Negyedik alkalommal rendezik meg a Balaton északi partjának immár négy településén a Garten Balaton kortárs művészeti fesztivált. A tíznapos kiállítás- és rendezvényfolyam a kortárs képző- és fotóművészet köré szerveződik. Lovas, Felsőörs, Csopak és Alsóörs kiállítóhelyein és szabadtéri helyszínein hét kiállítás és közel 40 program közül válogathatnak a vizuális művészetek szerelmesei augusztus 5. és 14. között.
A Garten Balaton célja a kortárs képzőművészet középpontba állítása és a vizuális művészetek értő bemutatása a Balaton partján nyaralók és a helyben lakók számára. A szervezők tíz napon keresztül mindenki számára befogadhatóvá és élvezhetővé szeretnék tenni a kortárs képző- és fotóművészetet. Ennek érdekében a négy településen megvalósuló kiállításokat számos társművészeti, ismeretterjesztő és edukatív programmal teszik még vonzóbbá.
A pódiumbeszélgetéseken képzőművészek és fotográfusok, gyűjtők, művészeti menedzserek és kurátorok beszélgetnek a képzőművészet legaktuálisabb kérdéseiről. A kertmozi dokumentum- és játékfilmjei mind a képzőművészet körül forognak, a koncerteken kortárs- és könnyűzenei produkciók egyaránt helyet kapnak. A tárlatvezetéseken a szakértők a művek többféle lehetséges értelmezését ütköztetik, és a hallgatókat is bevonják a felfedezésbe. A fesztivál szervezői a kortárs festészet és fotóművészet aktualitásait és trendjeit élményszerűen mutatják be a páratlan szépségű balatoni településeken.
A lovasi Nagy Gyula galériában megvalósuló seregszemlén 50 művész több mint 200 alkotását tekinthetik meg a látogatók. A
Van képünk hozzá című válogatással a kurátorok nem titkolt célja, hogy hazai kortárs fiatal és feltörekvő művészek alkotásaiból olyan válogatást mutassanak be, amelynek segítségével az érdeklődők képet alkothatnak a kortárs művészeti irányzatokról, sőt vásárlásra is lehetőség adódik.
Ugyanitt Szabad a pálya címmel 25 grafikusművész alkotásaiból nyílik szabadtéri plakátkiállítás a lovaspályán, a szabad ég alatt, míg a község másik végén szintén szabadtéri molinó kiállítás látható Kása Béla indiai fotóiból. A megnyitó napján Maczky László fotóművész és Prokop-Maczky Gizella festőművész a műtermüket is megnyitják a látogatók előtt.
Csopakon a ZM+G galériában InVision címmel Verebics Ágnes egyéni kamarakiállításán festményekről és fotókról köszönnek vissza a művész hibrid lényei, állat- és emberportréi. A Kultúrházban pedig Microdose címmel a fiatal művészeket tömörítő Skurc Group alkotásait láthatják a látogatók.
A Capa Központ szervezésében Felsőörsön a Fotóudvarban és az alsóörsi Török házban több mint 25 fotográfus közreműködésével valósulnak meg az installatív köztéri fotókiállítások, egyéni fotótárlatok. Az idei tematika – Csendéletektől az ételfotózáson át a disznóvágásig – mentén bemutatott művek az étkezés és a fotográfia összefüggéseit vizsgálják. A beszélgetések, tárlatvezetések, performanszok, irodalmi programok és filmvetítések középpontjában is
a húslevestől a rántott húson át a kolbászig terjedő skálán szereplő ételek közösségteremtő erejének ábrázolása áll.
Néhány név a résztvevők közül: Mautner Zsófia, Lajos Mari, Forgács Péter, Cserna Szabó András, Darida Benedek, valamint a fotográfusok: Bielik István, Fajgerné Dudás Andrea, Hodosy Enikő, Kocsi Olga, Ladocsi András, Matók Zsuzsa, Máté Balázs, Rostás Bianka, Sándor Emese, Simon Zsuzsanna, Szabó Eszter Ágnes, Sztrehalet Oxána, Takács Márton, Vedres Ági és Vékony Dorottya. Az alsóőrsi Török-házban az Osztrák Kulturális Fórum és a Művészetek Háza Veszprém szervezésében EAT DESIGN címmel Urlike Köb és a honey & bunny (Sonja Stummerer & Martin Hablesreiter) művészpáros kiállítása és performansza lesz látható.
A pódiumokon augusztus 9-én és 10-én a kortárs művészeti szcéna fiatal képviselői, galériások, művészeti menedzserek és kurátorok ülnek egy asztalhoz, hogy a műkereskedelem és a kanonizáció kapcsolatáról, hazai és nemzetközi lehetőségekről, a művészet társadalmi szerepéről és a kitágult piac új lehetőségeiről beszélgessenek. Augusztus 11-én két generáció eltérő szemléletű műgyűjtője találkozik ugyanitt, hogy megvitassák a gyűjtés értelmét, és megosszák a nézőkkel a tapasztalataikat az elmúlt évtizedek kortárs piaci tendenciáiról.
A tárlatvezetéseken általában a kurátorok szempontjai ütköznek (augusztus 8. és 11., hétfő és csütörtök), augusztus 12-én, pénteken DrMáriás tart rendhagyó tárlatvezetést, de kerékpáros tárlatvezetésen (augusztus 13., szombat) és helytörténeti gyalogostúrán is részt lehet venni (augusztus 6., szombat).
A Buharov testvérek Melegvizek országa című filmjének szereplői egytől egyig utat keresnek egy hitehagyott világ útvesztőiben, hogy alternatív csatornákon keresztül más és más létformákig jussanak el, megváltva ezzel létük elviselhetetlenségét. Kérdés, hogy sikerül-e? Az El akartam rejtőzni című film Antonio Ligabue festőzseni életének valós története kitűnő játékfilmes feldolgozásban. A Goya gyilkosságok című krimi két főszereplőjének művészettörténeti ismerettel kell nekivágnia a nyomozás tekervényes útvesztőjének. A magyar rajzfilmgyártás történetében egyedülálló alkotás Kovásznai György Habfürdő című animációs filmje,
amely a XX. századi festészet képi világából építkezve egészen egyedülálló vizuális élményt nyújt.
Mindezeken túl koncertek (például Tudósok zenekar, Vodku fiai), irodalmi estek és gyerekprogramok várják az érdeklődőket. A Garten Kortárs Művészeti Alapítvány kiemelt szakmai együttműködő partnere a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ és a Nagy Gyula Művészeti Alapítvány. Az esemény a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében valósul meg.
(Borítókép: Hemző Károly)