Azt lehetett tudni, hogy többeket is foglalkoztatott Petőfi Sándor élete, különös tekintettel a tavalyi emlékévre. Így aztán nem egy szinopszis és forgatókönyv készült róla és a ’48-as szabadságharcról. Ám ezek valamiért sorra elbuktak, majd jött a Most vagy soha! Nyáry Krisztián azonban most mindenki számára elérhetővé tette közösségi oldalán azt a tervezetet, amelyet Bereményi Gézával együtt írt.
Bereményi Géza és Nyáry Krisztián is beszélt már az Indexnek arról, hogy ők is dolgoztak egy Petőfi-film, pontosabban egy -sorozat forgatókönyvén.
Nyáry Krisztián a Facebook-poszt elején pár szóban megosztotta a közös munka előzményét, mely szerint 2020-ban Bereményi Géza kapott egy felkérést, hogy írjon egy filmsorozatot Petőfi életéről, mi több, rendezze is meg azt. Bereményi erre a projektre Nyáry Krisztiánt kérte fel társszerzőnek.
Rendkívül nagy tisztességnek tartottam, el is vállaltam. Nekem csodás emlék ez az augusztusi közös munka és a hozzá kapcsolódó nagy beszélgetéseink Gézával.
Egy hónapjuk volt rá, hogy a szinopszist leadják, a tervek szerint ugyanis a sorozatnak 2023-ra, a Petőfi-emlékévre el is kellett volna készülnie.
Már írás közben éreztem, hogy ebből nem biztos, hogy film lesz a végén. Mondtam is Gézának, hogy akárhogy szabjuk-varrjuk, ez a történet nem tud másról szólni, mint a szabadságról. Mondta, hogy ez bizony így van, és ha a megrendelő állami hivatal ezt nem így akarná, akkor nem hozzá fordultak volna. Bele is írtuk, hogy véletlenül se lehessen máshogyan érteni: »Petőfit, akinek ezer arca volt, de valójában csak egyetlen dolog érdekelte: a magyar szabadság«.
Végül határidőre elkészültek a szinopszissal, és várták a visszajelzést, ami végül két hónap múlva érkezett meg. Ezt kapták:
a dolog már nem aktuális, nem kell mégsem Petőfi-sorozat.
A két szerző úgy döntött, hogy mivel belátható időn belül ilyesmi nem is készül, közzéteszik a világhálón munkájukat.
A teljes szinopszis a posztban érhető el, és érdemes végigolvasni a tervezett nyolc rész leírását, amelyek olyan címeket kaptak volna, mint: Kutyák és farkasok, Bor és kávé, Pennaháborúk, Júlia és Nelli, Szeptember végén, Szabadság, szerelem, Csataképek, Szörnyű idő. Bereményi és Nyáry egyébként úgy hivatkozik a sorozatra, hogy
nem ismeretterjesztő film, hanem izgalmas, egyszerre nevettető és drámai tényalapú fikció.
Itt a tényalapú nagyon lényeges kitétel, és a tervezetre máris reagált Hermann Róbert Széchenyi-díjas történész, aki, mint ismeretes, megfogalmazta fenntartásait a Most vagy soha! apropóján.
Ezt kommentelte a Bereményi–Nyáry-dokumentumra:
Megnéztem, elolvastam; kár, hogy nem valósult meg. Nem árt, ha valakinek van képe arról a korról, amiről ír.
(Borítókép: Fórum Hungary)