Minden könyvnek megvan a maga sorsa. Régi mondás, közhely is, igaz is.
Ám minden könyvnek megvan a maga helye is, pontosabban a helyezése is.
És ezúttal most nem feltétlenül arra kell gondolni, hogy a polcon hová tesszük, hanem inkább arra, hogy a kiadók, a terjesztők milyen rangsort állítanak fel.
Most tekintsünk el attól a marketingforgástól, amikor a kiadók, a könyvesboltok felállítanak egy toplistás polcot, és a hétfőn megjelent friss és ropogós regény már aznap a dobogós helyezést ér el, mert nyilván van az az üzleti érdek és fogás, amelyikkel a megjelenés napján az élre lehet kúszni.
És most tekintsünk el attól, hogy melyik könyv valójában kinek tetszik, mert ez annyira szubjektív, hogy ez alapján nehéz volna kijelenteni, hogy ez vagy az a könyv a legjobb.
Merthogy az ízlés ritkán objektív.
A Bookline ezért is döntött úgy, hogy az eladási mutatókat összevetve összeállít egy listát az elmúlt tíz év legjobb – illetve már tudjuk, hogy legkeresettebb – könyveiről. Az eredmény talán meglepő, talán várható, ám bárki eldöntheti, összevetheti saját olvasmányélményeivel.
Meg azzal, hogy vajon az ő érdeklődési köre is kimerül a szex, a vágy, a vámpírromantika, vagy éppen a helyesírás témakörében.
Előbb lássuk a listát, aztán bárki szavazhat is, hogy megtudja, hogy a pontszerző helyre került könyvek közül melyik a legnépszerűbb. Vagy valamelyik más.
Ulpius-ház, 2012, 636 oldal
A mamipornónak is csúfolt regény világszerte az évtized legnagyobb példányszámban eladott könyve volt.
Reneszánsz Könyvkiadó, 2013, 301 oldal
Gyereknevelési szakkönyv, érzelmi-kommunikációs bédekker, ami segíthet a családi viták elsimításában.
Kulcslyuk, 2018, 288 oldal
A transzgenerációs pszichológia alapkönyve. Azt a kérdést vizsgálja, hogy felmenőink életének történései hogyan öröklődnek, és hogyan vannak hatással az életünkre.
GABO, 2016, 656 oldal
Langdon professzor ismét megmenti a világot, és ismét ráébreszt arra, hogy a vakbuzgóság lényegében halásos.
Alexandra, 2019, 587 oldal
A könyv A Bankár folytatása. Magyar modellek, párizsi kémek, miniszterelnökök, oligarchák. Összeesküvés Londontól Teheránig, és Párizsban.
Pozsonyi Pagony, 2017, 215 oldal
2006-ban lépett színre Rumini, a tengerészegér, és tavaly megjelent már a sorozat tizedik része is. A szerző azt mondja, ez már olyan, mint egy házasság.
Corvina, 2019, 132 oldal
Írók, költők szerelmesek. A szerző azt mondja, hogy őt is meglepte a történetek sikere, de végül is a művészek is lehetnek szerelmesek.
Libri, 2020, 647 oldal
A titokzatos fiatal milliárdos, Christian Grey és – a sztori elején még szűz – egyetemista lány kapcsolatának kendőzetlenül megírt szerelmes-erotikus regénye.
Könyvmolyképző, 2010, 776 oldal
Edward és Bella szerelmi története nyugvópontra ér, avagy egy ember is lehet vámpír, csak ahhoz előbb meg kell halnia.
Akadémiai Kiadó, 2019, 611 oldal
Azt mondják, nyelvében él a nemzet, de ha valami mindig és folyamatosan változik, az egy nemzet nyelve. Ez a könyv erre bizonyíték.