákok találkoznak össze. Nyolc ismert, kortárs író mesél videón egy általa kedvelt, már nem élő, magyar író olyan művéről, ami társadalmi egyenlőtlenség vagy a kirekesztés kérdésével kapcsolatos. A végső cél, hogy a videókat az órán alkalmazva, a középiskolások ne egyféle száraz szövegnek tekintsék a klasszikus irodalmi műveket, hanem olyan élő szövegeknek, amelyek ma is érvényesek.
A nyolc író:
A kezdeményezés mögött a Szépírók Társasága áll. Gács Anna elnök az Indexnek elmondta, az írók kiválasztásakor tudatosan törekedtek arra, hogy legyen köztük olyan, akinek van társadalmi aktivista múltja, mint például Bódis Kriszta, meg olyan is, akinek nem ismert ez az oldala. Abba azonban, hogy ki milyen írót és szöveget választ, nem szóltak bele, még csak az sem elvárás, hogy középiskolai tananyag legyen.
Az elsődleges cél, hogy a videókat oktatási segédanyagként használják majd föl, az ötletet a gimnáziumi tanárok lelkesen fogadták. A programban részt vevő pedagógusok számára Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke készít oktatási programot, aminek segítségével alkalmazni tudják a videókat a mindennapokban. Mint Gács Anna fogalmazott, a program célja, hogy felelevenítse a köztudatban az írói felelősségvállalás, társadalmi érzékenység tradícióját.
Az ország húsz középiskolájában fogják diákok megbeszélni a választott műveket és az őket kommentáló videókat, majd a diákok maguk is írhatnak egy szöveget a saját tapasztalataik alapján, a társadalmi egyenlőtlenségről és a kirekesztő magatartás mai formáiról. A programban résztvevő középiskolákat igyekeztek úgy kiválasztani, hogy a leszakadó régiókat is képviselje egy-egy iskola.
A szervezők remélik, hogy több diák is kedvet kap majd az íráshoz, az írásműveket díjazzák is, a programot ünnepélyes díjkiosztó zárja majd áprilisban. A projektet a Norvég Civil Alap támogatja.
A kiválasztott művek.