Budapesti kiállításon is láthatóak lesznek John Sadovynak, a Life magazin fotóriporterének 1956-os sajtófotói, képriportjai.
A tervezett tárlat a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) és a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) együttműködésében valósulhat meg ősszel. Ennek előkészítése érdekében utazott Londonba Bognár Katalin történész, az MNM tárigazgató-helyettese, muzeológusa és Isó Gergely történész, a NEB Hivatalának nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa, hogy tárgyaljon Yvonne és Liza Sadovyval, akik édesapjuk hagyatékát már egyszer rendelkezésre bocsátották, 2016-ban Londonban nyílt belőlük nagy sikerű kiállítás Colin Ford kurátor rendezésében − közölte Facebook-posztjában az NEB.
A nyugati magazinok közül vitathatatlanul a Life magazin sajtófotói, képriportjai váltak a legismertebbekké, amelyek az 1956-os forradalomról tudósítottak, s ez a cseh születésű, brit fotóriporter, John Sadovy érdeme volt. Két régi, Leica márkájú fényképezőgépével készítette a felvételeit, amelyek közül a legmegrázóbbak a Köztársaság téri tragikus eseményeken készültek. Több alkalommal közvetlen közelről kapta lencsevégre a történéseket.
Magyarországi tartózkodása alatt, majd Ausztriában a menekültekről összesen 18 tekercsnyi fotót, több mint 500 felvételt készített. Miután a fotók megérkeztek a Life szerkesztőségébe, teljesen egyértelmű volt, hogy a magyar anyag lesz a november 12-i szám vezető híre, a szuezi válságról szóló riportot is maga mögé utasítva.
A képek arról szólnak, amiről minden forradalom: erőszakról, bátorságról és az elnyomókkal szembeni gyűlöletről. Ez egy olyan anyag, amiért a Life létrejött
– tudósított a magazin a magyar forradalom napjairól.
Ha a témában többet szeretne tudni, akkor ajánljuk figyelmébe Farkas Judit Antónia „A képek, amelyek bejárták és megosztották az egész világot" című tanulmányát, amelyet ide kattintva tud elolvasni.