Nőuralom volt a 66. Grammy-gálán, taroltak a fiatal énekesnők. Taylor Swift történelmet írt, negyedszer nyerte meg a legjobb albumnak járó díjat, amivel rekorder lett, megelőzve olyan legendákat, mint Stevie Wonder és Frank Sinatra. Emlékezetes fellépések és örömteli bejelentések színesítették az estét, de a gálán megemlékeztek az elmúlt évben meghalt zenei csillagokról és a palesztin–izraeli háború áldozatairól is.
Helyi idő szerint 2024. február 4-én este tartották a zeneipar legnagyobb és legrangosabb gáláját, a 66. Grammy-díj-átadót a Los Angeles-i Crypto.com Arénában. Az est házigazdája Trevor Noah volt.
A szokásostól kissé eltérő módon zajlott az idei show, ugyanis a Recording Academy a Big Four (Nagy Négy) kategóriákban tízről ismét nyolc jelöltre szűkítette a létszámot, a teljes jelölési lista azonban három új kategóriával bővült: a legjobb alternatív jazzalbum, a legjobb poptáncfelvétel és a legjobb afrikai zenei előadás kategóriákban is szobrot osztottak.
Ahogy az várható volt, a kevésbé népszerű kategóriák díjait már a gála előtt átadták, az élő műsor keretében a kiemeltebb, mainstream kategóriákat díjazták.
Billie Eilish szóhoz sem jutott, szinte sokkos állapotban vette át az év legjobb daláért (What Was I Made For?) járó szobrocskát. Az énekesnő Dua Lipa, Jon Batiste, Lana Del Rey, Miley Cyrus, Olivia Rodrigo, SZA és Taylor Swift ellen versenyzett a kategóriában, nem csoda, hogy alig hitt a fülének, amikor felolvasták a nevét.
Miley Cyrust azért minden bizonnyal vigasztalta, hogy övé – és zenei stábjáé – lett az év felvétele.
Az Év albuma díját Celine Dion adta át: a győztes Taylor Swift és a Midnights lett.
A legjobb új előadó Victoria Monét lett, aki többek között a TikTok-sztár Ice Spice és J. J. Abrams lánya, Gracie Abrams elől hozta el a díjat.
A Global Impact Award győztese Jay-Z lett: a rapper lányával, Blue Ivyval vette át a fekete szobrocskát. Blue Ivy egyébként még csak tizenkét éves, de tavaly édesanyjával lépett fel a Renaissance turné több tucat állomásán. Beyoncé elérzékenyülve nézte szeretteit a színpadon. Kivéve, amikor Jay-Z nekiállt a Grammyt savazni...
Fellépett az est legtöbbet jelölt előadója, SZA, aki kilenc jelölést kapott, ebből többet díjra is váltott. Snooze című számát adta elő, ám senki nem aludt bele a produkcióba, hiszen a dal hamar átváltott a Kill Bill című slágerbe. Bőrszerkós, szamurájkardos nők ugráltak a közönség felett és a színpadon egyaránt.
Billie Eilish (majdnem) történelmet írt: Lady Gaga mellett ő lett a második nő, aki második alkalommal hozta el a szobrot a legjobb dal – vizuális média kategóriában What Was I Made For című slágeréért, amely az év legjobb dala is lett. A Barbie-film záródalát az idei zenei és filmes gálákon sorra díjazták. Eilish az 1965-ös Poodle Parade Barbie babának öltözve adta elő a nótát.
A legjobb pop szólóelőadó és az év felvétele díját megkaparintó Miley Cyrus is színpadra állt: Flowers című slágerét először adta elő a televízióban. Mondhatnánk, hogy már ő sem a régi, produkciói kevésbé energikusak, mint korábban, ám a közönség láthatóan zabálta a műsort: Taylor Swift, John Legend és Lionel Richie is együtt tombolt Cyrusszal.
Olivia Rodrigo stílszerűen, vörös ruhában, magát (remélhetőleg) művérrel összekenve énekelte el vampire című slágerét.
A U2 rendhagyó módon a Sphere-ből nyomta a bulit, ráadásul ők adták át Taylor Swiftnek a legjobb vokális popalbum díját is Midnights című albumáért. Az énekesnő meglepetéssel is készült rajongóinak: bejelentette új albumát, a The Tortured Poets Department című lemezt, amely április 19-én érkezik. Az albumról az Instagram-oldalára is posztolt, a bejegyzés öt perc alatt több mint 2,5 millió lájkot kapott.
Taylor Swift történelmet írt, negyedszer nyerte meg az év legjobb albumának járó Grammy-díjat, amivel rekordot állított fel, eddig holtversenyben 3-3 elismeréssel állt Stevie Wonderrel, Paul Simonnal és Frank Sinatrával.
Nincs Grammy Stevie Wonder nélkül. A legendás előadó a 2023 júliusában meghalt, sokszoros Grammy-díjas jazzénekes, Tony Bennett – valamint a tavaly, illetve idén elhunyt énekesek és zenei szakemberek – előtt tisztelgett. Wonder után Annie Lennox és Jon Batiste folytatták a megemlékezést.
A 2023 májusában elhunyt rocknagyi, Tina Turner slágerét, a Proud Maryt pedig Fantasia Barrino adta elő, aki még Dua Lipát is megtáncoltatta a pörgős produkció közben.
Joni Mitchell 80 évesen is fellépett, igaz, nem szó szerint: egy fotelban ülve ríkatta meg a közönséget. A megható produkció után Trevor Noah adta át neki a tizedik Grammy-díját, Mitchell nyerte meg ugyanis a legjobb folkalbum kategóriát.
Travis Scott My Eyes és FE!N című dalait hozta el a közönségnek, és szokás szerint kicsit sötét, kicsit őrült, kicsit disztópikus produkciót nyomott. Nemcsak hogy összetört pár széket, de szó szerint felperzselte a színpadot. Burna Boy, 21 Savage és Brandy Norwood is zenélt egyet.
Harminc év után tért vissza minden idők egyik legsikeresebb előadója, Billy Joel.
A rockzenész három évtizede nem írt zenét, a gálán azonban zongora mögé ült, és emlékeztette a közönséget, hogy mire is képes.
Az év albuma: Taylor Swift – Midnights
Az év felvétele: Miley Cyrus – Flowers
Az év dala: Billie Eilish – What Was I Made For?
Legjobb dal – vizuális média kategória: Billie Eilish – What Was I Made For?
Legjobb új előadó: Victoria Monét
Legjobb videóklip: The Beatles – I'm Only Sleeping
Legjobb zenei film: Moonage Daydream
Legjobb popelőadó – duó/csapat: SZA, Phoebe Bridgers – Ghost in the Machine
Legjobb szóló popelőadó: Miley Cyrus – Flowers
Legjobb rockdal: boygenius – Not Strong Enough
Legjobb R&B dal: SZA – Snooze
A többi kategória győztesét ide kattintva tekintheti meg.
(Borítókép: Taylor Swift a 66. Grammy-díj-átadón a Los Angeles-i Crypto.com Arénában 2024. február 4-én. Fotó: Robert Gauthier / Los Angeles Times / Getty Images)