„Csak az nem fél, akinek nincs fantáziája” – gépírónője szerint ezekkel a szavakkal kommentálta Rejtő Jenő, amikor megkapta a munkaszolgálatos behívóját 1942 novemberében. A Csontbrigád szerzője pontosan tudta, mi vár rá, másfél hónappal később halt meg a keleti fronton, valahol a Don-kanyarban. Piszkos Fred és Fülig Jimmy atyját nem lehetett megmenteni, de sorstársai közül sokan éppen annak köszönhették az életüket, aki később Rejtő hőseinek halhatatlanságához is hozzájárult.
1944-ben egy különleges rajztudású díszletfestő és keramikussegéd, Korcsmáros Pál arra kezdte használni a kézügyességét, hogy barátjával, Képes Gézával hamis igazolványokat és menleveleket gyártson az üldözötteknek. Korcsmáros a Rákosi-korszakot diafilmrajzolóként és vásári festőként vészelte át, majd jött a Kádár-kor, és megszületett az államszocialista kultúrpolitika mostohagyermeke, az adaptációs képregény. Ekkorra Rejtő Jenő művei is kiszabadultak a karanténból, és 1961-ben a Fülesben megjelent az első Korcsmáros-féle feldolgozás, A szőke ciklon.
1975-ben ezen a napon halt meg Korcsmáros Pál, aki nélkül már nem is tudjuk másképp elképzelni Csülök, Gorcsev Iván vagy Vanek úr alakját. Mai kvízünkkel, amellyel tesztelheti, mennyire mozog otthonosan Rejtő világában, rá is emlékezünk.
Minden kérdés megválaszolására 30 másodperc áll rendelkezésére. Jelölje meg a helyes választ, majd vagy várja ki az idő végét, vagy kattintson a "Következő kérdés" gombra. A linkre kattintva elindul a játék.
(Borítókép: Egy kocka Az előretolt helyőrség című képregény felújított változatából – Korcsmáros Pál rajzait átdolgozta Garisa H. Zsolt, színezte Varga „Zerge” Zoltán. Fotó: Képes Kiadó)