A Budapesti Operettszínházban több dolgozó is panasszal fordult Kiss-B. Atilla főigazgatóhoz Kriza Zsigmond ügyvezető viselkedésével kapcsolatban. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma vizsgálatot rendelt el, hogy a főigazgató eleget tett-e a panaszok kivizsgálásának, és úgy ítélték, „elvárható gondossággal járt el”. Az áldozatok egy csoportját képviselő Biztonságos Terek Alapítvány a vizsgálati dokumentumokra volt kíváncsi.
2020. augusztus 26-án a Biztonságos Terek Alapítvány közérdekű adatigényléssel fordult a Budapesti Operettszínházhoz. Ennek előzménye a főigazgató 2020. június 9-i televíziós nyilatkozata volt, amelyben először nyilatkozott arról, hogy a Kriza Zsigmonddal szemben tett panaszok kivizsgálásával külső szakértő céget bízott meg.
A Biztonságos Terek Alapítvány az adatigénylésben e megbízás adatait kérte el, ezen belül is a szerződő partner nevét, székhelyét, nyilvántartási számát, valamint a szerződés szövegét és a vizsgálat módszertanát.
Az Operettszínház az adatigénylést csak részlegesen teljesítette. Az alapítvány emiatt fordult a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), mivel álláspontjuk szerint a szerződés és a vizsgálat módszertana is közérdekű adat.
A NAIH most megállapította, hogy
az Operettszínház megszegte az adatigénylő közérdekű adatok megismeréséhez fűződő jogát,
amikor a szerződésnek a vizsgálat módszertanára vonatkozó részeit nem bocsátotta rendelkezésre, és arra kötelezte a teátrumot, hogy a szerződés és a vizsgálati jelentés egyes részeit küldje meg az alapítványnak.
A jelentés részünkre megküldött része érdemi információt nem tartalmazott azon túl, hogy a vizsgálatot két személy panasza alapján folytatták le. Korábban a Biztonságos Terek Alapítványnál hat érintett jelezte írásban, hogy panaszt tett, és azzal kapcsolatban vizsgálat lefolytatásáról nem értesítették. A szerződéssel kapcsolatban a NAIH-kötelezést hiányosan teljesítették, emiatt kérjük az adatszolgáltatás kiegészítését
– mondta az Indexnek Rihay-Kovács Zita az alapítvány képviseletében. Ez egyben azt is jelenti, hogy négy sértett bejelentése mintha eltűnt volna.
Lapunknak az egyik sértett korábban interjút adott, abban beszélt egy vagyonvédelmi tanácsadó cégről, amelyről semmilyen háttérinformáció vagy referencia nem érhető el az interneten, de ez a cég folytatta le az állítólagos vizsgálatot. Ennek dokumentumait juttatta el Kiss-B. Atilla az Emberi Erőforrások Minisztériumába. A lapunknak nyilatkozó sértett szerint ebben az ügyben az Emmit és Gulyás Gergelyt is megvezethették.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)