Közösségi összefogással jöhet létre Deim Pál (1932–2016) Tájékozódási plasztika című alkotásának felállítása Szentendrén.
A szentendrei Ferenczy Múzeumban tartott pénteki tájékoztatón Fülöp Zsolt polgármester hangsúlyozta: egy város arculatához hozzátartoznak a közterein álló műalkotások, a szentendreiek pedig joggal várják el, hogy közterein képzőművészeti alkotások legyenek – adta hírül az MTI.
A város a szobrot részben közadakozásból állítja fel, aminek a becsült költsége 8 millió forint. Ebből 4 millió forint már rendelkezésre áll: a múzeumi centrum 3 millió forinttal, a város egymillió forinttal járult hozzá. A szobor a 11-es főút mellett, a posta épülete előtti területen kap helyet, és a remények szerint ezzel elindulhat a városrész megújulásának folyamata is – tette hozzá.
Prosek Zoltán, a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) igazgatója arról számolt be, hogy a tervezés és az előkészületek már nyáron elindultak, párhuzamosan a Deim tér ünnepélyes névadásával.
A háromszor háromméteres alkotás 56 zománclapból áll, amely egy vázszerkezetre kerül; a szobrot a téren belül úgy helyezik el, hogy az arra közlekedők találkozhassanak vele. A múzeum is jelentős munkával járult hozzá partnerként a projekthez, többek között geodéziai vizsgálatokat és feltárásokat végzett – mondta az igazgató.
B. Szabó Vera építész, a tervezési folyamat irányítója egyebek mellett arról beszélt, hogy az anyagkiválasztásnál szempont volt a zománcfelület ellenálló képessége, a gyártást a Bonyhádi Zománcárugyár végzi majd.
A Tájékozódási plasztika a művész köztéri szoborterveként született meg 1976-ban a kecskeméti Nemzetközi Zománcművészeti Alkotótelepen, Deim Pál egyetlen zománcalkotásaként – emlékeztetett.
„A szobrot azért növeltük meg a plasztikához képest, hogy kapuzatszerűen át lehessen menni alatta, és körbejárható legyen” – fűzte hozzá.
A Kossuth-díjas szentendrei képzőművész köztéri szobrának felállításával a 90 éve született Deim Pál munkássága előtt akar tiszteleg a Ferenczy Múzeumi Centrum Szentendre és a Deim Pál Archívum közreműködésével – olvasható az eseményhez kapcsolódó tájékoztatóban.
A közösségi finanszírozás részeként lehetőség lesz megvásárolni az FMC gyűjteményében található egyik Deim-alkotás szitanyomatát, amelyből 115 példány készül a Szentendrei Grafikai Műhely kivitelezésében.
A közösségi finanszírozás lehetőséget teremt bárki számára, hogy adományával hozzájáruljon a szobor 2023 tavaszára tervezett felállításához és fenntartásához – emeli ki a tájékoztató.