Index Vakbarát Hírportál

Most dől el, maradunk-e zenei nagyhatalom

2022. március 12., szombat 08:00

A Kokas Katalin–Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár, a Fesztivál Akadémia Budapest alapító vezetői – jelentős magyar szólistákkal összefogva – páratlan léptékű programot indítottak, amely rendkívüli energiákat visz az alap- és középfokú zenei oktatásba.

Vásáry Tamás, Perényi Miklós, Rados Ferenc, Ránki Dezső, Keller András, Bogányi Gergely, Fenyő László, Várdai István, Rácz Zoltán és Baráti Kristóf is csatlakozott még a pandémia kezdetén, 2020-ban a Fesztivál Akadémia Mesterkurzusok programhoz. Ennek keretében Magyarország minden régiójában és a magyarlakta határon túli nagyvárosokban ingyenes mesterkurzusokat, pedagógus-továbbképzéseket és 30 pontos akkreditációs képzéseket szerveznek 2023 végéig 8–23 éves diákok és tanáraik számára.

Magyarország zenei nagyhatalom, ez a hírünk a nagyvilágban, amit kötelességünk megőrizni. Úgy érezzük, az utolsó pillanatban vagyunk és a jövő a tét: a nemzetközi mércével versenyképes zenekari zenészeket, a jövő tanárait, a szólistákat és a zeneszerető közönséget is most kell kinevelni. A Fesztivál Akadémia Budapest célja támogatni, inspirálni a pedagógusokat és a zenét tanuló gyerekeket. A művészek a szólistaként megélt színpadi tapasztalataikkal szeretnének segítő kezet nyújtani a hazai zeneoktatásnak

– mondja Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész.

Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész így vélekedik: „A különleges tehetségű gyermekek esetében a Fesztivál Akadémia Budapest felfogása az, hogy bizonyos életkorig saját közegükben kell maradniuk, és a tanáraikkal, a családjukkal összefogásban, de kiemelt odafigyeléssel és egyedi támogatással kell őket segíteni. Ennek egyik helyszíne a most épülő Fesztivál Akadémia Budapest tetőtéri Stúdió, amely biztos találkozási pont lesz a tehetséges gyerekek és tanáraik számára.”

Mindkét muzsikus fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az alapfokú zenei intézményeknek nem elsődleges feladatuk, hogy minden növendékből hivatásos zenészt neveljenek, ezért a mesterkurzuson szívesen foglalkoznak olyan gyerekekkel is, akik nem zenei pályára készülnek. 

A lényeg a fejlődés, az inspirálás és a pedagógusokkal történő közösségvállalás.

Az elmúlt időszak a várakozásé volt, a már 2021-ben egész évre beütemezett, az intézményekkel és művészekkel is leegyeztetett mesterkurzusokat a pandémia miatt teljesen el kellett halasztani. Az elmúlt hónapokban a program néhány intézményben már elindult, ilyen a Szent István Király és a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium Budapesten, vidéken pedig Szeged, Csíkszereda, Miskolc, Göd, Dunakeszi, Székesfehérvár, Szombathely intézményeiben tartott kurzusokat és koncertezett többek között Banda Ádám, Baráti Kristóf, Fenyő László, Kokas Dóra, Klukon Edit, Maxim Rysanov, Ránki Dezső, Rohmann Ditta, valamint Kokas Katalin és Kelemen Barnabás. A szervezők szívesen várják további iskolák, tanárok és diákok jelentkezését.

Rovatok