Szombatig tart a tavasz egyik legszínesebb felfedezőfesztiválja, a Budapest Ritmo. Az április 12–15. között megvalósuló eseménysorozat az egyiptomi szakrális zenétől a ciprusi psych-folkig, Izlandtól a Szaharáig elképesztő műfaji és földrajzi sokszínűséggel várja a világzene rajongóit.
Húsz koncert, három dj-set, nyolc film, négynapos utazás a zene körül négy budapesti helyszínen. Idén többek közt Emilíana Torrini és a Colorist Orchestra, a Tamikrest és a Kollár-Klemencz Kamarazenekar koncertjével, kibővült filmprogrammal és egyedi együttműködésekkel várja a közönséget a Budapest Ritmo fesztivál szervezői csapata.
Pénteken és szombaton többek között a szaharai rockot játszó Tamikrest, az izlandi díva, Emilíana Torrini a Colorist Orchestra kíséretében, Monsieur Doumani és az Óperentzia, a DAGADANA ukrán–lengyel jazzes elektronikája és a Kollár-Klemencz Kamarazenekar kényezteti a közönséget. Mali blues és izlandi pop, észt népzene és ciprusi psych-folk egy helyen – napi hat koncert egy áráért: ez a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megvalósuló Ritmo ajánlata.
Idén egy különleges magyar produkció emlékezik meg zene és költészet összefonódásáról. Az Erzsébet téren lép fel a Kollár-Klemencz Kamarazenekar és vendégei: Másik János, Novák János és Csoóri Sándor „Sündi” játszik olyan fiatal énekes-dalszerzők mellett, mint Balla Gergely és Barkóczi Noémi, saját számokkal és versfeldolgozásokkal szőve szorosabbá zene és költészet viszonyát.
A pandémia szülte a Ritmo filmes kezdeményezését, mára ez is a fesztivál elidegeníthetetlen része lett: saját produkcióban készült zenei filmek és különleges zenei dokumentumfilmek szerepelnek a programban.
Idén debütál a Ritmo produkciójában VENI, azaz a Szász Veronika zenéjére Regős Ábel koncepciója mentén készült kísérleti rövidfilm, az Újra meg újra, de a 2022-ben készült filmetűdök is láthatók lesznek pénteken és szombaton a Toldi moziban. A Ritmo által kínált egyedülálló lehetőség, hogy a válogatott dokumentumfilmeket kiegészítik a koncertprogramok, hiszen nemcsak vásznon, de élőben is betekintést nyerhet a Tamikrest vagy az észt folk világába a közönség. Bár koncerthez nem kapcsolódnak, mégis témájuk miatt kihagyhatatlan az iráni nők zene általi lázadását és Cesária Évora életművét bemutató filmek is.
A Ritmo szervezői az élményszerű kapcsolódásra, műfaji és személyes korlátok átlépésére buzdítanak. A zenét kontextualizáló filmek, a társadalmi témákat boncolgató beszélgetések, a szakmát, közönséget és művészeket egymáshoz közelebb hozó programok adnak útmutatót a nehezen körülírható világzenéhez. Minden mindennel összefügg az egyre növekvő Ritmo-buborékban, ahová egy koncert áráért bárki beléphet, és tudattágító audiovizuális körutazást kap cserébe.