Belemélyeszti a fogát a magyar ellenzékbe az első magyar politikai filmthriller – hirdeti a BBC News oldalon vasárnap megjelent írása címében a brit közszolgálati műsorszolgáltató kelet-közép-európai tudósítója, Nick Thorpe.
A BBC munkatársa, aki 1983 óta él és dolgozik Budapesten, vasárnap közzétett cikkében felvázol néhány aktuális tényt az ellenzéki előválasztások és az Elkxrtuk című film alapján, amelyekről úgy véli, hogy a brit olvasók számára is érdekesek lehetnek.
Elmeséli, hogy a Gyurcsány Ferenc korábbi szocialista miniszterelnök őszödi beszédének elhíresült szavai, angolul „we screwed up” után kapta magyar címét az első magyar politikai thriller. Mivel a filmhez kapcsolódó marketingkampány révén ezek a szavak szinte minden magyar hirdetési felületen megjelennek,
a film október 21-i premierjének időzítése elsősorban Orbán Viktornak kedvez.
A publicista leszögezi, hogy a Fidesz a jó és a rossz harcaként interpretálja a választási küzdelmeket, és ebben a mesében a tizenkét éve kormányzó kormánypárt áll a jók oldalán, a gonosz pedig Gyurcsány Ferenc kormányzásában manifesztálódik.
Nick Thorpe röviden vázolja Gyurcsány 2006. májusi beszédét, majd az októberi eseményeket foglalja össze, utalva ezzel a film cselekményére, amely a külföldi forgalmazásban A szemfényvesztés ára – The Cost of Deception – címmel jelenik majd meg.
Megemlíti, hogy a tizenöt évvel ezelőtti kormányellenes tüntetések véres eseményeivel – amelyekért, mint írja, a magyar társadalom jobbszárnya egyértelműen Gyurcsány Ferencet teszi felelőssé – kiemelten foglalkozik a film.
Idézi Kálomista Gábort, aki szerint a premier időpontja marketingszempontból tökéletes.
Gyerekfilmet karácsonykor, politikai thrillert a választási időszakban érdemes bemutatni.
A tudósító ezek után áttér a jelenleg is zajló ellenzéki előválasztásra. Beszámol Dobrev Klára első fordulós győzelméről és arról, hogy október 16-án a konzervatív Márki-Zay Péterrel kell megmérkőznie az ellenzéki miniszterelnök-jelölti posztért.
A BBC Magyarország-szakértője szerint az a tény, hogy Dobrev Klára a volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc felesége, továbbá saját felmenői aktív részesei voltak a kommunista történelemnek, az ellenzékiek jelentős részének szemében is esélytelenné teszi Orbán Viktorral szemben.
A Kálomista-film végzetes döfés lehet abban a politikai párbajban, amelyet a Fidesz kezdeményezett politikai ellenfeleivel szemben
– szögezi le Nick Thorpe, majd László Róbertet, a Political Capital elemzőjét idézi. A politológus szerint Dobrev Klára álomellenfél a fideszesek számára, viszont Márki-Zay a jelenlegi vezetés rémálma lehet.
Ám ez már egy egész más film forgatókönyve – zárja cikkét a brit újságíró.