Nem csak a teljes zenekar sztrájkolt tegnap este egy teljes órán keresztül a Don Giovanni előadása alatt a Magyar Állami Operaházban, hanem a férfikar is – tájékoztatta az Indexet az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke. Bárány Balázs Péter hangsúlyozta: a sztrájk megalapozásig tart.
„Engem az se zavarna, ha Szilveszter itt élné le az életét, ha normálisan viselkedik. Komolyan mondom, nem érdekel, ki a főigazgató. Nem is kéne, hogy tudjam, de amit művel az embereivel...”
– ezt mondta az Indexnek Bárány Balázs szakszervezeti vezető, de ne szaladjunk ennyire előre. Ugyanis ha finoman akarunk fogalmazni, emlékezetesre sikerült Mozart Don Giovanni játékos drámájának opera-előadása 2024. március 19-én a Magyar Állami Operaházban. Ilyen volt az is, amit a nézők láthattak és tapasztalhattak, valamint az is, ami a színfalak mögött játszódott.
„Ókovács Szilveszter főigazgató a produkció előtt összehívta a produkcióban dolgozó munkatársakat, és próbálta meggyőzni őket, hogy ne sztrájkoljanak. Ám a dolgozók egy része hatalmas bátorságról tett tanúbizonyságot”
– erről az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke beszélt az Indexnek. Bárány Balázs Péter azt mondta, hogy az ominózus esetnél szópárbajba került az intézmény vezetőjével, miközben biztonsági őrök figyelték minden mozzanatát. Pedig szerinte neki törvényi joga van tájékoztatni a munkavállalókat.
Bárány emlékeztette a jelenlévőket, hogy a törvényben ez áll: „A sztrájkban való részvétel önkéntes, az abban való részvételre, illetve az attól való tartózkodásra senki nem kényszeríthető.”
Ez pedig igen is kényszerítés. Ha tetszik, ha nem. Ha főigazgató kiáll a színpadra, vagy akárhová, majd maga köré gyűjti a beosztottjait, és elkezdi nekik elmagyarázni, miért nem jó sztrájkolni, az azért kényszerítés, mert a munkavállaló mindig kiszolgáltatott helyzetben van a munkáltatóval szemben
– fogalmazott Bárány Balázs, aki szerint Ókovács Szilveszter azt gondolhatja, mindez azért történik, hogy őt bosszantsák, mert úgy hiszi, minden körülötte forog. „De ez nem így van. Az Opera munkatársai, a művészei és műszaki dolgozói csak azt akarják, hogy normális munkavégzés és tisztességes bér legyen.”
„Engem az se zavarna, ha Szilveszter itt élné le az életét, ha normálisan viselkedik. Komolyan mondom, nem érdekel, ki a főigazgató. Nem is kéne, hogy tudjam, de amit művel az embereivel... Odacsődít mindenkit erőből a színpadra. Arról nem is beszélve, hogy a művészeknek az előadás előtt felkészülési időt kell biztosítani, szükségük van erre, s nem arra, hogy a főigazgató szómenését hallgassák” – mondta.
A beszélgetést itt félbe kellett szakítanunk, mert Bárány Balázzsal együtt kiküldtek minket az Operaház épületéből. A hivatkozás: minden riportot előre be kell jelenteni a vezetőségnek. Az őr csak a munkáját végezte – ahogyan az Index is az amúgy közpénzből fenntartott állami intézményben, amely tudomásunk szerint nem magántulajdon.
A Don Giovanni sztrájkkal kezdődő előadása előtt a főigazgató amúgy nemcsak a dolgozóihoz, hanem a közönséghez is szólt, és amikor elhangzott részéről a sztrájk szó, a közönség hangosan tapsolt, ezzel kifejezve szolidaritását a sztrájkoló munkavállalókkal.
Merthogy – bár Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója nem sokkal az eredetileg kedd estére beharangozott sztrájk előtt levelet küldött a dolgozóknak, amelyben azt írja, „A Magyar Állami Operaházban még sosem maradt el előadás sztrájk miatt – most sem fog. Minden jegy érvényes, minden nézőnket várjuk a keddi és az azután következő estékre is. Titeket pedig a HR osztályra, emelt összegű szerződéseiteket aláírni.” – a sztrájk megvalósult.
A teljes 60 fős zenekar, valamint a férfikar is az öltözőben maradt, ahogy azt előzetesen megbeszélték. Miután kijöttek, sztrájk feliratú pólót viseltek.
A MUNKABESZÜNTETÉS BÁRÁNY BALÁZS ELMONDÁSA SZERINT NAGYJÁBÓL HATVAN PERCIG TARTOTT, ADDIG ZONGORÁN KÍSÉRTÉK AZ ÉNEKET. EZT LAPUNKNAK TÖBB NÉZŐ IS MEGERŐSÍTETTE.
Ókovács Szilveszter minderről kedd este a közösségi médiában azt írta, hogy a Don Giovanni előadás rendben megy, és kerülve a sztrájk szót úgy fogalmazott: az első 40 perc a zenekar nélkül zajlott le.
A főigazgató egy másik bejegyzésben Bárány Balázs szakszervezeti vezető felvetéseire is reagált, ebben költői kérdéseket is megfogalmazott, az egyik így szól: „Diszkalkulia vagy demagógia szakon végzett-e Bárány Balázs?”
Ez a kommentelőknél is kiverte a biztosítékot, valaki erre azt írta:
Mindig rendkívül ízléses és szimpatikus, amikor valaki hatalmi helyzetből fölényesen gúnyolódik.
A Facebookon akad olyan, aki a zenekart hiányolta, szerinte nélküle el sem kezdődhetett volna az előadás. De olyan vélemény is van, amely szerint a zenekar szégyellje magát, amiért a közönséget bünteti. „Tavaly nyáron megvettem a jegyemet, hogy jó helyről lássam az előadást.”
Az előadás után beszélgettünk néhány nézővel. Egyikük sem lepődött meg a sztrájkon. Voltak olyanok, akik a csúszás és sztrájk ellenére is szép emlékkel távoztak. Másokat viszont zavart a kialakult helyzet, mindenesetre igyekeztek megértőek lenni, és szolidaritást vállalni a sztrájkolókkal.
Bárány Balázs úgy véli, Ókovács Szilveszter megtévesztette az embereket, amikor azt állította, hogy a hétfői bértárgyaláson 14,8 százalékos béremelést ajánlott. „Ez nem igaz. Amit felkínált, az a júliusi 10 százalékos béremelés volt, nem visszamenőleges hatállyal. Továbbá ha lefújják a sztrájkot, akkor mindenki 140 ezer forintot kap a SZÉP-kártyájára. Szeptemberben, amikor az Opera 140 éves lesz, akkor újabb 140 ezer forintot kapnak, amit valamilyen formában kifizetnek. Ez nem 14,8 százalék, akárhogy is számolom, hanem 5,03 – mondta az ODFSZ elnöke, majd hozzátette:
„A sztrájk megalapozásig tart. Meglátjuk, szerdán mi lesz.”
Ez azt jelenti, hogy az Opera dolgozói béremelésig tüntetnek. Ma este hat órától a Hunyadi László című előadást játsszák a Magyar Állami Operaházban...
(Borítókép: A Magyar Állami Operaház épülete 2023. május 9-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)