A Magyar Állami Operaház a legendás rockopera negyvenedik születésnapja előtt tisztelegve (1983. augusztus 18-án mutatták be először) műsorra tűzte az István, a király szimfonikus átiratát. Az operaváltozatot Gyöngyösi Levente zeneszerző hangszerelte klasszikus nagyzenekari műre, a darab rendezője Szinetár Miklós.
Negyven évvel ezelőtt, 1983 nyarán bemutatták a magyar zenekultúra egyik legnagyobb volumenű alkotását, az István, a királyt. A ma már mindenki által jól ismert rockopera Szörényi Levente és Bródy János közös műveként született meg, melyet az elmúlt negyven évben rendületlenül játszanak az ország számos pontján különféle szereposztásokkal.
A rockoperából Szörényi Levente 75. születésnapjára készült szimfonikus átirat (a zeneszerző 1945. április 26-án született), az abból rendezett előadást 2020. október 17-én nagy sikerrel mutatták be Budapesten, az Erkel Színházban. Idén pedig, a mű negyvenéves jubileumának alkalmából a Magyar Állami Operaház műsorra tűzte az operaátiratot. A szimfonikus partitúra Gyöngyösi Levente zeneszerzőt munkája, az előadást Szinetár Miklós rendezte.
Ennek a darabnak a műfaja sem nem rock, sem nem opera, a műfaja az, hogy remekmű. Olyan remekmű ez, ami ma már elfoglalja a helyét a nagy magyar zeneművek sorában, mint a Hunyadi László, A kékszakállú herceg vára vagy a Székely fonó. A miénk, kitörölhetetlenül, és ennek két oka van. Az egyik az elementáris zene, ami megszállja az embert, amit dúdolunk még az utcán is. A másik pedig a témája, ami arról szól, hogy bennünk, magyarokban mindig él egy István, és él egy Koppány. Szeretnénk a Nyugathoz tartozni, de szeretnénk magunkból is megőrizni valamit. Mind a kettő igaz, és mind a kettőnek van igazsága, ettől olyan nagyszerű ez a darab
– fogalmaz a rendező a hozzánk eljuttatott közlemény szerint.
A 2023. április 22-én bemutatott előadás címszerepét Nyári Zoltán alakította, mellette Saroltként Komlósi Ildikó, Koppányként pedig Cseh Antal látható. A díszbemutatón megjelent a mű eredeti szerzőpárosa is, Szörényi Levente és Bródy János.