Index Vakbarát Hírportál

Tízéves a Humen, Magyarország egyetlen LMBTQ-lapja

2021. október 30., szombat 19:06

Októberben ünnepli alapításának tizedik évfordulóját a Humen, hazánk egyetlen, nyomtatott formában megjelenő, havi LMBTQ-tematikus lapja. Az ingyenesen elérhető orgánum az elmúlt években egy több száz példányos kis lapból többezres elérésű magazinná fejlődött. A kiadvány sok korszakon ment át, és ezekkel a változásokkal párhuzamosan egyre ismertebb emberek vállalták gondolataikat a hasábjain.

A Humen magazin címlapjain az olvasóközönség láthatott már szivárványcsaládot, roma származású LMBTQ-aktivistákat vagy épp nyíltan meleg nagyvállalati vezetőt.

A Humen most, a tizedik születésnapja alkalmából egy százoldalas lapszámmal jelenik meg, melynek célja a visszaemlékezés és annak bizonyítása, milyen fontos az olvasóközönség edukálásába vetett hit és az érte tett munka.

2011-ben néhány, addig egymásnak szinte ismeretlen fiatal találkozott egy budapesti lakásban abból a célból, hogy elindítsanak egy teljesen új, LMBTQ-tematikájú magazint. Nagy vállalkozás volt ez akkor az alapító Fehérdi Csaba számára, aki társaival együtt már akkor biztos volt abban, hogy magyar sajtótörténeti pillanatnak lehetnek részesei. A Hument 2013-ban Erdei Zsolt vette át, aki megalapította a Humen Mediát, és azóta ezen ernyőszervezet alatt többek között az önálló márkává fejlődőtt humenonline.hu oldalt is üzemelteti.

A Humen, az ország egyetlen ingyenesen terjesztett LMBTQ-magazinja minden nehézség ellenére megtalálható Budapest és több nagyváros szórakozóhelyein, éttermeiben, mozijaiban és kulturális helyszínein, valamint az ország minden területéről vannak olyan olvasói, előfizetői, akik a postaládájukba kérik a lapot.

A tíz év alatt egyre több vállalat jelent meg hirdetőként a lap oldalain, a prekoncepciók kitartó ledolgozásának köszönhetően pedig világmárkák is visszatérő partnerek a hirdetők táborában, amivel a pink marketing meghonosítójaként lépett elő a magazin.

Az elmúlt években a címlapokon olyan meghatározó közszereplők is megjelentek, mint Árvay Péter, a Prezi vezérigazgatója, Lakner Zoltán politológus, Nagy M. Boldizsár, az országos botrányt kiváltott Meseország mindenkié szerkesztője, Náray Tamás divattervező, képzőművész és Péterfy Bori színésznő.

„Nem egy arctalan tömeg vagyunk” – ezekkel a szavakkal állt a nyilvánosság elé a Humen címlapján 2020 júniusában három magyar transznemű aktivista, miután egy törvénymódosítással megszűnt a transz emberek számára a hivatalos nem- és névváltoztatás lehetősége.

2020 szeptemberében pedig Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely is hosszú interjút adott a lapnak.

A Humen olvasói között sokan definiálják magukat nem melegnek, illetve az LMBTQ-csoport tagjain kívül álló személynek.

Az elmúlt években a Humen égisze alatt létrejöttek olyan események, mint a Humen Fesztivál, amely már hat éve olyan filmalkotásokat hoz el a mozirajongóknak, amelyek nem kerültek hazai forgalomba, de egy-egy este erejéig a Művész vagy Corvin mozikban láthatja őket a közönség; valamint történeti vagy épp kortárs képzőművészeti kiállításokat, tánc- és színházi előadásokat is megtekinthetnek az érdeklődők a fesztivál keretein belül. Az egyik legemlékezetesebb Humen-megmozdulás 2021 elején történt, ekkor indították el az „Én is ember vagyok” című, társadalmi célú kampányukat, melynek plakátjaival Budapest-szerte lehetett találkozni.

Rovatok