Magyarország mellett Szlovákia, Lengyelország, Csehország és az idei meghívott, Szlovénia ítészei is 4-4 versenyzőt választottak ki.
A Miklósa Erika, Balázs János, Batta András, Bogányi Gergely, Káel Norbert és Keller András alkotta zsűri döntése alapján kiderült, hogy a válogatóba került negyven tehetség közül ki az a négy magyar, aki a nemzetközi színtéren is megmérettetheti magát, valamint a lengyel, cseh, szlovák és szlovén mezőny is kirajzolódott.
Dávid Roland Mózes 9 éve zongorázik. Emlékszik, amikor egyszer a mamájánál nyaralt, hallgatta a zenét a rádióban, aztán leült a szomszéd kislány szintetizátorához, hogy eljátssza, amit hallott. A tehetségére hamar felfigyeltek, így később a zeneiskolába is felvették. A zongora mellett hegedűn, gitáron, furulyán is játszik. A szülei elmondták, 2017-ben Erdélyből Létavértesre költöztek, hogy gyermeküket támogathassák a zenei pályán. Nagy döntés volt országot váltani, de megérte, fogalmazott az édesanya.
A 15 éves fiú előadóművész akar lenni, járná a világot. Közönséget szeretne, hogy megoszthassa velük a zenét. A válogatóra Chopin: B-moll nocturne Op. 9. No.1. művével érkezett.
Roland, te kész művész vagy!
– jelentette ki Balázs János az előadás után, „Gyönyörű volt, teljesen el vagyok ragadtatva. Valódi chopeni hangszín. Ezt hogy csinálod? Mire gondolsz?” – kérdezte a fiútól, aki mosolyogva annyit felelt: – Ez szívből jön. – Így van! – vágta rá Miklósa Erika. Balázs visszavette a szót: „Óriási szíved van, minden egyes leütött hang mögött tartalom volt. Ilyen fiatalon… A rajongód vagyok” – tette hozzá. Keller egyetértett Balázs Jánossal, őt is az első hangtól fogva elvarázsolta.
„Felszabadító érzés szaxofonon játszani. Olyan gondolatokat tudok megfogalmazni, amelyeket nem tudok szavakba foglalni” – mondta a 19 éves Somogyi Levente. Hozzátette: olyan színeket lehet rajta játszani, amit más hangszeren szerinte nem lehet. A műsorba azért jelentkezett, hogy az emberek a szaxofont ne csak mint jazz-, hanem klasszikus hangszerként is megismerjék.
A versenyző Creston: Sonata II. tételét játszotta. Balázs Jánost meggyőzte a produkció, teljesen elfelejtette azt a prekoncepciót, amit a szaxofonon esetében szokott érezni – miközben a jazz és a hangszer nagy rajongója –, hogy jazz-hangszer, mert ezúttal klasszikus zenei mélységeket tapasztalt. Szerinte a darabválasztás is jó volt. Az előadás bármelyik színpadon megállná a helyét, állította.
Káel Norbert is örömmel hallgatta a ritmikai gazdagságot, komplexitást és a színt a zenében.
Elfelejtettem, hogy zsűriként ülök itt. Olyan volt, mintha moziban lennék, annyira gömbölyű volt
– fogalmazott. Miklósa Erika szerint a fiatalember teljesen megváltozott a produkció alatt: teljesen kinyílt. Megjegyezte: a koncertjén az első sorban mosolyogva hallgatná a játékát.
A kaposvári Bogáthy Benedek m arimbával érkezett . A 19 éves fiú ütős hangszereken játszik. A győri Széchenyi István Egyetem elsőéves hallgatója. Elmesélte: dobolni ötéves korában kezdett el otthon a játékdobozok tetején, miközben az édesanyja főzött. A család ekkor vásárolt neki egy dobfelszerelést.
Benedek álma, hogy egyszer konziban és főiskolán is taníthasson. Ezentúl pedig szólókarriert is szeretne befutni, hogy megismerhesse a világot. A versenyre nagymamája biztatására jelentkezett.
