A Kecskemét City Balett és a Badora Társulat művészeti vezetőjét, a Magyar Állami Operaház több produkciójában közreműködő koreográfus-rendezőt díjazta idén a szakmai kuratórium. Az elismerést Seregi László egyik legnépszerűbb alkotása, a Rómeó és Júlia első idei előadása előtt adták át pénteken a Magyar Állami Operaház színpadán.
A Seregi László-díjat tíz éve alapította meg a Magyar Állami Operaház Bán Teodóra és Kollár Eszter táncművészek javaslatára, a Kossuth-díjas koreográfusa életművének és munkásságának megőrzése, valamint továbbhagyományozása céljából, az aktív koreográfusgeneráció tehetséges alkotóinak elismeréseként.
Az egri születésű Barta Dóra az Állami Balett Intézetben és a Magyar Táncművészeti Főiskolán végezte tanulmányait. Táncművészként a Budapest Táncszínház művésze, majd a Szegedi Kortárs Balett vezető táncosa volt, amivel párhuzamosan az Erlau Táncfesztivál igazgatói és az Egri Táncfesztivál művészeti vezetői tisztét is betöltötte, később pedig az egri Gárdonyi Géza Színház tánctagozatát is vezette. 2008-ban alapította meg önálló együttesét, a Badora Társulatot, 2013 óta pedig a Kecskeméti Katona József Színház balett-tagozata, a Kecskemét City Balett művészeti vezetője is
– derült ki az Operaház közleményéből.
A Harangozó-díjas érdemes művész a Magyar Állami Operaházban még 2016-ban mutatkozott be Megbolydult bolygó című koreográfiájával, ezt követően készítette el a Porgy és Bess és a Gioconda című operák táncbetéteit. Idén a Les Enfants Terribles – Veszedelmes éden című balett-opera rendező-koreográfusaként, valamint a Parsifal című opera koreográfusaként vett részt a dalszínház produkcióiban.
A Seregi-díjat minden évben Seregi László első egész estés balettje, a Spartacus 1968. május 18-i premierjének évfordulójához legközelebb eső balettelőadás alkalmával adja át az Opera.
A díjjal járó relikvia (Krasznai János alkotása) egy Seregi László munkásságát jelképező szobor.