Index Vakbarát Hírportál

Kezd eldurvulni a helyzet az Operaházban

2024. március 22., péntek 15:04 | aznap frissítve

Negyedik napja tart a sztrájk a Magyar Állami Operaházban (MÁO), és egyelőre nem látszik a vége. Eddig három előadás maradt el, illetve került csonkán a közönség elé, most pedig Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke olyan fejleményről számolt be, amire senki nem számított: a MÁO szünetelteti a dolgozók társadalombiztosítási jogviszonyát a sztrájk napjain. A Magyar Állami Operaház Művészeti Tárainak dolgozói szerint a sztrájk pontosan jelzi az Operaház működésének rendezetlenségeit.

Cikkünk frissült.

Az Index információi szerint Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke levélben fordult Főző Virághoz, a Magyar Állami Operaház főigazgató-helyetteséhez, mert az a panasz érkezett hozzá az Operaház sztrájkoló dolgozóitól, hogy 

a MÁO a sztrájk időtartamára szünetelteti a biztosítási jogviszonyukat.

A levél szerint: „A fenti eljárás az alábbiak alapján jogsértő. Az 1989. évi VII. törvény a sztrájkról 6. § (4) A munkaviszonyhoz kapcsolódó társadalombiztosítási jogokra és kötelezettségekre a társadalombiztosítási jogszabályok irányadók azzal, hogy a jogszerű sztrájk időtartamát szolgálati időként kell figyelembe venni.”

A szakszervezeti vezető kéri a főigazgató-helyettest, hogy azonnal intézkedjen a törvényes rend helyreállításáról. Bárány Balázs Péter az Indexnek elmondta, hogy ez a lépés több száz embert is érinthet, továbbá a bűncselekmény, illetve visszaélés gyanúját is felveti, ezen paragrafusok alapján: 

„A KÖLTSÉGVETÉST KÁROSÍTÓ BŰNCSELEKMÉNYEK

Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés

Btk. 395. § (1) Aki társadalombiztosítási ellátás, vagy az államháztartás alrendszereiből jogszabály alapján természetes személy részére nyújtható pénzbeli vagy természetbeni juttatás megszerzése vagy megtartása céljából mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel kárt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaéléssel okozott kárt a vádemelés előtt megtéríti.”

A vasárnapi Máté-passió is veszélyben 

Mint arról az Index folyamatosan beszámol, a Magyar Állami Operaházban negyedik napja tart a sztrájk. A meghirdetett előadások vagy csonkán, illetve kórus és zenekari kíséret nélkül mennek, vagy a meghirdetetthez képest más mű kerül színre – szintén csonkán, zongorakísérettel. A nézők tömegesen hagyják el az előadásokat, illetve váltják vissza a jegyeket. Az előadások elején Ókovács Szilveszter szól a közönséghez, ismertetve a helyzetet. 

A ma esti előadásról – annak fényében, hogy a műszak és a díszletmunkások sztrájkja miatt még mindig a Don Giovanni díszlete áll a színpadon – ezt posztolták: „A ma esti telt házas Hunyadi-produkció szcenírozott formában biztosan nem valósulhat meg, ám remény van arra, hogy az énekkar és a zenekar közreműködésével koncertelőadás formájában megvalósíthassuk. A kitűzött magánénekesek készen állnak, a legjobb hazai művészekkel biztosan találkozhatnak tehát, de a déli helyzet szerint nem kizárható, hogy az előadás Hunyadi-nagykeresztmetszet formában tud csak színpadra kerülni, zongorakísérettel.”

Ahogy azt egy birtokunkba került levél alapján az Index elsőként megírta, Ókovács Szilveszter a Budafoki Dohnányi Zenekart akarta megkérni arra, hogy a sztrájkoló zenekar helyett játsszon, a budafoki művészek azonban kiálltak az Operaház zenészei mellett, és visszautasították a fellépés lehetőségét.

Ezzel kapcsolatban a Magyar Állami Operaház az alábbiakat közölte: „Ókovács Szilveszter és Hollerung Gábor valóban beszélt egymással a sztrájkhelyzet kapcsán, mert a karmester részt vett a keddi Don Giovanni-előadáson. [...]

Mivel az informátorok feltehetően összekeverték a Budafoki Dohnányi Zenekart az Óbudai Danubia Zenekarral, ezért közöljük, hogy Hámori Máté, a Danubia művészeti vezetője és Ókovács Szilveszter valóban egyeztettek arról, hogy mivel a vasárnap estére meghirdetett Máté-passió című produkció eleve a Danubia Zenekarral került az Operaház színpadára, meg tudnák-e ismételni a közreműködést. A Danubia művészeti vezetője a zenekar korábban meghirdetett koncertjei miatt nem tudta vállalni a felkérést.

Lapunk azonban nem a vasárnap esti Máté-passióról, hanem a vasárnap délelőtti Don Giovanniról írt, de ezek szerint az Óbudai Danubia Zenekart is sztrájktörésre próbálták rábírni. 

A művészeti tárak szolidarítanak 

Közben arról értesültünk, hogy a Magyar Állami Operaház Művészeti Tárainak dolgozói szolidaritásukat fejezték ki a március 19. óta kitartóan sztrájkoló operaházi csoportokkal.

Úgy véljük, a zenekar 9 pontban megfogalmazott követelései, a műszaki dolgozók munkabeszüntetése, az énekkar tagjainak csatlakozása a sztrájkhoz élesen és pontosan jelzik az Operaház működésének rendezetlenségeit, az elmúlt évadok során folyamatosan növekvő, minden munkaterületet sújtó terhek és elvárások teljesíthetőségének határait, a legmagasabb szakmai színvonal elérésének és biztosításának elégtelen feltételeit, valamint az egyeztetés és a kommunikáció szükségességét

– írják, hozzátéve: „A kollektív szerződés korszerű, az Operaház XXI. századi működési igényeit, művészeti és társadalmi küldetését kiszolgáló formájának megalkotása, valamint az elmúlt évek inflációját is kompenzáló bérrendezés ügye mindannyiunkat érintő, tovább nem odázható feladat.”

Az operaházi botrányról Csák János kulturális és innovációs miniszter is beszélt csütörtök esti televíziós interjújában. Elmondása szerint Ókovács Szilveszter főigazgató megegyezett 10 százalék béremelésben plusz cafeteriában, ez pedig, mint a miniszter hangsúlyozta, a minimálbér és a garantált bérminimum szerinti megegyezés. Így véleménye szerint amit a nemzetgazdaságban a termelői ágazatokban kialkudtak a szakszervezetek, azt mind megkapták.

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)

Rovatok