Sandwich grófja után Pavlova kisasszony is az asztalunkra penderült, hogy közös utazásra hívjanak minket Gasztronómiába. Kalas Györgyi már két gyerekeknek íródott, de felnőttek által is szívesen forgatott könyvet jegyez, az elsőért ráadásul megkapta a diákzsűri díját az Év Gyerekkönyve választáson.
Gyermekkorunk kedvenc könyvei voltak a Bölcs Bagoly-sorozat kötetei, amelyek az élet legkülönfélébb területeit mutatták be kedves rajzokkal, egyszerű, a gyerekek számára is érthető nyelvezettel, mégis tudományos pontossággal. Megtudhattunk sok mindent az időről, az időjárásról, a mesterségekről, a naptárról, a hangokról, a számokról, vagy a vér csodáiról, hogy a vitéz sejtecskék hogyan védik a szervezetünket, hogyan rohannak például egy sebet begyógyítani.
Még formátumában is ezeket a színvonalas kiadványokat idézi Kalas Györgyi két könyve: a Sandwich grófja és a nápolyi pizza című a kedvenc ételeinket járja körül, a Pavlova kisasszony és a dobostorta pedig a sütemények történetébe vezet be. Már kézbe venni gyönyörűség a finom tapintású könyveket, ha pedig belelapozunk, szemet nyugtató, pasztellszínű lapokon tűnnek fel Horváth Ildi mesebeli, mégis lényegre törő rajzai. A könyv egésze rendezett, tartalma jól követhető, nem túl bonyolult, mégis alapos, és ismét csak azt támasztja alá, hogy
a tények és a történetek megismerése önmagában is nagyon szórakoztató.
A Sandwich grófja... egy térképpel indul, amin máris elkezdhetjük böngészni, melyik alapanyag – krumpli, kakaó, cukornád, tea – útja merre vezetett. Kedvenc eledeleink aztán egy-egy vágódeszkán felsorolva csoportosulnak: az ebédek-vacsorák – mint például a pizza, a bolognai spagetti, a rántott hús vagy a sült krumpli –, aztán a nasik, köztük a fagylalt és a palacsinta, majd jönnek az uzsonnák, végül pedig néhány receptet is kapunk.
De nehogy azt gondoljuk, hogy ezek annyira szimpla fogások, hogy nincs is mit írni róluk! A pizzánál természetesen megismerkedhetünk az olívaolaj, a bivalymozzarella és a paradicsom titkaival, de még az olyan egyszerű ételről is, mint a vajas kenyér, oldalakon át olvashatunk. A kovász, a különféle kenyérfajták nemzetek szerint, a vajköpülés rejtelmei biztos, hogy mindenkinek tud újat mondani.
Ha pedig ezzel végeztünk, felsőbb osztályba léphetünk, és megismerkedhetünk Pavlova kisasszony segítségével a világ leghíresebb tortáival – dobos-, fekete-erdő, sacher- vagy répatorta –, emellett a cukor és a liszt történetével is, mindezt szép és informatív ábrák, valamit érdekes és jól olvasható szövegeken keresztül. Megtudhatjuk, miért Franciaország a cukrászdák bölcsője, melyek a karácsonyi fűszerek és sütemények, terítékre kerül a piskóta és a madártej, majd – a csokoládé története után – a legcsokisabb sütemények következnek, mint a rigójancsi vagy a brownie. Megismerjük Rigó Jancsi történetét is, aki cigányprímás volt, és megszöktette egy belga herceg feleségét.
Ez a könyv térkép helyett egy faladattal kezdődik – a megfejtést a kötet végén találja az olvasó.
Kalas Györgyi könyveit olvasgathatjuk vacsora után, lefekvés előtt az ágyban (szigorúan tele hassal), de a strandon egy pokrócon heverészve is, miközben almás pitét vagy rétest majszolunk, és ha már kívülről tudunk minden történetet, odahúzhatjuk a kis sámlit a konyhapult mellé, és közös főzőcskézés közben mesélhetjük tovább a gyerekeinknek. Garantáltan a legjobb szórakozás.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)