Index Vakbarát Hírportál

Már 200-nál több művész tiltakozik a Színművészeti átalakítása ellen

2020. július 3., péntek 10:46

Július 1-jén jelent meg a Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr által megfogalmazott nyílt levél a Színház- és Filmművészeti Egyetem tervezett modellváltása kapcsán, amelynek 70 aláírója – köztük a Nemzeti Színház színművésze, Udvaros Dorottya, vagy a Kálomista Gábor által vezetett Thália Színház művésze, Molnár Piroska – azt állította: 

A Színház-és Filmművészeti Egyetemen százötvenöt éve generációk adják egymásnak tovább a tudást és a szakma szeretetét. Nemzeti kultúránk védelmében kinyilvánítjuk, hogy nem támogatunk, sőt, veszélyesnek tartunk minden olyan átalakítást, mely az egyetemen felhalmozott hatalmas tapasztalatot semmibe véve történik. Az elmúlt hetek történései azt bizonyítják, hogy a tervezett, minden hatástanulmányt nélkülöző, indokolatlanul felgyorsított ütemű modellváltást az SZFE vezetése, oktatói, volt és jelenlegi hallgatói és felelős szakmai szervezetek meggondolatlannak és előkészítetlennek tartják. 

Ezért kérték Semjén Zsoltot, vonja vissza az egyetem átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot. A levélre válaszul csütörtökön 74 kormánypárti művész és színházigazgató fordult szembe a szakma képviselőivel, és állt a kormány mellé az Origo nevű kormánylapban, hogy megköszönje a miniszter munkáját, és arra kérje Semjén Zsoltot, ne vonja vissza a törvényt. Erről és a kormánysajtó által indított, a szakmát történelmi mértékben egymás ellen fordító kommunikációs offenzíváról ebben a cikkben írunk:

Az eredeti, a törvénytervezet visszavonását kérő levélhez csatlakozott most 158 művész, köztük rengeteg Kossuth-díjjal és más elismeréssel kitüntetett alkotó. „Ragályi Elemér levele nagyon fontos számunkra. Nagy erőt ad nekünk a támogatás, az aláírók névsora, a sok megkeresés amit kaptunk, kapunk. Köszönjük szépen minden aláírónak és azoknak is, akik más módokon fejezik ki együttérzésüket” – kommentálta a kiállást az egyetem.

Az aláírók névsora a következő:

Ahogy arról korábban beszámoltunk, ha megszavazzák az erről szóló törvényt, más egyetemekhez hasonlóan a Színház- és Filmművészeti Egyetem is alapítványi fenntartásba kerül majd, azonban ehhez szokatlanul – és az egyetem vezetése szerint indokolatlanul – szűk határidőt szabott meg a kormány. A törvénytervezet nem ad semmilyen garanciát arra, hogy az egyetem autonómiája megmarad az átalakítás után, ráadásul a vezetőség vészjóslónak tartja, hogy a kormány több mint fél éve nem hajlandó kinevezni a jogszerűen megválasztott rektort, Upor Lászlót, aki ezt a levelet is aláírta. Minderről ebben a cikkben írtunk bővebben:

Rovatok