Miután eljátszotta Jovan Zivkovic: Ilijas darabját, Miklósa Erika értékelt először: „Vannak olyan pillanatok az életemben, amikor zenét hallgatok, hogy megszűnik az, milyen hangszert hallgatok, és csak érzem a zenét. Most pont ez volt. Hihetetlen energiáid vannak, dús érzelmi hullámvasút volt ez a zene.”
Megállt az idő, csak a zene volt, és ez zseniális.
Bogányi Gergely és Keller András a hangszert is hallották, ezt mindkettejük szerint jó. Keller úgy fogalmazott: „Úgy improvizálsz a darabban, ahogy akarsz. És ezt csak az tudja, aki nagyon tudja a hangszert” – jegyezte meg. Bogányi egyetértett az előtte szólóval, majd hozzáfűzte: „Fegyelmezett, koncentrált és szabad is vagy, egy időben. Ez a nagy zenészek ismérve.”
A 10 éves Liu Yinuo Szofi tavaly is jelentkezett a műsorba, de idén még tovább szeretne menetelni. A felkészítő tanára, Mészáros Nóra két éve tanítja őt, állítása szerint rögtön kiderült, hogy a kislánynak abszolút hallása van. Szofi bemutatkozó kisfilmjében arról beszélt, hogy magyartanár szeretne lenni, mert az osztályában ő a legjobb. A lány Chopin: Cisz-moll Fantázia impromptu című darabját adta elő.
„Minden darab olyan, mint egy történet, amit el akarunk mondani, és ez nálad nagyon szépen megvolt” – fogalmazott Káel, megjegyezve: „nehéz darab, de a technikai részeket is remekül megoldottad. Szép legátóid voltak, szépen kapcsoltad egymáshoz a részeket. És ami számomra nagyon fontos, belefeledkeztél abba, amit játszol.”
Batta András szerint a lánynak csodálatos képességei vannak. „És gondoljátok meg, Kínából, egy teljesen más kultúrából egyszer csak megjelenik itt egy kisgyerek, és úgy játszik nyugat-európai zenét, mint hogyha ez lenne az anyanyelve – fogalmazott. Keller András úgy folytatta:
Univerzális nyelven beszél.
Négy tehetség – Schmalzl Ella, Csőke Klára, Gyarmati Lili és Sárközi Ádám – bár nem került be a műsorba, de különdíjat kapott, mert a zsűri kimagaslónak értékelte a teljesítményüket. Emellett pedig a hagyományokhoz hűen a Kis Virtuózok Alapítvány nevében Placido Domingo Jr. és Peller Mariann átadta a legjobb zenetanároknak járó díjat Eckhardt Gábornak és Berle Sanford Rosenbergnek.
Az elkövetkezendő hetekben három nemzetközi adással jelentkezik a komolyzenei tehetségkutató; öt ország hét tévécsatornáján mintegy 70 millió ember ismerheti meg hazánk és a régió zenei hagyományait. Idén első ízben a klasszikus zene képviselői mellett a nemzetközi zeneipar emblematikus szereplői is helyet foglalnak a nemzetközi zsűriben: HAUSER, Harvey Goldsmith, Pablo Sainz Villegas, Steven Mercurio, valamint a döntőben Plácido Domingo.
A Virtuózok V4+-t péntekenként 20.45-től a Duna sugározza.
A Virtuózok V4+ versenyzői:
Magyarország
Dávid Roland Mózes – zongora
Somogyi Levente – szaxofon
Bogáthy Benedek – marimba
Liu Yinuo Szofi - zongora
Csehország
Katerina Svecova – hegedű
Roman Cervinka – hegedű
Ondrej Toman – klarinét
Richard Kollert – hegedű
Szlovákia
Nina Bockajova – hegedű
Mario Gecasek – harmonika
Klára Valentovicova – furulya
Kamil Kulich – zongora
Lengyelország
Malgorzata Cieszko – oboa
Pawel Libront – klarinét
Maciej Kasperek – fuvola
Jozef Wajdzik – harmonika
Szlovénia
Julija Cante – zongora
Patricija Avsic – hegedű
Evelin Greblo – hárfa
Maksim Gal-Sehic – szaxofon
(Borítókép: Virtuózok)