Ismét emlékezetes koncertet adott a Concerto Budapest az Indexen 2023. március 5-én, vasárnap. A fővárosi zenekar ezúttal Wolfgang Amadeus Mozart osztrák zeneszerző, zongorista, karnagy és zenepedagógus, a bécsi klasszikusok egyike előtt tisztelgett azzal, hogy a hétvégén koncertsorozatot adott a műveiből a Zeneakadémián. Az Index olvasói vasárnap az Index YouTube-csatornáján és élőben is követhették a hangversenyeket.
A zenekart a Liszt-, Bartók–Pásztory- és friss Prima Primissima díjas, Kossuth-díjas érdemes művész Keller András vezényelte, és igazi szupersztárral léptek fel: Mihail Pletnyov, korunk egyik legnagyobb és legtitokzatosabb zongoristája volt a koncertek szólistája. A filmes izgalmakkal teli közvetítést vezető rendezőként és producerként Szabó Stein Imre jegyezte, a művészeti koncepció pedig Keller András nevéhez fűződik.
A 2020-as nagy sikerű Beethoven-nap, illetve a tavalyi Mozart-nap és a Brahms-koncert után ezúttal ismét Mozart zenéjét élvezhettük élőben a Zeneakadémiáról, 2023. március 5-én, vasárnap. Mozart zenéje halhatatlan, megunhatatlan, egyszerre fenséges és játékos, drámai és kiegyensúlyozott, s képes minden korosztályt megszólítani.
A 2023. március 5-i Mozart-napon először
Művészeti vezető: Keller András
Produkciós vezető: Lakatos Gergely
Adásrendező: Komlós András
Vezető rendező: Szabó Stein Imre
A délutáni Mozart-koncerten a következő művek hangzottak el:
Közreműködött: Mihail Pletnyov zongora
Vezényelt: Takács-Nagy Gábor
Az ünnepelt zongoraművész, Mihail Pletnyov és a Concerto Budapest visszatérő vendégkarmestere, Takács-Nagy Gábor közösen idézték meg a Mozart-nap Nyitókoncertjén a zeneszerző-óriás két monumentális művét, a c-moll zongoraversenyt és a Prágai szimfóniát a Zeneakadémia Nagytermében.
Az expresszív játékmódjáról híres világsztár, a sokak szerint a legnagyobb Mozart-zongorista, Mihail Pletnyov egyedi Mozart-értelmezése és Takács-Nagy Gábor szuggesztív személyisége a Concerto Budapest érzékeny muzikalitásával együtt különleges élményben részesítette a Nyitókoncert hallgatóságát.
Az esti koncerten, amely az Index címlapján ment, ezek a zeneművek voltak hallhatók:
Közreműködött: Mihail Pletnyov zongora
Vezényelt: Keller András
Szünetben a nézők 15 perces werkfilmet láthattak a zenekar munkájáról.
Mozart utolsó három szimfóniájáról már a 19. században is úgy vélekedtek, hogy a „zeneművészet égboltjának legfényesebb csillagai”. Ezek közül a fenséges fanfárral induló C-dúr szimfónia nemcsak a publikumot, de a zenésztársadalmat is mindmáig lenyűgözi. A mű magasztos voltára utaló Jupiter-szimfónia elnevezést a neves impresszáriónak, Haydn „londoni” szimfóniái megrendelőjének, Johann Peter Salomonnak tulajdonítják.
Mozart zenéje visszaadja az elveszett Paradicsomot, hiszen az emberi lét csodáját képes volt hangokban megmutatni. Az öröm és a fájdalom is magasrendűen, mégis egyszerűen és természetesen szólal meg a műveiben. Ha átadjuk magunkat a zenéjének, békére lelhetünk
– nyilatkozta Keller András a Mozart-nap apropóján.
Az Index és a Concerto Budapest az elmúlt években már több alkalommal is együttműködött. A zeneszerető olvasók most is olyan zenei és médiatörténeti esemény szem- és fültanúi lehettek, melynek során percről percre közvetítéssel hallgathatták a Mozart-nap koncertjét, amelyet a világszinten is jegyzett és elismert zenekar adott.
A Concerto Budapest külföldi sikerének titka az egyedi hangzás, a legfontosabb külföldi játszóhelyeken való rendszeres szereplés és az audiovizuális nyomok mélysége és minősége. Az utóbbit nézve egyértelműen a legsikeresebb magyar zenekar, tekintve filmjei, streamjei minőségét, nemzetközi nézettségét és a velük járó díjakat. A közvetítés színvonaláról az Index olvasói is meggyőződhettek.
A Concerto esetében világos elvárás a nemzetközi siker. Az elmúlt évek során minden nehézség ellenére olyan szisztematikus szakmai építkezés folyt a zenekarban, amely megalapozta, hogy a Concerto Budapest a nemzetközi élvonalba kerülhessen. A zenekar minden csapatrészében nemzetközi nívót képvisel, kiváló szólistái vannak. Úgy gondolom, hogy kialakult a zenekar saját hangzása és játékstílusa
– mondja Keller András.
Az elmúlt évek műhelymunkája során gyakorlatilag újratanultuk a teljes repertoárt, amelyet nagymértékben kiszélesítettünk. Haydn londoni szimfóniáival kezdtük, Mozart valamennyi zongoraversenyével folytattuk, amit Beethoven és Schubert összes szimfóniája követett. Így jutottunk a nagy romantikus repertoárhoz és egészen korunk zenéjéig. Meggyőződésem ugyanis, hogy a klasszikus stílus ismeretével lehet magas nívón játszani a későbbi korok zenéit is.
A Concerto Budapest Szimfonikus Zenekar 2007 óta, Keller András világszerte elismert hegedűművész igazgatása alatt nagy ívű pályát járt be, és a hazai kulturális élet kiemelten fontos szereplőjévé vált. Erre a szisztematikus építkezésre alapozva a zenekar az elmúlt években már megjelent a világ fontos fesztiváljain és színpadain, és ezt az utat folytatja a következőkben is.
(Borítókép: Benkő Sándor)