Index Vakbarát Hírportál

Mága Zoltán: Állami támogatást személyesen sohasem kaptam, és nem is kértem

2019. december 4., szerda 19:27 | aznap frissítve

A magyar komolyzenei élet egy sor szereplője fejezte ki a tiltakozását a hét elején Mága Zoltán támogatásával szemben, mert úgy érzik, hogy Mága művészete nem az a kiemelkedő, autentikus magyar zenei érték, amit feltétlenül közpénzből kellene támogatni. Vagy ha így is történik a dolog, legalább nem abban a mértékben, ahogy történik.

Erre a tiltakozásra reagálva adott ki közleményt Mága Zoltán, amit a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott.

"Tisztázzuk: eddig állami támogatást személyesen sohasem kaptam, és nem is kértem. Az újságcikkek által említett támogatást az a koncertszervező iroda kapta, mely - más előadóművészek mellett - az én koncertjeimet is szervezi, azzal a céllal, hogy 100 kárpát-medencei településen 100 templomban 100 különálló rendezvény keretében jótékonysági koncertet adjon. A hangulatkeltést célul kitűző cikkírók sajnos sosem gondolják végig, milyen költségei vannak egy nagyzenekari hangversenynek, és az ahhoz kapcsolódó feladatoknak. A 100 koncert során több mint ezer nagyszerű művész működött közre, köztük Kossuth-díjas művészek, a Nemzet Művészei, neves előadóművészek, énekkórusok, szimfonikus zenekar, kamarazenekar, zenészek, stb. A támogatás az ő tiszteletdíjaikat, a technikai költségeket, az utazási, logisztikai és egyéb szervezési költségeket fedezi. Hangsúlyoznom kell, hogy a mindenhol teltházas templomi koncertek bevételének jótékony célú felhasználásáról mindig a helyi szervezők döntenek. A koncertek során magánvagyonomból további 45 millió forinttal segítettem súlyos beteg gyermeknek, hátrányos helyzetben élő iskolásoknak vagy rászorulóknak. Állami támogatás nélkül egy ilyen volumenű 100 állomásos koncertsorozatot lehetetlen megrendezni, ezért ezúton is köszönetet mondok az Emberi Erőforrások Minisztériumának, hogy felkarolta ezt a világon is egyedülálló kezdeményezést, amelyen több mint százezren vehettek részt a Kárpát-medencében és élhették meg a magyarság összetartozásának érzését és a zene felemelő erejét" - írja a hegedűművész a közleményében.

Azt is hozzátette, hogy a kritikák ellenére folytatja a koncertsorozatot szerte a Kárpát-medencében azért, hogy segítse a magyarság és a magyar kultúra megmaradását.

A közlemény teljes szövege

Tiszta vizet a pohárba!

Tiszteletben tartom a véleménynyilvánítás szabadságát, a sajtó-, és szólásszabadságot, de azt gondolom, a tudatos félrevezetéssel szemben meg kell szólalnom és tiszta vizet kell öntenem a pohárba.

Tisztázzuk: eddig állami támogatást személyesen sohasem kaptam, és nem is kértem. Az újságcikkek által említett támogatást az a koncertszervező iroda kapta, mely - más előadóművészek mellett - az én koncertjeimet is szervezi, azzal a céllal, hogy 100 kárpát-medencei településen 100 templomban 100 különálló rendezvény keretében jótékonysági koncertet adjon. A hangulatkeltést célul kitűző cikkírók sajnos sosem gondolják végig, milyen költségei vannak egy nagyzenekari hangversenynek, és az ahhoz kapcsolódó feladatoknak. A 100 koncert során több mint ezer nagyszerű művész működött közre, köztük Kossuth-díjas művészek, a Nemzet Művészei, neves előadóművészek, énekkórusok, szimfonikus zenekar, kamarazenekar, zenészek, stb. A támogatás az ő tiszteletdíjaikat, a technikai költségeket, az utazási, logisztikai és egyéb szervezési költségeket fedezi. Hangsúlyoznom kell, hogy a mindenhol teltházas templomi koncertek bevételének jótékony célú felhasználásáról mindig a helyi szervezők döntenek. A koncertek során magánvagyonomból további 45 millió forinttal segítettem súlyos beteg gyermeknek, hátrányos helyzetben élő iskolásoknak vagy rászorulóknak.

Állami támogatás nélkül egy ilyen volumenű 100 állomásos koncertsorozatot lehetetlen megrendezni, ezért ezúton is köszönetet mondok az Emberi Erőforrások Minisztériumának, hogy felkarolta ezt a világon is egyedülálló kezdeményezést, amelyen több mint százezren vehettek részt a Kárpát-medencében és élhették meg a magyarság összetartozásának érzését és a zene felemelő erejét.

Őszintén kívánom azoknak a zenészeknek, a Dombosfeszt koncertszervezőjének és mindazoknak, akik információhiányukból, vagy más okból próbálnak engem negatív színben feltüntetni, hogy művészi teljesítményük alapján érdemeljék ki azt, hogy őket is meghívják a világ legrangosabb színpadjaira, és éljék át azt a felemelő érzést, amikor a világ legnagyobb művészeivel együtt a világ legjelentősebb zenei intézményeiben teltházas koncertet adhatnak, vagy éppen kis falvak templomaiban fogadhassák a boldogságtól sugárzó szegény családok semmihez nem fogható, mély érzésekkel teli köszönetnyilvánítását.

Természetesen mindenkinek a véleményét tiszteletben tartom, de nem tudok, és nem is akarok mindenkinek megfelelni. Művészi munkámban, koncertjeimen a zenei irányzatok széles köre megtalálható, mert a klasszikus zenétől a popzenén át a népzenéig rendre szerepelnek műsoraimban. Ugyanis mindegyik műfaj része az egyetemes magyar kultúrának. Büszke vagyok arra, hogy kisgyermekként a világhírű Rajkó Zenekarban tanulhattam a legnagyobb prímásoktól, művészektől. Számomra ugyanazt a szakmai alázatot jelenti fellépni a New York-i Carnegie Hallban, a Los Angeles-i a Dolby Theaterben, a bécsi Musikvereinben, mint koncertet adni Magyarországon és a felvidéki, vajdasági, kárpátaljai, erdélyi kis falvak templomaiban.

Minden zenekarnak, művésznek azt kívánom, kapjon támogatást a művészete kiteljesítéséhez, hogy az egész magyarság javára kamatoztathassa művészi képességeit, és tegye ezt irigység,rosszindulat és mások besározása nélkül. A rosszindulatú megjegyzések és megalapozatlan kijelentések ellenére következetesen folytatom a karitatív missziómat a teljes Kárpát-medencében, hogy segítsem a magyarság megmaradását, a kultúra ápolását, a zene felemelő csodájának másokhoz való eljuttatását, a hátrányos helyzetben élő roma és nem roma családokat, valamint továbbra is támogatni tudjam a gyógyulásra várókat. Ha emiatt engem támadás ér, akkor azt örömmel vállalom!

Rovatok